TOP 10 - literatura

o kulturze i sztuce innej niż fotograficzna
ODPOWIEDZ
puch24

Re: TOP 10 - literatura

#141

Post autor: puch24 »

wpk pisze: 10 paź 2019, 17:13 Matko... No przecież tomfiutowi w to graj...
Chcieliście skobel, kłódkę i chuja, to macie. :-P
Awatar użytkownika
Gdama
Gdriada
Posty: 2358
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk/Jantar

Re: TOP 10 - literatura

#142

Post autor: Gdama »

Nobel Tokarczuk cieszy mnie bardzo, a bardzo! :D
puch24

Re: TOP 10 - literatura

#143

Post autor: puch24 »

Fajne.
A gdzie kłódka i ch?

Dodano po 1 minucie 13 strzałach znikąd:
Gdama pisze: 10 paź 2019, 20:39 Nobel Tokarczuk cieszy mnie bardzo, a bardzo! :D
Ja jestem gorszy od pana ministra G., bo nawet nie zacząłem czytać.
Ale ja nie jestem bardzo litieraturnyj.
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8567
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: TOP 10 - literatura

#144

Post autor: vid3 »

Ja nawet nie zamierzam.
Ale gratuluję noblistce.
Może nie samej nagrody co rozpętania burzy w medialno-politycznym szambie.
puch24

Re: TOP 10 - literatura

#145

Post autor: puch24 »

Nagrody literackie bywają manifestacją polityczną, tak jak zwykle jest nią nagroda pokojowa.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38804
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: TOP 10 - literatura

#146

Post autor: wpk »

"Ale wtem ojciec wydał okrzyk, ktoś zerwał się z kanapy i w jednej chwili salon ożywił się nienaturalnie niby figurki nieruchomej na pozór szopki, które za nagłym pociśnięciem guzika ukrytego mechanizmu ożywają z martwoty: Matka Boska pochyla się nad żłóbkiem, zwierzęta przyklękają kołysząc głowami, aniołowie się radują, a trzej królowie suną z darami po drewnianych szynach, głośno terkocząc."
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14707
Rejestracja: 11.2016

Re: TOP 10 - literatura

#147

Post autor: Owain »

Lem to taki bardziej futurolog. Ale może fizjologiem też trochu był.
Sowy nie są tym, czym się wydają...
puch24

Re: TOP 10 - literatura

#148

Post autor: puch24 »

Wielkim czytelnikiem nie jestem i jeśli chodzi o znajomość literatury, mam duże braki.

Na pewno bardzo lubię Lema. Za pomysły, bardzo za warsztat pisarski i piękny język, za proroctwa, za drugą i trzecią warstwę, za bycie au courant z nauką i techniką.

Mam mieszane uczucia wobec Szklarskiego. Oczywiście, jako dzieciak zaczytywałem się nim, ale jego styl, warsztat, w pewnym momencie zaczął mnie drażnić jego infantylny styl, który wydaje się narastać z wiekiem autora - im późniejsza książka, tym bardziej jest to irytujące, bo w pewnym momencie już nie ma u niego rzeczownika bez przymiotnika i czasownika bez przysłówka. Dzielny Tomek szybko powiedział rubasznemu bosmanowi, że opanowany Smuga sprawnie zastrzelił rozszalałe zwierzę... ;-)

Natomiast z podobnego okresu bardzo lubiłem Pana Samochodzika Nienackiego. Pisarzem on jednak był lepszym, sprawniejszym literacko.
Poza tym, takie np. Skiroławki są niemal arcydziełem obserwacji socjologicznej, poza sprawnością pióra.

Swego czasu czytałem też sporo SF, i lubię autorów anglosaskich: Asimowa, Harrisona, Tenna, Browna, itp., także Strugackich, i Fiałkowskiego i Zajdla.

Powiecie, że to babska literatura, ale lubię wczesną XIX-wieczną Jane Austen, a zwłaszcza "Dumę i uprzedzenie", która jest fajną obserwacją socjologiczną, i do tego pisana uroczym, zjadliwie ironiczno-sarkastycznym stylem. Trochę podobna jest Rozważna i romantyczna.

No i swego czasu przeczytałem całego Herlocka Sholmesa, w tym większą część także po ichniemu. Próbowałem też czytać inne, późniejsze utwory Artura C. Doyle'a, ale nie dało się...

No i lubiłem też Joe Alexa. ;-)
puch24

Re: TOP 10 - literatura

#149

Post autor: puch24 »

Jesteś tylko diabłem.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38804
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: TOP 10 - literatura

#150

Post autor: wpk »

Cichym ścigałam go lotem.
ODPOWIEDZ