Warte wzmianki obiektywy Tamrona

o prawdziwych obiektywach ze szkła i metalu
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38803
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#601

Post autor: wpk »

Pętla indukcyjna?
Awatar użytkownika
danz1ger
Posty: 5597
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#602

Post autor: danz1ger »

a może konopna?
Black & White is All Right!
puch24

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#603

Post autor: puch24 »

The fact of the matter is, producenci aparatów, choć zarzekają się, że utrzymują wieloletnią wsteczną kompatybilność sprzętu (a przewodzi w tym Nikon, chwaląc się na prawo i lewo utrzymaniem bagnetu od 1959 roku), zrobili wiele, by sprzęt kompatybilny nie był, a już na pewno - żeby nie był kompatybilny z wyrobami firm niezależnych. Z chwilą wkroczenia elektroniki wraz z AF zrobiło się to bardzo proste, bo producenci aparatów oczywiście ukrywali specyfikacje, a producenci niezależni musieli próbować jak najlepiej kopiować elektronikę obiektywów tak, by to JAKOŚ działało. Ale producent aparatu zawsze mógł minimalnie zmienić oprogramowanie w nowym modelu aparatu, i od razu odrzucało to wszystkie bądź część starszych obiektywów niefirmowych. Tak było od razu z obiektywami do Minolty AF, potem do Nikonów AF i Canonów EOSów także. Firmy takie jak Sigma, Tokina, Tamron, Cosina/Vivitar/Soligor, a także Samyang, od razu się z tym zderzyły, bo nowe modele aparatów nie chciały współpracować z wypuszczonymi wcześniej obiektywami niezależnymi. Wiem, że tak było z Minoltami i Canonami, ale to znam raczej z różnych napomknień, natomiast w przypadku Nikona szybko okazało się, że wczesne obiektywy AF firm niezależnych działały z pierwszymi modelami aparatów, F-501 i F-401, ale problemy pojawiły się, gdy wyszły Nikony F-801 i F4. Na przykład takim obiektywem, który działał tylko z F-501 (i być może z F-401, ale już na pewno nie z F-401s czy F-801) była Tokina 4,5/70-210, a także podobny do niej (ale nie taki sam) obiektyw 4,5/70-210, sprzedawany pod wieloma różnymi markami, także chyba Focal, Vivitar, itp. Także wczesna Sigma AF 35-135 znana była z tego, że z F-801 już nie działała. To znaczy, dla jasności - te obiektywy działały, ale tak, jak obiektywy starego typu AI-S, pozbawione procesora, więc oczywiście nie działał AF, zaawansowane tryby pomiaru światła czy automatyki ekspozycji, które wymagały procesora. Aparaty traktowały te obiektywy jakby nie miały one procesora.
W amerykańskim miesięczniku Shutterbug testowano obiektywy Samyanga AF, 28-70 i 70-210. Podpięli je do F4 - i nic, aparat ich nie rozpoznał. Zwrócili się do Samyanga z zapytaniem - tak, Samyang o tym wiedział, pracował nad nowym chipem. Nie wiem, jak to się skończyło i czy chip taki został opracowany, w każdym razie Shutterbug do testu użył Nikona N8008 (czyli F-801), z którym obiektywy te współpracowały bez zarzutu. (A wyniki testu były bardzo korzystne).

