Zdjęcia z EXIFami

zdjęcia i o zdjęciach - bez dogmatu
ODPOWIEDZ
puch24

Zdjęcia z EXIFami

#1

Post autor: puch24 »

Woytek zaapelował o wrzucanie zdjęć z EXIFami.

Otóż nie jest to takie proste, jak się okazuje.
Nie wiem, jak jest w innych serwisach hostujących zdjęcia, bo używałem tylko Flickra. I na Flickrze jest tak, że jeśli udostępnia się z niego zdjęcie w pełnej rozdzielczości, to Flickr nie wycina EXIFu i jest on widoczny w przeglądarce, jeśli ma się zainstalowaną wtyczkę, czytającą EXIF.
Jeśli jednak z Flickra wyeksportuje się link o rozdzielczości zmniejszonej, to, niestety, EXIF jest wycinany przez Flickra, i oczywiście nie jest widoczny w przeglądarce.
No a nie zawsze chcemy (czy możemy) udostępniać zdjęcia w pełnej rozdzielczości.
Poza tym, w przypadku udostępniania zdjęć pionowych w pełnej rozdzielczości z Flickra, Flickr ich nie obraca. Na samym Flickrze znaczniki orientacji są odczytywane i zdjęcie jest wyświetlane w pionie, ale, udostępnione, wyświetla się poziomo... :-(

Podejrzewam, że w przypadku innych hostingów może być podobnie albo gorzej.
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8566
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Zdjęcia z EXIFami

#2

Post autor: vid3 »

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości - to jest oryginał udostępniany z exifem włącznie.
Jeżeli zdjęcie jest skalowane to biblioteka graficzna serwera robi nowy (chwilowy) plik lepiej lub gorzej przetworzony i exifa po prostu tam nie kopiuje.
puch24

Re: Zdjęcia z EXIFami

#3

Post autor: puch24 »

No właśnie. Trzeba by było do serwisu wrzucać zdjęcia przesamplowane do mniejszej rozdzielczości, faktycznie obrócone (a nie tylko z poleceniem obrócenia w Exifie), no i z niewyciętym Exifem.
Tyle, że zaraz potem ktoś będzie jojczył o zdjęcie w pełnej rozdzielczości... ;-)
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14707
Rejestracja: 11.2016

Re: Zdjęcia z EXIFami

#4

Post autor: Owain »

Ja czasem przymykam i się tego wstydzę, więc nie wiem, nie wiem...
Sowy nie są tym, czym się wydają...
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8566
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Zdjęcia z EXIFami

#5

Post autor: vid3 »

A kto tu śmie jojczyć ... ?
ODPOWIEDZ