Klasyczne, ultrajasne obiektywy standardowe

o prawdziwych obiektywach ze szkła i metalu
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38804
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Klasyczne, ultrajasne obiektywy standardowe

#1

Post autor: wpk »

Czyli, jeśli pozostaniemy w kręgu małego obrazka i lustrzanek, około 50 mm i co najmniej F1.2.
Tak mnie naszło po zakupie Rokkora.
Jakie znacie? Wpisujcie szkła i mniasta.

Ja wiem, że 3 Nikkory, że ten Rokkor, jakieś Canony, jakiś Porst - what else?

Maciek, Tyś guru - może zapodasz jakąś listę pro publico bono?
Dalmierzowych, wiadomo, mieszać nie wolno, ale oddzielna lista też by się zdała.
puch24

Re: Klasyczne, ultrajasne obiektywy standardowe

#2

Post autor: puch24 »

Z dalmierzowych na pewno słynny Canon 0,95/50 z początku lat 60.
Cyprian w swoim tomiszczu wspominał o japońskim obiektywie Zunow 1,1/50, ale gdy o nim doczytałem, okazało się, że był to prototyp, który nie wszedł do produkcji, istniały jakieś pojedyncze egzemplarze.

Większość firm lustrzankowych wypuściła nawet jeszcze w latach 60 obiektywy 1,2, przeważnie o ogniskowej 55 albo 58; wydłużenie ogniskowej było zapewne wymuszone konstrukcyjnie, potrzebą zapewnienia miejsca na lustro.
Nigdy nie miałem obiektywu 1,2, więc z własnych doświadczeń niczego nie napiszę.
Na pewno były Nikkory, i to kilka różnych, o odmiennych konstrukcjach optycznych. W połowie lat 70 był to Nikkor 1,2/55, który chyba miał 7 soczewek w 5 grupach. Jakoś przy okazji wprowadzenia AI w 1977 wprowadzono też nowy obiektyw 1,2/50. Możliwe, że jego rzeczywista ogniskowa jest bliższa 55, ale nominalną zmieniono, by odróżnić go od poprzednika. Na pewno ma inną budowę, 7/6. Aha, stare wersje do początku lat 70, które nie mają w nazwie litery C, mają jednowarstwowe powłoki przeciwodblaskowe i są słabe w tej dziedzinie.

W 1978 albo 79 wprowadzono Noct-Nikkora 1,2/58, z jedną ręcznie szlifowaną powierzchnią asferyczną. Jakość obrazu jest o wiele lepsza niż w 1,2/50, ma lepiej skorygowaną komę i aberrację sferyczną, i o wiele lepiej pracuje szeroko otwarty. Podobno przymykanie go poniżej 5,6 raczej pogarsza obraz, i najlepiej działa on na dalekich dystansach; fotografowanie z bliska zdecydowanie pogarsza jakość. Do tego zresztą był projektowany - nocne krajobrazy miejskie z ostrymi (!) punktami światła, itd.

Canon też dość szybko wypuścił obiektyw 1,2/55, i chyba nawet wcześniej niż Nikon wypuścił wersję asferyczną L. Nie znam żadnego porównania Nocta z ówczesną eLką Canona, ale podejrzewam, że były raczej podobne.
Minolta chyba też była dość wcześnie z 1,2, ale nie był to obiektyw asferyczny, a Pentax i Olympus chyba dołączyły odrobinę później.
Na pewno jest też Fujinon EBC 1,2/50 z bagnetem AX.
No i znany stary Porst.
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9415
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Klasyczne, ultrajasne obiektywy standardowe

#3

Post autor: rbit9n »

Rochdale, UK ten jest starszym, ogniskowa 55mm, ale już z czarnym nosem. http://ompl.org/lens,standard,25
aczkolwiek oznaczenie G.ZUIKO wskazuje, że powłoki ma takie jak silbernase, czyli te gorsiejsze, pojedyńcze. ogólnie tragedia pod Słonice.

Dodano po 3 minutach 14 strzałach znikąd:


Bad Homburg, Niemcy a ten jest nowszym, z ogniskową 50mm. http://ompl.org/lens,standard,22
to jest wersja MC, jeśli dobrze widzę pierdzień, to chyba ostateczna wersja, przed końcem produkcyi systemu OM.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
gavin

Re: Klasyczne, ultrajasne obiektywy standardowe

#4

Post autor: gavin »

Obrazek

rulez!
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38804
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Klasyczne, ultrajasne obiektywy standardowe

#5

Post autor: wpk »

Sebastian, tak zupełnie poważnie spytam - czy Ty kiedykolwiek miałeś lub masz któryś z tych rulezów?
nordenvind

Re: Klasyczne, ultrajasne obiektywy standardowe

#6

Post autor: nordenvind »

Łooo !
gavin

Re: Klasyczne, ultrajasne obiektywy standardowe

#7

Post autor: gavin »

tyż pytanie, przerobiłem tony złomu, aż stwierdziłem, że to bez sensu

np:

Obrazek
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38804
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Klasyczne, ultrajasne obiektywy standardowe

#8

Post autor: wpk »

Nie rozumiem... Bez sensu rulez?
gavin

Re: Klasyczne, ultrajasne obiektywy standardowe

#9

Post autor: gavin »

Wiadomo, że nie Obrazek To tak jakby tym jeździć i mówić że rulez. Niby tak, ale...
Obrazek
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38804
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Klasyczne, ultrajasne obiektywy standardowe

#10

Post autor: wpk »

gavin pisze: 09 mar 2019, 15:51 Wiadomo, że nie
No właśnie nie wiadomo, a Twoje inwokacje temu przeczą.
ODPOWIEDZ