Trója na szynach z ergonomii

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9415
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Trója na szynach z ergonomii

#41

Post autor: rbit9n »

a to ciekawe, bo tu http://www.canonfd.org/manuals/a-1.pdf nic nie piszą o naciąganiu migawki przed założeniem lensa.
już mam, w AE-1 i AL-1QF piszą, że migawka nie może być częściowo naciągnięta. właściwie to piszą, że trzeba być pewnym, że film jest przewinięty do następnej klatki. ale w AE-1P nic już na ten temat nie ma, ale to jest najmłodszy z serii chyba.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
puch24

Re: Trója na szynach z ergonomii

#42

Post autor: puch24 »

To, co zalinkowałeś, to starsza wersja instrukcji, jeszcze sprzed obiektywów FDn.
Nowsza wersja instrukcji, w której obiektywy FDn są traktowane jako podstawowe, a stare jako dodatek, nakazuje naciągnąć migawkę. Podobnie instrukcja do AE-1P, obie na stronach butkusa.
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9415
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Trója na szynach z ergonomii

#43

Post autor: rbit9n »

ale jaja. przez kilka ładnych lat zawsze zamieniałem z filmem nieprzewiniętym do następnej klatki i nic się nie działo.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38804
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Trója na szynach z ergonomii

#44

Post autor: wpk »

Znaczy, sprzedali Ci zjebanego Kwanona.
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9415
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Trója na szynach z ergonomii

#45

Post autor: rbit9n »

a skąd! był zdrów jak ryba, nawet nie miał asthmy.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9415
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Trója na szynach z ergonomii

#46

Post autor: rbit9n »

až wyjąłem AL-1QF z Czeladzi szafy wnękowej i kurde, nie ma różnicy czy film naciągnięty do następnej klatki czy nie. takže toho nerozumím.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
puch24

Re: Trója na szynach z ergonomii

#47

Post autor: puch24 »

W AL-1, AV-1 i AT-1 może to nie mieć znaczenia, bo one nie mają automatycznego sterowania przysłoną, wajcha w aparacie zawsze pracuje z pełnym skokiem. Może dlatego nie ma to znaczenia? Poza tym, może jest to zalecenie, a nie nakaz/zakaz?
Bo piszą też w instrukcji, że o ile możliwe jest najpierw domknięcie i zablokowanie suwaka przymykania przysłony, a potem przestawienie przysłony na A i nawet zrobienie zdjęcia, to jest to niezalecane, bo wystawia mechanizmy aparatu na silne obciążenie.

Canon A-1 to pierwsza "prawdziwa" lustrzanka, jaką miałem w rękach (chyba wcześniej niż Zenita), a jej właścicielowi tłumaczyłem z niemieckiego instrukcję, i pamiętam, jak zaskoczyła mnie liczba różnych zakazów i błędów w obsłudze, jakie można popełnić.

W dobrze skonstruowanym urządzeniu albo nie powinno być takich ograniczeń, tzn. samym kręceniem gałkami, naciskaniem przycisków i przestawianiem przełączników nie powinno się ono dać zepsuć czy zablokować, albo powinny być zabezpieczenia i blokady przed nieprawidłową obsługą.
Jeśli przed naciśnięciem przycisku kontroli głębi ostrości trzeba wykonać trzy inne czynności, to aparat jest źle skonstruowany.

W starych aparatach z migawką szczelinową (Zorkij, Fed i ich pierwowzory) czas można było nastawiać tylko po napięciu migawki. W jakichś modelach (już nie pamiętam dokładnie) istotna była kolejność napinania migawki i mechanizmu samowyzwalacza. To świadczy o niedopracowanej, nieeleganckiej inżyniersko konstrukcji, gdzie zabrakło chęci, wyobraźni, umiejętności, czasu czy pieniędzy, czy szacunku dla klienta/użytkownika.
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9415
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Trója na szynach z ergonomii

#48

Post autor: rbit9n »

co do Canona jeszcze, to jest to chyba jodyna firma, która zabraniała dotykania płytki dociskowej. przypomnę, że w Olympusie, żeby dotrzeć do kodu: fabryka, data produkcji, trzeba było ją na chama wydrzeć. niczym kartki w paszporcie Ochudzkiego.

mnie to jeszcze drażniło, że w AE-1 i AE-1P w wizjerze widać przysłonę (bo ma automatyczną), a nie widać czasu (choć ma program), zaś w AL-1QF widać czas, bo ma automatyczny, a przysłona jest amba fatima.

aczkolwiek w AE-1 i AE-1P podobało mnie się to, że koło nastaw czasu wystaje nieco i można na luzie zmieniać czas z aparatem przy oku, choć nie wiadomo na jaki, jak się chce wiedzieć trzeba oderwać się od oka.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
puch24

Re: Trója na szynach z ergonomii

#49

Post autor: puch24 »

Ano właśnie.
ODPOWIEDZ