W poszukiwaniu Św. Grilla

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2421

Post autor: puch24 »

Tomku, D70, gdy go kupowałem jakoś w 2005, kosztował prawie 5 kafli w zestawie z 2 obiektywami. D80, gdy go kupowałem ok. 2010, kosztował niecałe 2 tys. body only, a było to znacznie "więcej aparatu". Okolice 2010 roku były okresem najniższych cen na sprzęt foto - zaraz potem sprzedaż, a więc i produkcja, zaczęły znacząco spadać, a ceny znacząco rosnąć. W 2014 kupiłem D7000 body only, i kosztował wtedy "zaledwie" jakieś 3,5 tys., i to tylko dlatego, że pojawił się D7100 i D7000 staniał, żeby nowemu zrobić miejsce.
Nie pamiętam liczb, ale obecnie produkcja aparatów fotograficznych spadła chyba poniżej połowy tego, co ok. 2010 roku. A to przekłada się na ceny.
zdyboo

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2422

Post autor: zdyboo »

Maćku ja pod koniec 2005 kupiłem D50 z kitem też za 2 kafle z lekką górką. Na początku 2009 kupiłem D90 body. Jeszcze pamiętam, że miała być jakaś duża podwyżka cen, to zarezerwowałem w sklepie, zadatkowałem i pojechałem do Gerony. Mogłem kupić od razu, ale wtedy bym pewnie zabrał na wyjazd, a wolałem tego nie robić z puszką kupioną dzień wcześniej. Wróciłem, kupiłem i pod koniec tego samego miesiąca pojechałem do Jeleniej Góry na plener już z D90.
Jak kompletowałem szklarnię do NEXa to jeszcze było w miarę spoko cenowo, potem poszło ostro w górę. Zresztą zatrzymałem się na tej generacji NEXów. Na razie zdjęcia robią choć rzadko, bo ostatnio głównie RX100, też w starej wersji III.
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2423

Post autor: puch24 »

Mnie w tej chwili najzwyczajniej w świecie po prostu nie stać na nowy aparat, może z wyjątkiem jakichś najprostszych i najtańszych, które z kolei nie zadowalałby mnie funkcjonalnie. Kiedyś "z rozpaczy" kupiłem używanego Nikona D5100 i w zasadzie nie znosiłem go, wkurzał mnie na każdym kroku. Lubiłem w nim tylko dwie rzeczy: dobrą jakość obrazu prosto z puszki, i obrotowy ekran na przegubie, co przydawało się przy korzystaniu z LV. Całą resztą mnie wkurzał.

Teraz tak się trochę zastanawiałem, czy nie zamienić D7000 na nowszego D7100 albo lepiej D7200, oczywiście używki.
Chętnie też kupiłbym jakiegoś pełnoklatkowca, np. Nikona Df (mimo jego różnych niedostatków), ale to zupełnie poza moim zasięgiem, a D600, D610 czy D750 jakoś mnie nie bawią, a tanie też nie są.

Myślałem też ew. o Sony A7, ale najstarszego modelu nie chcę (no, chyba, żeby mi spadł z nieba), a na nowszy po prostu mnie nie stać. Poza tym, oznaczałoby to też nowe obiektywy. A wcale wielkiego przekonania do tego systemu nadal nie mam. A na te obiektywy, które mi się podobają, nie będzie mnie stać nigdy...

Więc teraz pocieszam się tylko co jakiś czas jakimś niedrogim pleśnym sprzętem sprzed lat, bardziej do zabawy niż do fotografowania.
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8566
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2424

Post autor: vid3 »

To może przyjedź do Łochowa na macanie.
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2425

Post autor: puch24 »

Macanie w wyznaczonym miejscu i czasie to nie to samo, co macanie tego, co masz na własnej półce... :-D

Poza tym, wiesz, pomacam sobie D850, Z7, A9, 5,6/800, 4/600, 2,8/400, 2/200, itp., i będę potem ciężko chory... :-(
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8566
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2426

Post autor: vid3 »

Trzeba dezynfekować przed macaniem.

Dodano po 22 strzałach znikąd:
I po.
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2427

Post autor: puch24 »

Wewnętrznie?
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38803
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2428

Post autor: wpk »

Tak. A najlepiej zrobić fumigację.
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8566
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2429

Post autor: vid3 »

Ale tylko gdy ktoś macał fujitsu.

Dodano po 3 minutach 15 strzałach znikąd:
Zewnętrzną dezynfekcję to teraz musi zapewnić organizator.
Ciekawe jak to będzie wyglądało.
I nie chodzi mi o sam proces tylko o to czy wystawców to nie odstraszy.
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2430

Post autor: puch24 »

Prześmiewałem super szeroki bagnet Nikona Z, pozwalający skonstruować i zamontować superjasne standardowe obiektywy zoom o świetle 4,5-6,3 czy 6,7.
Ale okazuje się, że Canon jest jeszcze lepszy - jego także super szeroki bagnet R pozwala zamontować superjasny obiektyw 4-7,1/24-105. :-D :-D :-D
ODPOWIEDZ