Warte wzmianki obiektywy Tamrona

o prawdziwych obiektywach ze szkła i metalu
ODPOWIEDZ
puch24

Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#1

Post autor: puch24 »

Jak pewnie wiecie, nie umiem robić dobrych, ciekawych zdjęć, jestem natomiast sprzętolubem i zupełnie niepotrzebnie - jak mi mówią niektórzy - zaśmiecam sobie pamięć zupełnie niepotrzebną wiedzą o sprzęcie fotograficznym (i nie tylko), z czego nie odnoszę żadnej życiowej korzyści, poza przyjemnością zbierania takiej kompletnie nieprzydatnej wiedzy.

Od jakiegoś czasu chodziła mi po głowie myśl, by wykorzystać możliwość, jaką otworzył mi Woytek, by sobie tu pobrawężyć publicznie a w miarę bezkarnie, na tematy, które mnie interesują, i napisać kilka notatek o obiektywach, które - z różnych powodów - są jakoś tam warte wzmianki. Niekoniecznie dlatego, że są takie wspaniałe, albo jakoś szczególnie zapisały się w historii fotografii, albo mają jakieś wyjątkowe rozwiązania techniczne, czy też stały się przełomowe, itd. To znaczy, o takich oczywiście też, ale nie tylko. Są też obiektywy, które na przykład okazały się spektakularną klapą i kompletnym niewypałem, albo po prostu wiąże się z nimi coś ciekawego.

Oczywiście, absolutnie nie chciałbym być jedynym autorem tych tekścików!

Nie chodzi tu o hasła typu encyklopedycznego, wyczerpujące temat, pełne danych technicznych, i stuprocentowo pewne i wiarygodne - raczej o wzmianki o różnych ciekawostkach, a gdy ktoś będzie chciał poszukać konkretnych informacji, danych, parametrów, itp., to bez trudu znajdzie je w sieci.

Zastanawiam się, czy podzielić to na marki obiektywów (Warte wzmianki obiektywy Nikona, Warte wzmianki obiektywy Canona, Warte wzmianki obiektywy Sigmy, itd.), czy wrzucać kolejne teksty po prostu jeden pod drugim, w jednym temacie. Skłaniam się raczej do pierwszego rozwiązania (podział na marki), dla zachowania jakiejś przejrzystości.

Ostatecznym impulsem do założenia tego tematu był przeczytany wczoraj tekst na fotoblogii.pl o "odkrytym" przez kogoś - z wielkim zdziwieniem - obiektywie Tamrona. Napisano o tym prawie jak o odkryciu inteligentnego życia na Marsie. Rzecz w tym, że wystarczyłaby odrobina wiedza o historii sprzętu foto, i nie byłoby to wcale żadne wielkie odkrycie, bo obiektyw ten jest znany i cieszy się zasłużoną renomą od wielu lat. Tekst taki mógł napisać ktoś z "gimbazy", kto zaczął fotografować od cyfrówek, i to nie mniejszych, niż 10 MP. ;-) Nie to, żebym się nabijał. Nikt nie rodzi się z wiedzą. Ale czasem po prostu warto coś wiedzieć. ;-) I dopiero potem próbować się publikować. ;-)
puch24

Tamron SP Macro 2,5/90 mm

#2

Post autor: puch24 »

Tamron SP Macro 2,5/90 mm

Artykuł, który bezpośrednio zainspirował mnie do napisania tego tekstu znalazłem tu:
http://fotoblogia.pl/10807,skarb-w-smie ... 0-mm-f-2-8

Czytając to, uśmiechałem się pod wąsem, a jednocześnie dziwiłem, bo autor tekstu nie jest bynajmniej nowicjuszem fotograficznym, a można było odnieść wrażenie, że dla niego odkrycie starego a dobrego obiektywu też było wielkim odkryciem.
Tymczasem obiektyw ten obrósł legendą i jest (powinien być?) znany starszym fotografującym przynajmniej ze słyszenia. Tym bardziej, że Tamron w prawie każdym katalogu i prospekcie pisze, że ich obecne modele makro 2,8/90 są "spadkobiercami tradycji słynnego SP 2,5/90 mm", itd.

