Warte wzmianki obiektywy Vivitara

o prawdziwych obiektywach ze szkła i metalu
ODPOWIEDZ
puch24

Warte wzmianki obiektywy Vivitara

#1

Post autor: puch24 »

Lena "zarzuciła mi", że nie przewidziałem żadnego wpisu o wartych wzmianki obiektywach Vivitara.
Hm, przecież w każdej chwili każdy (także ONA :-P) może taki wpis popełnić! ;-)
Zacząłem, na tzw. dobry początek, od Canona, Nikona, Sigmy i Tamrona, ale przecież wiele jest jeszcze innych marek... O Pentaxie, Minolcie czy Olympusie nie mam wiele do powiedzenia, więcej wiem o ich korpusach niż o obiektywach, więc się nie wychylałem. Moje nogi nie wchodzą też na takie progi, jak Leica, Rolleiflex czy Hasselbladź, więc tu mogą się wypowiedzieć ci, którzy mieli z tymi obiektywami do czynienia, np. kolega Wupek. :-)
No ale jest przecież jeszcze Tokina, Soligor, z tych lepszych marek, no i dziesiątki różnych innych, mniej lub bardziej godnych zapomnienia.

Na pewno warte uwagi jest to, że pojawienie się Auto-Fokusu praktycznie wykosiło z rynku wszystkie mniejsze firmy fotograficzne, które po prostu nie były w stanie mierzyć się z gigantami. I dotyczy to zarówno producentów aparatów, jak i obiektywów. Zaawansowana mikroelektronika była już za dużą barierą do pokonania, i nie dawało się tego przeskoczyć przy niewielkich nakładach na R&D - a małych firm nie stać było na wielkie nakłady.

Przytaczałem już gdzieś cytat z książki Andrzeja Mroczka "O fotografowaniu", gdzie napisał, że swego czasu (czyli gdzieś na przełomie lat 70-tych i 80-tych) "Rynki Zagraniczne" podały, że połowa japońskiego eksportu obiektywów pochodziła z firm, zatrudniających poniżej 50 pracowników - i chodziło mu o to, że w mniej niż 50 osób można było produkować obiektywy na tyle dobre, że ktoś je kupował.

Ale okazało się, że można - pod warunkiem, że nie są to obiektywy AF. AF stało się gwoździem do trumny tych małych wytwórni obiektywów, podobnie jak i mniejszych producentów lustrzanek. Małe firmy po prostu nie miały takiego potencjału finansowego i zaplecza technicznego, by się z tym skutecznie zmierzyć. Ba, AF namieszało nawet nieźle wśród japońskiej Wielkiej Piątki, bo tak na dobrą sprawę obronną ręką wyszły z tego tylko Minolta, Canon i Nikon. Pentax, który wcześniej spokojnie im dorównywał, zaczął pozostawać w tyle, bo aparaty AF Pentaxa jakoś nigdy nie mogły dogonić pozostałych, a niezdarna próba Olympusa by zmierzyć się z wyzwaniem AF okazała się klapą totalną (OM 707/77 AF i OM 101/88 PF, które były jakimiś kompletnymi pomyłkami). To już nawet Chinonowi, którego nikt by nie podejrzewał, AF lepiej wyszedł niż Olympusowi. Ricoh nawet nie spróbował, i odpadł. Yashica przez jakiś czas próbowała walczyć na rynku AF i też odpadła. Fujica, Mamiya, Konica poddały się właściwie zupełnie po pojawieniu się systemów AF i prędzej czy później zwinęły produkcję lustrzanek całkowicie.

Przyszło mi do głowy takie porównanie: podobna sytuacja miała miejsce wcześniej, w latach 30-tych, w przemyśle motoryzacyjnym. Okazało się, że jedyny sensowny sposób produkcji samochodów to produkcja masowa, taśmowa, na linii produkcyjnej, z całkowicie stalowym nadwoziem spawanym z blachy tłoczonej, a taka technologia produkcji wymagała olbrzymich inwestycji w kosztowny park maszynowy, na co było stać tylko największe, najmocniejsze firmy na świecie. I to był ten moment, gdy małe firmy samochodowe, produkujące metodami mniej czy bardziej rzemieślniczymi, musiały albo zniknąć, albo zostały wchłonięte przez duże firmy, albo jakoś tam połączyły siły, by stawić czoła wielkim koncernom (tak się stało np. w Niemczech, gdzie Mercedes połączył się z Benzem, a cztery inne firmy połączyły się, tworząc Auto Union).

