TOP 10 - literatura

o kulturze i sztuce innej niż fotograficzna
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: TOP 10 - literatura

#161

Post autor: wpk »

Ci malarze to w mansardach z gruźlicy powyginali.
gavin

Re: TOP 10 - literatura

#162

Post autor: gavin »

Dick!
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14716
Rejestracja: 11.2016

Re: TOP 10 - literatura

#163

Post autor: Owain »

gavin pisze: 18 paź 2019, 20:16Dick!
Widzę! :lol:
Sowy nie są tym, czym się wydają...
gavin

Re: TOP 10 - literatura

#164

Post autor: gavin »

Philip.
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14716
Rejestracja: 11.2016

Re: TOP 10 - literatura

#165

Post autor: Owain »

Philipiuk?
Sowy nie są tym, czym się wydają...
puch24

Re: TOP 10 - literatura

#166

Post autor: puch24 »

O, właśnie, Niziurski...
To jest literatura, której obecna młodzież już nie pojmie - ta atmosfera lat 50 i wczesnych 60. Czy np. Bahdaj...
Już dla mnie było to trochę egzotyczne, ale jeszcze do pojęcia, ale teraz? Równie dobrze mogłoby być o dinozaurach... Równie odległe w przeszłości.
Z dziecięcych lektur lubiłem też Broszkiewicza, ale to też w sumie wczesne 60 te i teraz nie do pojęcia.
Awatar użytkownika
Gdama
Gdriada
Posty: 2359
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk/Jantar

Re: TOP 10 - literatura

#167

Post autor: Gdama »

Roth!
puch24

Re: TOP 10 - literatura

#168

Post autor: puch24 »

Broszkiewicza zacząłem od Tych z dziesiątego tysiąca, których dostałem od kolegi na imieniny, ale poza tymi, które wymieniłeś jest jeszcze Kluska, Kefir i Tutejszy, i chyba najfajniejsza powieść już bardziej dla młodzieży, a nie dzieci - Długi deszczowy tydzień, który zdecydowanie podobał mi się najbardziej - to taki kryminał przygodowy dla młodzieży. Bardzo też fajny stylistycznie.

Tomki zacząłem "po bożemu", od pierwszej w cyklu krainy kangurów, którą też dostałem na imieniny, tym razem od koleżanki z klasy w podstawówce. Późniejszych już nie czytałem chronologicznie, a potem długo czekałem na Gran Chaco, które ukazało się chyba z 10-, jeśli nie 20-letnim opóźnieniem, i może już byłem za stary czytając to. No i podobnie było z Grobowcami faraonów.
puch24

Re: TOP 10 - literatura

#169

Post autor: puch24 »

Dokładnie tak. Długośmy się naczekali na Gran Chaco, i przez ten czas styl Szklarskiego zdziecinniał. A ten Egipt jest taki sobie i inny stylistycznie. Niezły, ale to już nie to.

Przeczytałem też ostatniego chyba Samochodzika, zaczętego przez Nienackiego i skończonego przez jakiegoś innego autora, i to jeszcze było całkiem strawne, ale potem próbowałem czytać jakieś nowe Samochodziki, pisane taśmowo przez kilku autorów, ale była to już totalnie niestrawna grafomania, gdzie mało co się kupy trzymało.
A przede wszystkim, Nienacki, pisząc książkę, robił niezły "risercz", i choć podobno nie wszystkie podawane przez niego informacje fachowe były do końca ścisłe, to odwalał kawał dobrej roboty edukacyjnej, podczas gdy te nowe Samochodziki to tania sensacja i pościgi i nawalanki.

Dodano po 14 minutach 14 strzałach znikąd:
A, jeszcze jedno: jako dzieciak zaczytywałem się Juliuszem Jerzym Herlingerem i jego "Niezwykłymi perypetiami odkryć i wynalazków" oraz dwoma tomami "Mr Hopkinsa", on chyba też był autorem książki "Jak samolot nauczył się latać". Zawsze mnie to ciekawiło i ciekawi nadal, choć bardziej historia nauki i techniki niż np. odkryć geograficznych. Choć też np. czytałem Centkiewiczów, a w związku z tym i Béhounka i Nobilego. Była jeszcze jedna taka książka o odkrywcach i wynalazkach, której autorki i tytułu nie mogę sobie przypomnieć - a był to zbiór historii takich ludzi, jak Pasteur, Ciołkowski, Miczurin, Mendelejew, Edison, chyba Łomonosow... Gdzieś mi to przepadło, a dostałem ją chyba jako nagrodę na koniec roku w podstawówce...

Od dziecka czytałem sporo o samochodach (Słodowy, Zasada), o historii samochodów i lotnictwa - zawsze bardzo mnie to interesowało i interesuje do tej pory.
puch24

Re: TOP 10 - literatura

#170

Post autor: puch24 »

Już wiem, wygóglałem: Gabriela Pauszer-Klonowska, "Historie nie wymyślone", 1972. Historie Krzysztofa Kolumba, Leonarda da Vinci, Mikołaja Kopernika, Michała Łomonosowa, Jerzego Stephensona, Ludwika Pasteura, Tomasza Edisona, Iwana Miczurina, Konstantego Ciolkowskiego, Marii i Piotra Curie.
ODPOWIEDZ