Czyszczenie optyki

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
sandor

Czyszczenie optyki

#1

Post autor: sandor »



Panowie, bardziej zaawansowani w tym obcym dialekcie, małe pytanko
1. Ilu procentowy alkohol izopropylowy gosć używa?
2. Po alkoholu robi wodą z mydłem normalnie?
3. O co mu chodzi z tymi proporcjami /5.08-5.15/? Rozcieńcza alkohol, czy chodzi o czas czyszczenia alkoholem, do czasu czyszczenia wodą z mydłem
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38800
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Czyszczenie optyki

#2

Post autor: wpk »

Mnie się widzi, że te proporcje dotyczą tego konkretnego Fujinona.
Jeśli taki masz, to OK, ale jeśli chcesz czyścić inny, to musisz sięgnąć do jego instrukcji serwisowej.
Ale ja się nie znam, bo sam czyszczę mikrofibrą po chuchnięciu, którego jednak nie sprawdzam alkomatem.
puch24

Re: Czyszczenie optyki

#3

Post autor: puch24 »

Posłucham jeszcze raz i powiem co wysłuchałem, ale później.
puch24

Re: Czyszczenie optyki

#4

Post autor: puch24 »

Facet mówi:

1) Czyścić soczewki tak samo, jak są polerowane
2) Potrzebna jest dmuchawka, pędzelek (trzeba czyścić go okresowo wodą z mydłem i alkoholem izopropylowym 70%), woda destylowana w tym szklanym pojemniczku, i patyczki do uszu - koniecznie z czystej bawełny! - te poliestrowe, syntetyczne są ścierne, a warstwy przeciwodblaskowe są podatne na ścieranie takimi materiałami, oraz ściereczka bawełniana
3) Na filmie facet czyści filtr a nie soczewkę przednią, ale nie różni się to znacząco
4) Najpierw należy starannie podmuchać, wydmuchać wszystkie cząsteczki kurzu, szczególnie w okolicy pierścienia mocującego soczewkę.
5) potem należy usunąć resztki tych pyłków, używając pędzelka.
6) SZCZEGÓLNIE ważne jest to, by potem, przy czyszczeniu patyczkami z watą, nasączoną wodą destylowaną, nie dochodzić do samej krawędzi soczewki, tak, by płyn nie dostawał się do wnętrza gwintu i dalej do wnętrza obiektywu. Może to prowadzić np. do rozwoju grzyba na wewnętrznych powierzchniach soczewek.
7) Wziąć dwa patyczki do uszu, zanurzyć w alkoholu izopropylowym, odsączyć alkohol na ściereczce bawełnianej, tak, by watka była wilgotna, ale nie ociekająca płynem, i czyścić soczewkę ruchem okrężnym, obracając obiektyw, i uważając, by nie wprowadzić płynu pod krawędź soczewki, pomiędzy soczewkę a pierścień mocujący ją.
8) Po chwili odwrócić patyczki i czyścić drugą stroną.
9) zmienić patyczki i czyścić jeszcze raz. Oczywiście najpierw odsączyć watki na szmatce bawełnianej.
10) Zwilżyć nowe patyczki wodą destylowaną i czyścić ponownie. Watki należy najpierw odsączyć na szmatce bawełnianej.
11) czyścić trzeba dość szybko, by płyn nie zdążył zaschnąć
12) w przypadku małego obiektywu może wystarczyć jeden patyczek zamiast dwóch; w przypadku dużych obiektywów mogą być potrzebne trzy czy cztery.
sandor

Re: Czyszczenie optyki

#5

Post autor: sandor »

Dzięki, myslę że przyda się nie tylko mnie.
nordenvind

Re: Czyszczenie optyki

#6

Post autor: nordenvind »

Filtra założyć co się nazywa np. protector i nie trzeba będzie czyścić soczewek, ja tak robię.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38800
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Czyszczenie optyki

#7

Post autor: wpk »

nordenvind pisze: 14 cze 2020, 14:54 ja tak robię.
Będzie galanto, ja, wójt, to wama mówię. :mrgreen:
nordenvind

Re: Czyszczenie optyki

#8

Post autor: nordenvind »

gdzie tam mnie do wójta, za wysokie progi :mrgreen:
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38800
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Czyszczenie optyki

#9

Post autor: wpk »

Albowiem mówi pismo: Pocałujta w dupę wójta!

;)
Awatar użytkownika
Gdama
Gdriada
Posty: 2358
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk/Jantar

Re: Czyszczenie optyki

#10

Post autor: Gdama »

nordenvind pisze: 14 cze 2020, 14:54 Filtra założyć co się nazywa np. protector i nie trzeba będzie czyścić soczewek, ja tak robię.
Nie jest to głupie rozwiązanie, czasem i przeze mnie stosowane (szczególnie kiedy przewiduję puszczenie lensa do ludzi ;))
ODPOWIEDZ