I podobnie stało się w przemyśle fotograficznym po pojawieniu się AF - mniejsze firmy tego po prostu nie wytrzymały.

(cdn.)
Awatar użytkownika
sorevell
Posty: 2492
Rejestracja: 11.2016

Re: Warte wzmianki obiektywy Vivitara

#2

Post autor: sorevell »

puch24 pisze:Moje nogi nie wchodzą też na takie progi, jak Leica, Rolleiflex czy Hasselbladź, więc tu mogą się wypowiedzieć ci, którzy mieli z tymi obiektywami do czynienia, np. kolega Wupek. :-)
No ale jest przecież jeszcze Tokina, Soligor, z tych lepszych marek, no i dziesiątki różnych innych, mniej lub bardziej godnych zapomnienia.
Na przykład taki cajs Obrazek
puch24

Re: Warte wzmianki obiektywy Vivitara

#3

Post autor: puch24 »

Cajs, czy, jak mówią Amerykanie, Zejs, to te progi za wysokie na moje nogi.
trumil9

Re: Warte wzmianki obiektywy Vivitara

#4

Post autor: trumil9 »

Vivitar - temat rzeka. Zaczac trzeba od https://www.cameraquest.com/VivLensManuf.htm
Ale tam sa subkontraktorzy, ktorzy robili optyke do Vivitar w latach 1970-1990, reszta to niewiadomo
Fajne byly stalki robione przez Tokina, z mocowaniem T4, pasowaly tez adaptery TX, nizej taki wlasnie obiektyw 105/2.8 i sample, zdjecia podlej jakosci robiona na eBay powiekszone z 400pix dluzszy bok. Obiektyw jest naprawde ostry i ma ladne rozmycie otwarty 2.8. Jak jeszcze cos znajde to wrzuce

Obrazek

Obrazek
puch24

Re: Warte wzmianki obiektywy Vivitara

#5

Post autor: puch24 »

O, fajnie, bo o tym starym systemie Vivitara z wymiennymi dupkami prawie nic nie wiem.
Wiem też, że w bardzo zamierzchłych czasach podobnego systemu wymiennych dupek próbowała też Sigma, ale ostatecznie na placu boju, jako jedyny, któremu to się naprawdę udało, pozostał Tampon.
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9415
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Warte wzmianki obiektywy Vivitara

#6

Post autor: rbit9n »

warty wzmianki jest vivtar 28mm f/2, który właściwie jest obiektywem komine, a wspominam o nim, bo własnie jest na ibełju pod nazwą elicar z mocowaniem OM.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
puch24

Re: Warte wzmianki obiektywy Vivitara

#7

Post autor: puch24 »

Jest ich sporo na Allegro z różnymi mocowaniami.
Natomiast trudno trafić na 2/24. A też chyba był.
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9415
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Warte wzmianki obiektywy Vivitara

#8

Post autor: rbit9n »

https://www.pentaxforums.com/userreview ... mm-f2.html
no był. ale z tego co widzę na dole, to trochę krzywi rzeczywistość.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38800
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Warte wzmianki obiektywy Vivitara

#9

Post autor: wpk »

Mam Kirona 24/2 z mocowaniem MD. Od jednego Nikoniarza-NEXiarza kupiłem. ;)
Metanoia

Re: Warte wzmianki obiektywy Vivitara

#10

Post autor: Metanoia »

Mam Vivitara 24/2 z mocowaniem Nikon.
Tylko nie wiem czy to coś szczególnego?

105/2.8 z mocowaniem T4 też mam.
135/2.8 series1 z 9-cio listkową przesłoną też...
Ostatnio zmieniony 27 lip 2017, 07:37 przez Metanoia, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