z.Jazdy

crème de la crème
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38821
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: z.Jazdy

#671

Post autor: wpk »

Owain pisze: 08 gru 2020, 15:02
zdyboo pisze: 04 gru 2020, 21:53 Ostatnio właśnie zauważyłem, ale w kompakcie i tak nic z tym nie zrobię. W NEXach czyszczę sam w razie potrzeby.
Napiszesz czym i jak? Mam dawno kupione jakieś szpatułki na 'r', ale ciągle się bojam że se zrobie jeszcze gorzy.
Owainie boży
Coraz to gorzy
puch24

Re: z.Jazdy

#672

Post autor: puch24 »

Ja też kiedyś kupiłem te na R i też ich nie użyłem, bo trochę się boję. W sumie nie wiem czego, bo w D70, D80, D200, i w Samsungach NX czyściłem ręcznie i nie umarły od tego. A D7000 ma już wyraźnie usyfioną matrycę, co widać przy telemakroprzymknięciu.
Awatar użytkownika
Gdama
Gdriada
Posty: 2359
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk/Jantar

Re: z.Jazdy

#673

Post autor: Gdama »

Owainin nie cykaj się, dasz radę temy szpatułkamy!
Będzie dobrze.
puch24

Re: z.Jazdy

#674

Post autor: puch24 »

A ja też dam radę? Ręce mi się czenso.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38821
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: z.Jazdy

#675

Post autor: wpk »

Włącz stabilizację.
zdyboo

Re: z.Jazdy

#676

Post autor: zdyboo »

Owain pisze: 08 gru 2020, 15:02 Napiszesz czym i jak?
Z NEXów mnie za to prawie wyegzorcyzmowali. Tylko szpatułki Rotin pastuchu, tako rzecze kapituła.

Ja czyszczę mokrymi chusteczkami do okularów W5 z Lidla.
Z jakiegoś blistra wyciąłem sobie pasek szerokości około 1 cm i długości kilku cm. Z jednej strony zaokrągliłem rogi. Na ten pasek nakładam chusteczkę, ale nie za grubo, tak dwie warstwy. Jak jest za grubo to zostają smugi z płynu, który nasącza chusteczkę. Chusteczkę nieco zmniejszam nożyczkami, bo za duża.
Przeciągam raz lub kilka razy i jest picco bello. Przy przeciąganiu blister musi się nieco ugiąć, żeby docisnąć chusteczkę do matrycy.
Do czyszczenia matrycy małoobrazkowej wyciąłbym szerszy pasek tak ze 2 cm szeroki myślę.

Za pierwszym razem też nieco strachu było, ale głównie bałem się, żeby mi nagle migawka nie zechciała się zamknąć. Teraz wyciągam aku. Bezlustro i tak matrycę ma na wierzchu niemalże. To co chroni matrycę jest twarde jak Roman Bratny.
Doczyściłem tak matrycę NEXa z komisu, co niebieskie niebo pokrywał rojem much już od f/5,6.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38821
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: z.Jazdy

#677

Post autor: wpk »

Moja M9 ma lat 10 i syf jakiś siedzi w niej prawie od początku, ale nie czyściłem, bo się bałem, a poza tym na F1.0 nie widać.
A9 też ma jakieś syfy i dlatego unikam telezooma, za to Planar na F1.4 jest łaskawy.
Ale skoro to takie łatwe...
zdyboo

Re: z.Jazdy

#678

Post autor: zdyboo »

#49
Obrazek
gavin

Re: z.Jazdy

#679

Post autor: gavin »

co to za wznios w tle?
zdyboo

Re: z.Jazdy

#680

Post autor: zdyboo »

Święta góra Śleża.
ODPOWIEDZ