Nikkor 50mm f/1.2 AI-s

o prawdziwych obiektywach ze szkła i metalu
ODPOWIEDZ
puch24

Re: Nikkor 50mm f/1.2 AI-s

#51

Post autor: puch24 »

Dokładnie tak. Nikkory Q miały quattro, Nikkory P miały penta, a Nikkory H miały hexa... ;-)
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Nikkor 50mm f/1.2 AI-s

#52

Post autor: wpk »

A Nikkorów-T nie było, za to były Trioplany. ;)
puch24

Re: Nikkor 50mm f/1.2 AI-s

#53

Post autor: puch24 »

Był jeden T, stareńki 4/10,5 cm (tak, tak, nie 105 mm tylko 10,5 cm), 3 pojedyncze soczewki, 1960-61.

Dodano po 7 minutach 19 sekundach:
Były jeszcze Nikkory O - octa i N - Novem.

A ściśle, za Wikipedią:
"T, Q, P, H, S, O, N, UD, QD, PD — Appears immediately before or after the "Nikkor" name on F-type lenses (see above), designating the number of optical elements in the design. Short for Tres (3), Quattuor (4), Penta (5), Hex (6), Septem (7), Octo (8), Novem (9), UnDecim (11), QuattuorDecim (14) and Penta-Decem (15).[4] The terms Unus (1) and Bini (2) were also apparently designated, but never used. Terms P=Penta, H=Hexa, and PD=Penta-Decem (Greek root) were used (instead of Quinque, Sex, and QuinDecim) to avoid ambiguity with Quattuor, Septem and QuattuorDecim. This designation scheme was dropped with the introduction of "Modern" (K-type) Nikkors in 1974."

A Olympus stosował inne oznaczenia: C-3, D-4, E-5, F-6, G-7, itd.
Zdaje się, że parę innych jajpońskich firm też stosowało podobne oznaczenia ilości soczewek (chyba Minolta, Konica, itd.), ale w latach 70-tych dali sobie spokój.
Pod koniec lat 70-tych niektórzy dali sobie też spokój z oddzielnymi nazwami obiektywów (Olympus zrezygnował z nazwy Zuiko, Minolta z Rokkora, itp.).
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9432
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Nikkor 50mm f/1.2 AI-s

#54

Post autor: rbit9n »

chyba Cię Maćku ktoś zrobił w bambo, jak to się mówi. mam trzy, albo cztery zuiko z kodami produkcyjnymi, wprowadzonymi po roku 1980 (ten rok ma oznaczenie A). poniżej zdjęcie jednego z nich. dwie pierwsze litery to oznaczenie fabryki, następnie rok i na końcu miesiąc.


czyli ta sztuka jest z września 1983 r., ale mam też dwa z lat 90.

Obrazek
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
puch24

Re: Nikkor 50mm f/1.2 AI-s

#55

Post autor: puch24 »

To mi się coś popieprzyło. Pewnie zrezygnowali z tych oznaczeń ilości soczewek i np. zamiast F. Zuiko zostało Zuiko...
Chyba też zrezygnowali z oznaczeń W, S i T - Wide, Standard, Tele. Zrezygnowali też z MC, gdy było to oczywistością.
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9432
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Nikkor 50mm f/1.2 AI-s

#56

Post autor: rbit9n »

zrezygnowali tylko z litery oznaczającej liczbę soczewek. takich obiektywów z literą, mam tylko dwa, albo trzy, między innymi H.ZUIKO AUTO-W 24/2,8 (Silber Nase). oznaczenie szerokości, AUTO-W, -S, -T, zostały do końca.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
puch24

Re: Nikkor 50mm f/1.2 AI-s

#57

Post autor: puch24 »

Mój ojciec miał dalmierzowego Olympusa 35 DC z obiektywem F. Zuiko 1,7/40. Niezły. Niestety, zepsował się. :-(
ODPOWIEDZ