W poszukiwaniu Św. Grilla

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2461

Post autor: puch24 »

danz1ger pisze: 11 sie 2020, 21:46
czy sb 27 robi z tą puchą (pun unintended)?
Puch sprawdził z puchą, i robi. :-D
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38821
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2462

Post autor: wpk »

Puszkin.
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2463

Post autor: puch24 »

zdyboo pisze: 12 sie 2020, 15:46 Dziękuję Maćku, to pytanie, kilkanaście lat temu zadałem na Nikoniarzach i nikt nie był w stanie na nie odpowiedzieć. Za to się dowiedziałem, że takich zoomów to raczej nie ma.
Miałem swego czasu AF 28-105/3.5-4.5, ale jakoś nie złożyło się chyba, żebym go do FM2 zamontował.
Co się odwlecze, to nie uciecze. Po kilkunastu latach dowiedziałeś się... ;-)

Obrazek2020-08-12_23-47-49_WikoWIM-000076 by Maciej, on Flickr

To jest właśnie wspomniany przeze mnie wcześniej pierwszy zoom Nikona z lat 80 ze zmiennym otworem - Zoom Nikkor AI-S 3,5-4,5/35-105.
Zauważ, że najkrótsza ogniskowa na skali zaznaczona jest kolorem zielonym, a najdłuższa - pomarańczowym. Na srebrnym moletowanym pierścieniu, który jest jednocześnie uchwytem do zakładania i zdejmowania obiektywu, masz zielonym kolorem oznaczony indeks przysłony dla najkrótszej ogniskowej, a pomarańczowym - dla najdłuższej, zgodnie z oznaczeniem ogniskowych kolorami. Przy ustawieniu na zdjęciu nastawiona jest przysłona 8 - dla ogniskowej 35 mm. Przy ogniskowej 105 mm wyniesie ona tyle, ile pokazuje pomarańczowa kropka, czyli pewnie jakieś 10. Przy ogniskowych pośrednich oczywiście wartość jest jakaś pośrednia. Ponieważ na zdjęciu obiektyw jest nastawiony na 105 mm, to faktyczna przysłona wynosi teraz właśnie m/w 10. Jeśli zmierzylibyśmy światło i przenieśli ustawienia na inny aparat, uznając, że przysłona wynosi 8, zdjęcie na tamtym aparacie byłoby nieco prześwietlone. Tak samo byłoby przy użyciu lampy błyskowej bez TTL.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38821
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2464

Post autor: wpk »

Wg mnie byłoby niedoświetlone, ale ja się nie znam na przysłanianiu przysłon.
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2465

Post autor: puch24 »

Jesteś w mylnym błędzie.
Używasz tego aparatu z tym zoomem jako światłomierza. Przysłona nastawiona jest na 8, ale faktycznie wynosi 10 przy tej ogniskowej. Światłomierz pokazuje np. 1/60 s. Więc wg wskazań wychodziłoby, że 1/60 przy f/8, ale w rzeczywistości jest to 1/60 przy f/10, i tak należy odczytać wskazania. Przy długiej ogniskowej odczytujesz przysłonę naprzeciw pomarańczowej kropki, a nie zielonej.
Jeśli teraz na innym aparacie nastawisz 1/60 przy f/8, to zdjęcie będzie trochę prześwietlone, bo powinno być f/10.

Ale może być Ci wybaczone, bo nie znasz się na zoomach i przysłonach.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38821
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2466

Post autor: wpk »

Hura!
gavin

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2467

Post autor: gavin »

Trochę mnie nosi w kwestii sprzętu, dawno nie było zmian. Co polecacie?
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38821
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2468

Post autor: wpk »

Soczewkę makro do G7x.
gavin

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2469

Post autor: gavin »

nie jestem dobry w makro
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38821
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2470

Post autor: wpk »

No to może wide?

Tylko nie kupuj mikro, bo byłoby Ci przykro.
ODPOWIEDZ