TOP 10 - literatura

o kulturze i sztuce innej niż fotograficzna
ODPOWIEDZ
puch24

Re: TOP 10 - literatura

#171

Post autor: puch24 »

Przeczytałem wszystkie Samochodziki, jeszcze te przed samochodem (były trzy książki przed). Wtedy był to towar deficytowy, nie czytałem ich więc po kolei.
Nienacki nie był też w pełni konsekwentny co do nawet istotnych szczegółów, np. w pierwszych czterech książkach (łącznie z Wyspą złoczyńców) Tomasz jest dziennikarzem, a w pierwszych trzech, jeśli pamiętam, nawet wprost mówi, że nie ma wyższego wykształcenia i nawet w paru momentach wychodzi jego ignorancja czy nieznajomość przedmiotu. Potem w Templariuszach jego zawód jest skwapliwie przemilczany, ale pojawia się już stopniowo dobra znajomość historii i coraz lepsza znajomość historii sztuki, a w następnej Księdze strachów już wprost mówi, że jest historykiem sztuki. Parę książek dalej wspomina, że studiował historię sztuki w pierwszych latach powojennych i jako praktyki studenckie poszukiwał zaginionych zabytków...
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14707
Rejestracja: 11.2016

Re: TOP 10 - literatura

#172

Post autor: Owain »

A Jonathana Carrolla czytał ktoś? :>
Sowy nie są tym, czym się wydają...
puch24

Re: TOP 10 - literatura

#173

Post autor: puch24 »

No, Witold Rychter, oczywiście. Zarówno poradniki jak prowadzić samochód, jak i wspominki. Napisał też wspomnienia lotnicze "Moje skrzydlate wspomnienia". Był np. bliskim znajomym Żwirki i Wigury, a w przeddzień katastrofy Wigura był u Rychterów na brydżu. Rychter znał prawie wszystkich, kto liczył się w automobilizmie i lotnictwie (także wojskowym) w Polsce przedwojennej - byli to przyjaciele, znajomi, ale także zaciekli antagoniści i wręcz wrogowie. Doskonale znał się z RWD, a Wędrychowski z RWD był jego wieloletnim pilotem w rajdach motocyklowych i samochodowych.
Mam też jego fachową książkę o wypadkach drogowych z lat 50. Sporo tego łącznie napisał.
Sobiesław Zasada także, poza podręcznikami, napisał wspomnienia "Samochód, przygoda, rajd", które po latach, uzupełnione, ukazały się pod innym tytułem.
Awatar użytkownika
abishai
Osia mówiła - Abiszabi
Posty: 1521
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Swindon

Re: TOP 10 - literatura

#174

Post autor: abishai »

Petro pisze:... Znacie (niektórzy z Was) to uczucie? Kiedy się zarobi trochę pieniędzy i przyjeżdża się na wakacje do kraju? Tankuje się wtedy do pełna, zostawia sowite napiwki taksówkarzom i kupuje dużo wódki. Ja nie zostawiałem napiwków, ale wydałem kupę pieniędzy na książki.
Dziękuję Ci za te słowa!

Co zrobiłem jako pierwsze, po zakupie domu w UK? Zorganizowałem transport całej mojej „biblioteczki” z PL, miło jest przeczytać, że nie tylko ja tak zaszalałem na swoich pierwszych „emigracyjnych wakacjach”.
Nawet, jeżeli to tylko dowodzi tego, że obaj jesteśmy jebnięci;) to jakoś mi teraz raźniej.

Moja lista ulubionych pisarzy to prawdziwy misz-masz, od kilku lat, częściej od papieru „czytam” audiobooki, (tak mi wygodniej, no i nie bez znaczenia jest fakt, że audiobooka mogę „czytać” w pracy), przez moje uszy przewija się prawie wszystko;) Wszystkich wartościowych wymieniał nie będę, ograniczę się do mojej Wielkiej Trójki:

1 - Sergiusz Piasecki.
I nie chodzi tu tylko o jego książki, choć tym też niczego nie brakuje, ile jego życiorys, dowód, że po każdym upadku, można się podnieść. Moje „odkrycie” Piaseckiego, trafiło na taki okres w życiu, kiedy taki dowód był mi bardzo potrzebny.

Żywot człowieka rozbrojonego, Jabłuszko, Spojrzę ja w okno, Nikt nie da nam zbawienia, czy jego najsławniejsza i dająca mu wolność oraz ratująca życie, Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy.
Gdy jestem w rejonach Hastings, zapalam symboliczny znicz na jego grobie, Piasecki z jego książkami, był i zawsze będzie dla mnie tą pomocną dłonią, podaną w najmroczniejszej godzinie.

Z innych jego powieści, polecić mogę jeszcze:
Zapiski oficera Armi Czerwonej, smutna i przygnębiająca.
7 pigułek Lucyfera, książka zabawna w swoim założeniu, przerażające jednak jest to, że czytając ją odnoszę wrażenie jakby autor opisywał obecne wyczyny naszych „dobrozmianowców”

2 - Herman Hesse:
Wilk stepowy, Demian, Narcyz i Złotousty oraz
Siddharrtha, to coś co każdy, zwłaszcza młody człowiek z jeszcze nie „zabetonowanym” spojrzeniem na świat powinien przeczytać.

3 - Samuel Beckett:
Czekając na Godota, Ostatnia taśma, Malone Umiera, typowy Beckett ;)

Molloy, to jak do tej pory jedyna książka której czytanie sprawiało mi męczarnie, czytanie której dawkowałem sobie po kilka stron dziennie, bo więcej „przepchnąć przez oczy do mózgu” nie dawałem rady.


Czytając ten wątek, wynotowałem sobie kilka pozycji po które zamierzam sięgnąć niebawem, dziękuję za to.
Awatar użytkownika
Gdama
Gdriada
Posty: 2358
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk/Jantar

Re: TOP 10 - literatura

#175

Post autor: Gdama »

Owain pisze: 19 paź 2019, 18:23 A Jonathana Carrolla czytał ktoś? :>
A miałam ja kiedyś moment fascynacji. Ale po latach ślad pozostał nikły.

Do wspominanych przez Was książek z dzieciństwa dodałabym jeszcze półkę A. Dumasów, R.L. Stevensona, M. Twaina, K. Maya, J. Londona itp.
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8566
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: TOP 10 - literatura

#176

Post autor: vid3 »

Co by tu przeczytać ...
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14707
Rejestracja: 11.2016

Re: TOP 10 - literatura

#177

Post autor: Owain »

vid3 pisze: 20 paź 2019, 22:07 Co by tu przeczytać ...
Słowo na niedzielę?

Dodano po 2 minutach 25 strzałach znikąd:
A serio: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/112192/s ... rzetrwania

Bardzo polecam, mam na półce, czasem wracam. Niby trochę poradnik, ale głównie opowieści o ludziach, ich przypadkach, świetnie napisane, wręcz filozoficzne.
Sowy nie są tym, czym się wydają...
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38803
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: TOP 10 - literatura

#178

Post autor: wpk »

Rycerzyka Niepokalanej!
puch24

Re: TOP 10 - literatura

#179

Post autor: puch24 »

Ja słyszałem, że Remarque to Kramer od tyłu.
Czytałem tylko Na zachodzie bez zmian, w liceum.
puch24

Re: TOP 10 - literatura

#180

Post autor: puch24 »

Pamiętam tylko, że o okrucieństwach I wojnie światowej.
ODPOWIEDZ