Pierre Angenieux

o prawdziwych obiektywach ze szkła i metalu
ODPOWIEDZ
trumil9

Pierre Angenieux

#1

Post autor: trumil9 »

Francuski inzynier specjalizujacy sie w optyce stworzyl na poczatku XX wieku linie optyki do kamer filmowych, uboczna produkcja byly najpierw stalki a pozniej zoom'y. Jezeli chodzi o stalki byly one w wiekszosci wykonane z mocowaniem EXA/Exakta, bardzo niewielkie ilosci M42 i inne. Najlepszy ze staloogniskowych to byl 90/1.8. Nie zachowalo mi sie zdjecie tego obiektywu, zaledwie pare sampli.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Innym "francuzem" byl 135/3.5 ale ten mial mocowanie do Exakta a ja dysponowalem tylko K10d. Dopiero po kilku miesiacach znajomy z Kaliforni dorobil mi adapter tak abym mogl bezpiecznie zapiac obiektyw na pentax. Niestety nie mialem ostrzenia na nieskonczonosc. Na zdjeciu z lewej z jakims Schneider i z Sonnar zebra.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
puch24

Re: Pierre Angenieux

#2

Post autor: puch24 »

Firma Angenieux ponownie "wypłynęła" na nieco szersze wody na przełomie lat 80-tych i 90-tych, wypuszczając dwa bardzo dobre obiektywy, które zapisały się w pamięci.
Jednym z nich był jasny teleobiektyw 2,3/180 mm APO, z korekcją apochromatyczną, dostępny z różnymi mocowaniami MF, a drugim był obiektyw AF 2,6/28-70, dostępny z mocowaniem Canon EF (EOS) i Nikon AF, jeśli dobrze pomnę. Ten drugi był bardzo jasny jak na tamte czasy i miał też bardzo dobrą jakość obrazu. Jednakże jego faktyczna jasność spadała do 2,8 na długim końcu, jak zmierzono w testach.
Legenda głosi, że Angenieux zrezygnował z jego produkcji, i była ona kontynuowana przez Tokinę bez istotnych zmian, jedynie pod bardziej "uczciwą" nazwą 2,6-2,8/28-70 mm. ;-)
cz4rnuch

Re: Pierre Angenieux

#3

Post autor: cz4rnuch »

Nie widać zdjęć :( :)
puch24

Re: Pierre Angenieux

#4

Post autor: puch24 »

A myślisz, że kogoś z nas stać na obiektywy Angenieux? :-D One mają BARDZO DUŻO zer na końcu... :-(
Pawel92

Re: Pierre Angenieux

#5

Post autor: Pawel92 »

Firma istnieje nadal i zajmuje się produkcją optyki filmowej oraz ... produkcją dla wojska (bądź co bądź, jest to filia firmy Thales, ex-Thomson, jednego z głównych dostawców armii francuskiej)
Stare szklą nie są aż tak długie, tyle ze za często się tutaj (Francja) ofert nie widzi. Nadal cieszą się doskonalą reputacją.
puch24

Re: Pierre Angenieux

#6

Post autor: puch24 »

Długie? ;-)

Tak, widziałem, robią obiektywy filmowe.
Meliszipak

Re: Pierre Angenieux

#7

Post autor: Meliszipak »

cz4rnuch pisze: 25 sie 2017, 13:25 Nie widać zdjęć :( :)
Ja też nie widzę
puch24

Re: Pierre Angenieux

#8

Post autor: puch24 »

A, zdjęcia Trumila faktycznie zniknęły. :-(
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Pierre Angenieux

#9

Post autor: wpk »

Ale tylko stare, bo nowe nie. A ze starych onegdaj niektóre edytowałem na jego prośbę i mają nowe, działające linki.
trumil9

Re: Pierre Angenieux

#10

Post autor: trumil9 »

Nadrobimy te stare zdjecia, obiecuje
ODPOWIEDZ