z.Jazdy

crème de la crème
ODPOWIEDZ
zdyboo

Re: z.Jazdy

#481

Post autor: zdyboo »

gavin pisze: 19 maja 2020, 22:13no korbe to chyba jednak wezmę 44-32-22 i do tego 11-32, bo xtr 44-30 raczej nie kupię chociaż taka by była dla mnie idealna
Długo na takim zestawie jeździłem. Było OK, choć głównie z 32 korzystałem dopóki nie umyśliłem sobie zrezygnować z przedniej przerzutki. W ten nowej grupie do graveli masz korbę GRX-600 46-30. Może zatem taką?
puch24 pisze: 19 maja 2020, 23:22 Za dużo już mówicie szyfrem. Zróbcie no tu szybki kurs gotowania na gazie! Jak można do korby 44-32-22 wziąć jeszcze 11-30 i i co to jest to 11-30 i gdzie się to 11-30 wsadza? Też na korbę? No bo z tyłu masz dziewięciobieg czy jedenastobieg... to chyba nie z tyłu się dokłada to 11-30? A może gdzieś pośrodku? Albo z przodu, i robisz rower z napędem 2x2? Tylko wtedy jeszcze dyfer międzyosiowy potrzebny.
Maćku, 11-30 to kaseta, te tryby zamontowane na tylnym kole, które obsługuje tylna przerzutka. 11 oznacza najmniejszą zębatkę, a 30 największą. Z tyłu obecnie możesz mieć od 8-12 zębatek. Piszę tu o kasetach, które się montuje na tzw. bębenku piasty czyli mechanizmie sprzęgła. Z zewnątrz bębenek ma wielowypust, na który nasuwa się zębatki, luzem, w grupach lub w całości i mocuje za pomocą nakrętki. Kiedyś, a co nadal ma Sebastian, był stosowany tzw. wolnobieg, który nakręcało się na gwint piasty. Obecnie chyba już całkiem zrezygnowano z tego rozwiązania jako gorszego mechanicznie i trudniejszego w serwisowaniu. Ja nadal używam wolnobiegu w rowerze single speed, ale jak sama nazwa wskazuje taki wolnobieg ma tylko jedną zębatkę, w związku z czym jest pozbawiony wielu wad rozwiązań wielotrybowych.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38833
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: z.Jazdy

#482

Post autor: wpk »

No fajnie, ale wolnobieg ciągnął w jedną stronę, a w drugą cykał dając automatycznie bieg jałowy.
Co do skomplikowania - torpedo jest jeszcze gorsze.
A teraz co? Piszesz sprzęgło - jak to działa? Trzeba ręcznie vel nożnie wysprzęglać jak w samochodzie?
zdyboo

Re: z.Jazdy

#483

Post autor: zdyboo »

Bębenek robi to samo. Są zapadki tzw. pieski, które przy obrocie koła w jedną stronę się ślizgają po zębatce, a przy obrocie w drugą pozwalają koło napędzać. Lub dwa koła zębate, które albo się po sobie ślizgają, albo nie. Bębenek pozawala na zainstalowanie dodatkowych łożysk, które znacznie szerzej umieszczają punkty podparcia piasty. W przypadku nakręcanego wolnobiegu łożyska były tylko w piaście, a sam wolnobieg wisiał w powietrzu. Łatwo było wygiąć oś. Poza tym kaseta pozwala na wymianę pojedynczych zębatek, wolnobieg to był monolit. Ponieważ obecnie jest kilka standardów mocowana kasety, cześć piast pozwala na wymianę tylko bębenka na inny standard. Pozwala to zredukować koszty, jak ktoś chce zmienić system. Taki trochę Adaptall Tamrona. I podobnie jak w aparatach do wymiany bębenka czasem nie potrzeba żadnych narzędzi.
Wysprzęglać nie trzeba, nie można tylko zbyt mocno cisnąć. Wysprzęglać trzeba w przypadku piast planetarnych, takich jak w Twoim rowerze. Przed zmianą biegu trzeba przestać pedałować.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38833
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: z.Jazdy

#484

Post autor: wpk »

Tak, wiem. I nawet tak robię. :D
Czyli ten bębenek to w sumie też rodzaj wolnobiegu, tylko w innym opakowaniu.
Dziękuję, już jestem mądrzejszy. :)
zdyboo

Re: z.Jazdy

#485

Post autor: zdyboo »

Można w dużym uproszczeniu przyjąć, że bębenek to rodzaj wolnobiegu. Najważniejszą różnicą jest to, że zębatki da się łatwo odłączyć od mechanizmu sprzęgła.
puch24

Re: z.Jazdy

#486

Post autor: puch24 »

Dzięki. Teraz umrę mądrzejszy. ;-)
gavin

Re: z.Jazdy

#487

Post autor: gavin »

gravel to w ogóle na pierwszy rzut oka jest czysty bezsens ale pewnie chuja się znam
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38833
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: z.Jazdy

#488

Post autor: wpk »

O! A to już nie wuja? Ciekawe...
No ale mój wuj jest lepszy niż Twój.
gavin

Re: z.Jazdy

#489

Post autor: gavin »

słownik łobuz poprawił
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38833
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: z.Jazdy

#490

Post autor: wpk »

- Kumo, pieknie spiwocie, ale brewiarz do góry nogami trzymocie!
- Ło… Widać dziecka, psotniki, mi łobróciły!
ODPOWIEDZ