FantasMałgorie

crème de la crème
ODPOWIEDZ
nordenvind

Re: FantasMałgorie

#281

Post autor: nordenvind »

Osia czyni Voodoo :mrgreen:
puch24

Re: FantasMałgorie

#282

Post autor: puch24 »

sorevell pisze: 09 sty 2021, 21:02
zdyboo pisze: 09 sty 2021, 17:49 Kiedyś na kursie pierwszej pomocy medycznej ratownik opowiadał, że motocykliści to wcale nie są idealni dawcy. Trudno wybrać coś nieuszkodzonego jak się gościa zbiera łopatką przez kilkadziesiąt metrów.
Nawet jak gościu jest ubrany w super kombinezon, to zwykle przy motocyklowych przygodach przeciążenia są takie, że podroby delikwenta zlewają się niemal w jedną całość.
Niekoniecznie. To zależy, czy motorniczy trafi w jakąś przeszkodę, która go nagle zatrzyma. Wiadomo, że to nie prędkość zabija, tylko jej nagłe wytracenie. Jeśli motorniczy sam się położy i dalej po prostu sunie po asfalcie czy glebie, preferabilnie nie turlając się, to jeśli ma dobrą odzież ochronną i szczęście, często wychodzi z tego niemal bez szwanku. Ważne, by nie został wykatapultowany w powietrze, bo wtedy przy upadku na asfalt czy glebę są faktycznie bardzo poważne obrażenia, albo by nie uderzył w przeszkodę, gdy sunie po ziemi.
Są na YouTube filmiki z dość przerażającymi upadkami, z których motocykliści wychodzą zdumiewająco obronną ręką - ale pod warunkiem, że nie następuje gwałtowne uderzenie o przeszkodę i zatrzymanie.
Awatar użytkownika
sorevell
Posty: 2510
Rejestracja: 11.2016

Re: FantasMałgorie

#283

Post autor: sorevell »

Jasne, ale mówimy o tzw. dawcach organów, czyli tych, którzy się nie wyślizgali.
puch24

Re: FantasMałgorie

#284

Post autor: puch24 »

No, fakt. Nawet skóry na przeszczepy nie ma.
nordenvind

Re: FantasMałgorie

#285

Post autor: nordenvind »

Ludzką skórę można wyhodować w laboratorium.
Nie jest to proces powszechny i ogólnie dostępny ale technicznie możliwy.
Czytałem kiedyś o ofierze wypadku dla której wyhodowano skórę na 80% ciała.
puch24

Re: FantasMałgorie

#286

Post autor: puch24 »

Można i robi się to, ale nie jest to jeszcze powszechne. Pewnie minie trochę czasu i będzie to normą.
Zdaje się, że tkankę kostną też już daje się wyhodować i wszczepić pacjentowi tam, gdzie nastąpiły ubytki.
W każdym razie, coraz częściej udaje się uratować i uzupełnić poważne ubytki, które normalnie kwalifikują do amputacji,
Gorzej, że czasem jednak taka uratowana dużym nakładem sił i środków kończyna, poskładana niemal z niczego, nie sprawdza się w praniu, jest niesprawna, ciągle toczą się w niej jakieś procesy zapalne, kończyna boli nie pozwala się normalnie używać, i pacjenci często podejmują decyzję o amputacji takiej kończyny, bo przy wszystkich wadach protez proteza mimo wszystko będzie dogodniejsza i mniej uciążliwa.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38818
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: FantasMałgorie

#287

Post autor: wpk »

Myślę, że już od dłuższego czasu jest możliwe wyprodukowanie protez z symulatorami bólu jako zgodnych z naturą i przede wszystkim religią.
Pobożny: - Ojcze, jak mnie dziś łamie w protezie...
Ksiądz: - Bóg tego chce, mój synu.
aisoglaM

Re: FantasMałgorie

#288

Post autor: aisoglaM »

To jest absolutnie wyjątkowe miejsce, gdzie od bimbałów gładko przechodzi się do makabrycznych wypadków, oskórowania człowieka, wyhodowania sztucznej skóry, oprotezowania oraz wątku kościelnego .
Dzień dobry, koffam Was :)
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38818
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: FantasMałgorie

#289

Post autor: wpk »

Musisz.
Wszak jesteś jedną z nas. :D

Dodano po 1 minucie 14 strzałach znikąd:
PS To kiedy następna odsłona BIMBAŁÓW? :D
Bo Abi fusy waży.
aisoglaM

Re: FantasMałgorie

#290

Post autor: aisoglaM »

Bimbały są nudne, ja bym zobaczyła oskórowanego motocyklistę.
ODPOWIEDZ