Wszystkie Kluskany duże i małe

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38804
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Wszystkie Kluskany duże i małe

#51

Post autor: wpk »

:sadness:
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14707
Rejestracja: 11.2016

Re: Wszystkie Kluskany duże i małe

#52

Post autor: Owain »

samek pisze: 13 lut 2020, 09:29 Mam coraz mniej do powiedzenia. To i jest jak jest.
Pamiętaj, iż czekają tu Ciebie spragnione spijania mądrości oczy me! :D
Sowy nie są tym, czym się wydają...
puch24

Re: Wszystkie Kluskany duże i małe

#53

Post autor: puch24 »

Samku, masz coraz mniej do powiedzenia, czy coraz mniej do powiedzenia nam?
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38804
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Wszystkie Kluskany duże i małe

#54

Post autor: wpk »

Myślę, że to drugie, szczególnie po ostatnich występach Satanosa.

Dodano po 2 godzinach 59 minutach 34 strzałach znikąd:
Tymczasem walczę z ORWO-HORROREM.
Kajzerowskie krążowniki bojowe, mimo solidności i grubego pancerza, nie pomogły - paski wyskoczyły spomiędzy kartek jak sprężyny - agresywność zwinięcia wciąż 10.
Sprawdziłem w 5000ED - nie daje rady.
Pomyślałem, że włożę w ramkę od 9000ED zamiast dwóch tylko jeden pasek, bliżej zawiasów - może nie odemknie? Ledwo, ale udało się.
Skanuję. Patrzę, co wychodzi - klatki przesunięte o jakieś 3 milimetry - drgania podczas skanowania połączone ze sprężynowaniem paska sprawiły, że się przesunął.
Przerywam, poprawiam, powtarzam - to samo.
No to przyklejam drzwiczki ramki scotchem, skanuję, patrzę - też przesunęło.
Kurwa.
Przyklejam pasek za perforację do ramki w dwóch miejscach, skanuję, patrzę - ufff… Wygląda, że OK.
Skanów przybywa.
Tylko, że za każdym razem trzeba się pobawić w upychanie i przyklejanie sprężynującego paska, a Coolscan duży robi klatkę w 3 minuty zamiast w minutę jak mały.
puch24

Re: Wszystkie Kluskany duże i małe

#55

Post autor: puch24 »

Spóczuję.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38804
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Wszystkie Kluskany duże i małe

#56

Post autor: wpk »

A tam.
Dam radę.
Lubię coolscanować. ;)
Awatar użytkownika
Gdama
Gdriada
Posty: 2358
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk/Jantar

Re: Wszystkie Kluskany duże i małe

#57

Post autor: Gdama »

Sado-maso-orwo.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38804
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Wszystkie Kluskany duże i małe

#58

Post autor: wpk »

Uhum… :)
puch24

Re: Wszystkie Kluskany duże i małe

#59

Post autor: puch24 »

A są profile dla tych filmów ORWO?

ORWO NC19 (Mask) jest paskudne w ciemni, bo było zbalansowane do temperatury barwnej ok. 4300 K, jeśli dobrze pamiętam, pośredniej pomiędzy światłem dziennym a sztucznym. Enerdowcy chcieli w ten sposób upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i uniknąć potrzeby produkowania oddzielnych materiałów negatywowych do światła dziennego i żarowego. Wyszli z założenia, że o ile przy użyciu filmu dziennego w świetle żarowym lub odwrotnie filtracja musi być bardzo silna, a i tak wchodzi się w obszar, gdzie krzywe charakterystyczne trzech warstw barwoczułych przestają być prostoliniowe i równoległe (co skutkuje niemożliwym do usunięcia filtracją rozbalansowaniem barw), to przy uczuleniu błony na ok. 4300 K będzie to jeszcze w granicach tolerancji błony i da się skompensować filtracją. Jak to było naprawdę, wiemy dobrze - reprodukcja barw była taka sobie mimo wszelkich wysiłków.

Z kolei nowszy NC 21 z lat 80 już był skorygowany na 5500 K, ale były spore różnice pomiędzy seriami.
Kiedyś robiłem kolorowe odbitki z trzech rolek NC 21, naświetlonych w tym samym miejscu i czasie, i razem wywołanych. Dwie rolki były z jednej serii, a trzecia z innej. Dla dwóch pierwszych raz ustawiłem filtrację, która okazała się dobra dla całych dwóch rolek. Dla trzeciej musiałem filtrację ustawiać od nowa, i to "grubo" inną.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38804
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Wszystkie Kluskany duże i małe

#60

Post autor: wpk »

Nikon Scan, mimo niedoróbek, jest zajebisty, bo "profile" ma bardzo ogólne.
Za to go uwielbiam.
Do wyboru są w jednym rozwijanym menu: Positive, Neg (Color), Neg (Mono), Kodachrome, a w drugim: Grayscale i Calibrated RGB.
I już.
W innych programach skanujących jest za to profili od zajebania, ale którego bym nie próbował, wychodziło do dupy.
ODPOWIEDZ