Czapka

off-duty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
no_gravity_Carlos
Posty: 4401
Rejestracja: 06.2019

Czapka

#1481

Post autor: no_gravity_Carlos »

w zeszlym roku pojechalem na weekend nad morze bo ladna pogoda byla, przechodzimy przez ulice a na drzewie naprzeciwko trzy 10-11-letnie mojzeszowe na drzewie pochylonym siedza, juz mialem im pstryknac fote ale mowie do znajomych: zobaczcie dzieciaki jak to dzieciaki, bawia sie, smieja sie; przechodzimy blizej nich a one z nas sie smiali spiewajac jakas piosnke gdzie slychac bylo goj goj goj po czym spluwali obok nas...

znajomi do mnie - no masz swoich zydkow

krotkow mowiac - faktycznie goj to nie czlowiek dla nich, inne zdarzenia osobiste w uk z nimi tez mam, moze opowiem kiedys
puch24

Re: Czapka

#1482

Post autor: puch24 »

Wiecie, że Łódź była tzw. miastem czterech kultur, które, owszem, współistniały, ale ich obszary ekonomiczne, społeczne, działalności prawie w ogóle nie przecinały się, miały bardzo niewielką część wspólną. Oni raczej żyli obok siebie niż ze sobą. Przeważnie prawosławni Rosjanie byli to najczęściej urzędnicy, wojskowi, żandarmeria, itp. Większość z nich była tu, bo musiała, a nie bo chciała. W większości byli umiarkowanie dobrze sytuowani na państwowych posadach, ale zasadniczo nie byli zamożni.
Niemcy z kolei, niemal wyłącznie ewangelicy, najczęściej byli w miarę zamożnymi albo i bardzo zamożnymi fabrykantami, którzy albo przywieźli tu dużą forsę i zainwestowali, albo przyjechali jako nieźli i niebiedni rzemieślicy, którzy, początkowo własną pracą, doszli do czegoś i potem pieniądze już zarabiali dla nich Polacy i czasem Żydzi, pracujący w fabrykach.
Żydzi, którzy się tu osiedlili, stanowili dość szerokie spektrum społeczne i finansowe - od zupełnej biedoty, poprzez drobniejszych i większych sklepikarzy, kupców i średnich fabrykantów, po fabrykantów, którzy naprawdę dorobili wielkiej fortuny, jak Poznańscy.
No i na koniec Polacy, i mam wrażenie, że naprawdę na koniec, bo wydaje mi się, że Polacy, jako grupa społeczna, była może i najliczniejsza, ale jednocześnie najbiedniejsza i najsłabsza.

Moi dziadkowie, którzy mieli nawet dobrych znajomych Żydów, z którymi utrzymywali kontakty towarzyskie, z drugiej strony mówili, że w zasadzie unikali np. zakupów w żydowskich sklepach, bo towary najczęściej były gorsze i starsze niż u polskich sklepikarzy, a ryzyko natrafienia na nieuczciwego sprzedawcę było o wiele większe. Podobno zdarza się, że w pojęciu Żydów oszwabienie goja nie było (nie jest) czynem moralnie nagannym, a bywa, że wręcz chwalebnym.
Awatar użytkownika
poor
Rich poor
Posty: 4080
Rejestracja: 07.2018
Lokalizacja: Kraków

Re: Czapka

#1483

Post autor: poor »

nie takie cuda sie widzialo
zdyboo

Re: Czapka

#1484

Post autor: zdyboo »

Kultury współistniejące bezobjawowo.
tomek_jj
Posty: 290
Rejestracja: 11.2016

Re: Czapka

#1485

Post autor: tomek_jj »

Ja, widzisz, przed wojną byłem komunista,

Bo ja chciałem być kimś, bo ja byłem Żyd,
A jak Żyd nie był kimś, to ten Żyd był nikt.

Może stąd dla świata tyle z nas pożytku,
Że bankierom i skrzypkom nie mówią – ty żydku!
Awatar użytkownika
cichykot
Tamarukam
Posty: 1732
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: zewszont

Re: Czapka

#1486

Post autor: cichykot »

Kaczmarski rulez.
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14716
Rejestracja: 11.2016

Re: Czapka

#1487

Post autor: Owain »

Waldek Sosnowski był to uczynił mnie ;)

Obrazek
Sowy nie są tym, czym się wydają...
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Czapka

#1488

Post autor: wpk »

Nie znam ani Waldka Sosnowskiego, ani Ciebie. :P
cybulski

Re: Czapka

#1489

Post autor: cybulski »

Owain pisze: 09 wrz 2020, 00:53 Waldek Sosnowski był to uczynił mnie ;)

Obrazek
Ładny aparat fotograficzny czyżby xpro2, tylko nie mówcie mi że to jakaś leica :mrgreen:
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14716
Rejestracja: 11.2016

Re: Czapka

#1490

Post autor: Owain »

Fuji to był, ale numeru nie pomnę, bo było to moje chyba 11te piwo tego dnia :)
Sowy nie są tym, czym się wydają...
ODPOWIEDZ