Obiektyw ten produkowany był gdzieś od początku lat 80-tych i znany był z bardzo dobrej ostrości i jakości obrazu. Co prawda, jak większość obiektywów z tamtych czasów, dawał skalę odwzorowania tylko 1:2 (1:1 z dedykowanym adapterem), ale był naprawdę dobry, i znacznie jaśniejszy od większości ówczesnych obiektywów firmowych o ogniskowej około 100 mm, które przeważnie miały wtedy otwór 4. Dlatego nadawał się też dość dobrze do fotografii np. portretowej.
Jak wszystkie ówczesne obiektywy Tamrona, miał wymienny adapter mocowania typu Adaptall 2, z którego Tamron był znany przede wszystkim.
Dzięki adapterom tego systemu obiektywy Tamrona można było podłączyć do niemal każdej lustrzanki, także do różnych rzadkich marek, do których inne firmy nie produkowały obiektywów, albo było ich bardzo niewiele. Konstruktorzy Tamrona zadali sobie dużo trudu, by zapewnić maksymalną kompatybilność z najróżniejszymi markami aparatów. Wówczas obejmowało to sterowanie przysłoną i sprzężenie światłomierza do pomiaru światła przy otwartej przysłonie.
Tamron reklamował swój system jako umożliwiający używanie tych samych obiektywów z korpusami różnych marek, dzięki czemu fotograf nie musiałby ograniczać się do jednej tylko marki aparatów. Jednakże użytkownicy tego systemu twierdzili, że częsta wymiana adapterów powodowała powstawanie luzów w mocowaniu.
Wprowadzenie systemów AF w połowie lat 80-tych oznaczało powolny koniec systemu Adaptall 2. Nie wiem, czy wynikało to z kwestii patentowych, czy innych, ale Tamron nie pokusił się o opracowanie adapterów do nowych lustrzanek AF, które zapewniałyby choćby sprzężenie przysłony. Tamron zaczął opracowywać obiektywy AF do Canona, Nikona, Minolty i Pentaxa, a obiektywów Adaptall 2 było coraz mniej.

A ten słynny obiektyw makro SP 2,5/90 mm został w latach 90-tych zastąpiony nowym modelem 2,8/90, który był o pół działki ciemniejszy, ale za to ostrzył aż do skali 1:1. Był on produkowany w wersji MF Adaptall 2, ale też w wersjach AF do najpopularniejszych systemów.
namoamo

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#3

Post autor: namoamo »

Istotą fotopudelka jest klikanie w reklamy a nie poszerzanie wiedzy, MZ.
trumil9

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#4

Post autor: trumil9 »

Tamron 90/2.8 Mod 72B nie tylko mial macro 1:1, ale byl takze swietnym obiektywem portretowym, i z tego co mi wiadomo w wersji AD2 mial lepsze performance niz dedykowane do systemow, czyli z mocowaniem nikon, canon, pentax. Moj sprzedalem na eBay fotografowi, ktory byl zatrudniony przez NatGeo Australia. Totalna bzdura o luzowaniu sie adapterow AD2, chyba ze to byly chinskie kopie, bo oryginalne robione przez Tamron zawsze prawidlowo zamykaly obiektyw, rownoczesnie nie robiac luzow po zamontowaniu w body. Z podobnej ogniskowej (pomijajac 90/2.5) mialem tez Tamron 105/2.5 z mocowaniem AD, starszy system mocowania, Mod CT-105 ale ten byl troche gorszy od 90/2.8 i od 90/2.5. Cale szczescie AD2 adaptery pasowaly takze do starszych obiektowow.
trumil9

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#5

Post autor: trumil9 »

znalazlem 2 sample z T 90/2.8

Obrazek

Obrazek

i obiektyw

Obrazek
puch24

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#6

Post autor: puch24 »

Dzięki: :-D
trumil9

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#7

Post autor: trumil9 »

czy zdjecia -wszystkie sa widoczne w tym poscie?
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38803
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#8

Post autor: wpk »

Na Macu - w Safari i w Chrome - 1 i 2 widzę, 3 nie, tak samo na iPhone'owym Safari.
nordenvind

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#9

Post autor: nordenvind »

Melduję, że mozilla na windzie nie widzi obiektywu pod nr3.
puch24

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#10

Post autor: puch24 »

Wczoraj widziałem wszystkie trzy, teraz nie widzę trzeciego (obiektyw).
Google Chrome na Win 7, to samo na głaskofonach z Androidem 5 i Androidem 7. :-(
ODPOWIEDZ