Kota dawno nie było

zdjęcia i o zdjęciach - bez dogmatu
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9427
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Kota dawno nie było

#5801

Post autor: rbit9n »

rbit9n pisze:akurat od contaxa II lepszy był pierwszy kijew 4 (czyli wołga).
wpk pisze:Bo?
lepszy system motywacyjny

Ostatnio zmieniony 30 maja 2020, 17:18 przez rbit9n, łącznie zmieniany 1 raz.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9427
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Kota dawno nie było

#5802

Post autor: rbit9n »

pomiar punktowy spox, a jak masz uśrednienie dziewięciu to już w ogóle.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
zdyboo

Re: Kota dawno nie było

#5803

Post autor: zdyboo »

A te 9 to sam wybierasz czy rozstrzelone po całym kadrze? Gdzieś już czytałem o takim pomiarze, Pentax jakiś to miał?
puch24

Re: Kota dawno nie było

#5804

Post autor: puch24 »

OM 4, Canon T90, nawet jeden z Chinonów (chyba CP-6) miał możliwość uśrednienia dwóch czy trzech pomiarów punktowych. Celuje się punktem centralnym, wciska guzik, to zapamiętuje pomiar i sumuje z poprzednim.
zdyboo

Re: Kota dawno nie było

#5805

Post autor: zdyboo »

Maćku rozumiem, że chodzi o pomiar scen, gdzie jest kilka punktowych źródeł światła, a poza tym ciemnica i można sobie wyciągnąć jakąś tam średnią z tych kilku punktów.
Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że chodzi o kilka punktów pomiarowych w jakiejś grupie i z tych kilku punktów następuje uśrednienie pomiaru. Ma to MZ sens jak punkty są raczej niedaleko od siebie i jeszcze można wybrać taką grupę, żeby na przykład uniknąć przekadrowywania. Ja punktowego pomiaru używałem praktycznie tylko w trudnych oświetleniowych, sceny w nocy z pojedynczym źródłem światła, jakieś koncerty, przedstawienia czy inne tego typu sceny itp. Jak cały kadr jest raczej ciemny, a mamy tylko punktowe oświetlenie detalu, to mierzyłem światło w tym oświetleniu i pozwalając niedoświetlić cienie. Przy matrycowym wychodził przepał w światłach i najczęściej też ciemnica w cieniach. Na cyfrze jeszcze można było kombinować z ciągnięciem z cieni, ale negatyw wiadomo, przepalić trudno, ale w cieniach jest słaby.
puch24

Re: Kota dawno nie było

#5806

Post autor: puch24 »

Tomku,
Możesz wycelować w cokolwiek, np. w największy highlight i najniższy lowlight, i wyciągnie Ci średnią... Albo np. w cztery highlighty i jeden lowlight, i dostaniesz high key.
Albo odwrotnie, cztery lowlighty i jeden highlight, i dostaniesz low key. Jak Ci w duszy zagra.

Poczytaj sobie tu: https://www.cameramanuals.org/olympus_p ... m-4_ti.pdf jak to działa w Optimusie.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38816
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Kota dawno nie było

#5807

Post autor: wpk »

"Panaceum na niedoświetlenie cieni i prześwietlenie świateł, czyli o wyższości pomiaru punktowego nad matrycowym i centralnie ważonym"?
Nigdy nie traktowałem tego poważnie biorąc pod uwagę, że zakresu rozpiętości tonalnej danego medium przeskoczyć się nie da.
No, ale ja się nie znam, dlatego się wypowiadam.
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9427
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Kota dawno nie było

#5808

Post autor: rbit9n »


wpk pisze:"Panaceum na niedoświetlenie cieni i prześwietlenie świateł, czyli o wyższości pomiaru punktowego nad matrycowym i centralnie ważonym"?
Nigdy nie traktowałem tego poważnie biorąc pod uwagę, że zakresu rozpiętości tonalnej danego medium przeskoczyć się nie da.
No, ale ja się nie znam, dlatego się wypowiadam.
pacaneum na to jest system strefowy. łączymy tu pomiar na cienie, z wywołaniem na światła. dobrze dobrawszy można wcisnąć 11 stref na negatyw. czy jakoś tak.

Ostatnio zmieniony 30 maja 2020, 21:10 przez rbit9n, łącznie zmieniany 2 razy.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9427
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Kota dawno nie było

#5809

Post autor: rbit9n »

w OM-4 do high/low key służą guziki h.light i shadow. jak chcesz coś mieć w strefie X, wciskasz spot i highlight, a jak w strefie I, to spot i shadow.

co do uśredniania, to OM-4 ma kąt pomiaru 2° dla obiektywu 50mm. mierzysz zatem twarz w cieniu, albo zieleń roślinną, albo szarą kartę, albo coś tam. aha w przypadku pomiaru twarzy rasy kaukaskiej trzeba dać +1EV.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
zdyboo

Re: Kota dawno nie było

#5810

Post autor: zdyboo »

Tyle, że pomiar matrycowy to w zasadzie implementacja systemu strefowego do aparatu fotograficznego.
ODPOWIEDZ