Komputrowe dylematy ;)

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
Krzych_g
Posty: 462
Rejestracja: 01.2019
Lokalizacja: Szczecin/okolica za miedzą

Re: Komputrowe dylematy ;)

#1581

Post autor: Krzych_g »

Moja żona pracowała na takim Strowgerze 👍🙂 Ja tylko miałem krótką praktykę. Te ,, nowocześniejsze'' francuzy to nie były E10?
zdyboo

Re: Komputrowe dylematy ;)

#1582

Post autor: zdyboo »

Grono telekomunistów widzę spore. Ja miałem praktyki w technikum na Strowgerze, E10 i na cyfrowych (Siemens EWSD). Strowger był już w likwidacji i tylko 1/3 stojaków została. Pentaconta jeszcze działała, choć też już było wiadomo, że będą likwidować. Kiedyś we Wrocławiu niemal na każdym osiedlu była centrala telefoniczna, a obecnie są chyba tylko trzy w całym mieście i do tego obsługują cały obszar dawnego województwa wrocławskiego. W budynku centrali na moim osiedlu był lumpex, a teraz chyba zrobili tani hotel. Ciekawe jest to, że jak byliśmy tam pod koniec szkoły podstawowej na wycieczce, bo mama jednej z koleżanek tam pracowała, to centrala była jeszcze częściowo wyposażona w wybieraki obrotowe. Kilka lat później już została całkowicie zmodernizowana do E10.
Do walizki się nie zmieści, bo cross dużo miejsca zajmuje. Po likwidacji samej centrali np. tej mojej osiedlowej jeszcze przez jakiś czas cross zostawiali, potem jak zmieniali całą infrastrukturę kablową to i to likwidowali.
Centrala Strowgera była na piętrze i kolesie z obsługi opowiadali, że jakby tak wszystkie wybieraki opuścić jednocześnie to podłoga by nie wytrzymała uderzenia mimo, że to była i tak wzmacniania podłoga specjalnie do centrali elektromechanicznej. Podobno nie było takiej podłogi, która wytrzymałaby opuszczenie wszystkich wybieraków na raz.
Pamiętam też hałas i to tylko tej 1/3 stojaków. Pomiędzy stojakami już trzeba było krzyczeć do siebie. W porównaniu do niej E10 tylko cicho pykała przekaźnikami i szynami. W EWSD było słychać tylko szum wentylatorów.
puch24

Re: Komputrowe dylematy ;)

#1583

Post autor: puch24 »

Czego to człowiek się dowie na forum fotograficznym...
Pokażcie zdjęcia Strowgera or it didn't happen.
nordenvind

Re: Komputrowe dylematy ;)

#1584

Post autor: nordenvind »

Krzych_g pisze: 04 cze 2020, 09:27 Moja żona pracowała na takim Strowgerze 👍🙂
Obsada na centralach była mocno sfeminizowana.
Krzych_g pisze: 04 cze 2020, 09:27 Ja tylko miałem krótką praktykę. Te ,, nowocześniejsze'' francuzy to nie były E10?
E10 Alcatela chyba był zakupiony równolegle z Pentacontą 1000C.
W pakiecie pewnie jeszcze dostaliśmy Berlieta :mrgreen:


zdyboo pisze: 04 cze 2020, 10:03 Centrala Strowgera była na piętrze i kolesie z obsługi opowiadali, że jakby tak wszystkie wybieraki opuścić jednocześnie to podłoga by nie wytrzymała uderzenia mimo, że to była i tak wzmacniania podłoga specjalnie do centrali elektromechanicznej. Podobno nie było takiej podłogi, która wytrzymałaby opuszczenie wszystkich wybieraków na raz.
Pamiętam też hałas i to tylko tej 1/3 stojaków. Pomiędzy stojakami już trzeba było krzyczeć do siebie. W porównaniu do niej E10 tylko cicho pykała przekaźnikami i szynami. W EWSD było słychać tylko szum wentylatorów.
Fakt, Strowger głośny był niemiłosiernie. Dźwięk jak z maszyn do pisania obsługiwanych jednocześnie przez setkę wprawnych maszynistek :mrgreen:
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8572
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Komputrowe dylematy ;)

#1585

Post autor: vid3 »

Ale który?
32AA czy 32AB?
Ten pierwszy przypominał lokomotywy z dzikiego zachodu.
A drugi był już bardziej ludzki.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Komputrowe dylematy ;)

#1586

Post autor: wpk »

puch24 pisze: 04 cze 2020, 11:31 Czego to człowiek się dowie na forum fotograficznym...
Tak, Nikoniarze są bardzo wspaniali.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Komputrowe dylematy ;)

#1587

Post autor: wpk »

Napisał Father Admin:

"VoIP w zakładanym przypadku może (będzie musiał) występować w :

1. połączenie tel abonencki - centrala telefoniczna
2. połączenia między centralkami (szafami) - tutaj musi bo połączenia mamy Ethernet/IP
3. centrala - operator telekomunikacyjny

Przy zakładanej ilości telefonów niepraktyczne będzie kombinowanie z centralami i ich sieciowaniem, opcją jest postawienie bramek VoIP (FXS x 8 ) w szafkach i centralnie server (centrala voip)

osobiście stawiałbym telefony VoIP a przy braku kabli Ethernet w ścianach łączył je szeregowo - każdy ma 2x Ethernet lub kompy poprzez switch w telefonach inną opcją jest postawienie bazy DEC w każdym punkcie i do niej po 5-8 słuchawek bezprzewodowych

co do opcji z Orange czy wirtualnej centrali - wewnętrzne rozmowy idą przez miasto (bez kosztowo) ale jak nie Internetu nie ma połączeń wewnętrznych, dodatkowo trzeba zapewnić pasmo dla odpowiedniej ilości rozmów

zakładając lokalną centralkę voip trzeba by rozważyć te linie PSTN z Orange i ich jakość. Z doświadczenia: jeśli linie telefoniczne analogowe z miasta (kabel) to raczej klasyczna centrala telefoniczna z funkcją voip

jeśli dostajemy linie analogowe z bramek operatora czy mamy ISDN to szukałbym centrali VoIP

jeszcze jedna uwaga, nr tel na PSTN to 1 linia - jedna równoczesna rozmowa, w voip od operatora to się lepiej skaluje
z drugiej strony u operatorów tradycyjnych występują abonamenty "no limit" wiec jak ktoś dużo dzwoni a jest małą firmą to może się opłacać

Nie znam specyfiki firmy, trudno gdybać"
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8572
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Komputrowe dylematy ;)

#1588

Post autor: vid3 »

Local admin przeczytał i dziękuje za niezależną opinię i radę.
Czyli powinienem rozejrzeć się za centralą z funkcją voip i bramkami fxs.
Jest to zbieżne z moim poglądem.
Dzięki.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Komputrowe dylematy ;)

#1589

Post autor: wpk »

:)
sandor

Re: Komputrowe dylematy ;)

#1590

Post autor: sandor »

Wojtek, a mi parę przycisków na klawiaturze nie działa, to co mam zrobić /2, w, i przyległe po parę razy muszę dusić/. Jakiess sugestie? i Capss lock ujowwo działa i sssi nie można ogóle zrobić. /Dlatego tak zadko piszę na forum/

Dodano po 32 strzałach znikąd:
Poważnie.
ODPOWIEDZ