Kilka lat temu (o kurczę, już ponad 10!), gdy miałem Nikona D70, kupiłem sobie używanego, ale prawie nowego Tamrona AF makro 90 (z napędem AF na śrubokręt, silnikiem z korpusu aparatu). I co się okazało? Zdjęcia z lampą błyskową bardzo często wychodziły albo niedoświetlone, albo prześwietlone. Działo się tak tylko przy korzystaniu z błysku i-TTL, zarówno lampy wbudowanej jak i zewnętrznej. Zdjęcia bez błysku, albo z błyskiem i ekspozycją ustawianą ręcznie albo własnym sensorem lampy były naświetlone dobrze. Zdjęcia z innymi obiektywami też były dobrze naświetlone. Nie był to więc ani błąd aparatu jako takiego, ani obiektywu jako takiego, ani lampy jako takiej, tylko współpracy jednego z drugim i trzecim. Zacząłem szukać po Internecie, i okazało się, że jest to znany problem tego obiektywu, i że można w nim wymienić chip na nowy, w którym problem ten rozwiązano. Ponieważ obiektyw był na gwarancji, wysłałem go do Trójmiasta do firmowego serwisu Tamrona, z reklamacją. Wskazałem na źródła Internetowe, opisujące problem. Obiektyw po wielu tygodniach zwrócono z adnotacją, że reklamacja jest bezzasadna, ponieważ przetestowano go z Nikonem D100 i wszystkie zdjęcia naświetlone są prawidłowo. Na to ja, po kilku zresztą długich rozmowach telefonicznych z szefem, odesłałem obiektyw ponownie, podając konkretne adresy internetowe, załączając przykładowe zdjęcia, i zaznaczając, że Nikon D100 wykorzystuje starszy system pomiaru światła błyskowego d-TTL, podczas gdy Nikon D70 wyposażony jest w nowszy system i-TTL, więc próba z D100 jest niemiarodajna, ponieważ problem występuje tylko z i-TTL, a ma związek prawdopodobnie z koderem odległości, umieszczonym w obiektywie - a pomiar i-TTL intensywnie z tego korzysta. Po długim oczekiwaniu otrzymałem informację, że obiektyw został wysłany do większego zakładu naprawczego Tamrona w Niemczech, gdzie ma mu być wymieniany chip. Ale, w pierwszej chwili, firma próbowała odrzucić reklamację, twierdząc, że problemu nie ma. Więc trzeba się upierać i walczyć.

A wracając do problemu z Korexu - niestety, obawiam się, że nic się na to nie poradzi, zwłaszcza w połączeniu z tak starym aparatem jak F4. Po prostu niektóre obiektywy zadziałają, a niektóre nie.
Nawet w obrębie samego Nikona dzieją się dziwne rzeczy. Wspomniano tu o obiektywach serii AF-G, pozbawionych pierścienia przysłony, których można używać tylko w ograniczony sposób i tylko na niektórych starszych korpusach AF - ale, jak się okazuje - nie wszystkich!
Ze starszymi korpusami AF można korzystać tylko z trybów ekspozycji P i S, w których przysłona sterowana jest automatycznie - ponieważ nie ma możliwości ręcznego ustawienia przysłony, nie można użyć trybów A i M. Tak jest w F-801, F4, F90, F-70, F601m... ale NIE w F601! Z jakiegoś powodu F601 nie akceptuje obiektywów AF-G, i już. Choć teoretycznie, od strony użytkowej, F601 nie różni się niczym od F601m (który nie ma AF), a jest bardzo podobny do F801 czy F90. Ale F601 ma coś takiego w elektronice, że nie akceptuje obiektywów G, i już. Bo tak.
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9415
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#604

Post autor: rbit9n »

dzięki za wyjaśnienia. dałem link na korek. aha, kolega pisze, że to ten lęs: https://www.tamron.eu/pl/obiektywy/sp-9 ... 11-vc-usd/

o, kiedyś brejdak stryjeczny pracował w mediamarku na dziale photo i raz podchodzi typ i pyta: panie, a te obiektywy lensa to dobre są?
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
puch24

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#605

Post autor: puch24 »

Jeśli gość się nie pomylił, jest to wersja chyba przedostatnia, bo chyba najnowsza jest G2.

Nie dziwi mnie, że nie chce działać z F4. I raczej nic się na to nie poradzi. Te urządzenia dzieli prawie 30 lat.

F4 na wyrost mógł obsługiwać obiektywy z wbudowanym silnikiem - na wyrost, bo gdy pojawił się w 88 czy 89, takich obiektywów nie było do Nikona, pierwsze superteleobiektywy AF-I z wbudowanym silnikiem pojawiły się dopiero w 91 albo w 92, a potem mało wydajny napęd AF-I został zastąpiony przez efektywniejszy AF-S z silnikami ultradźwiękowymi SWM. F4 był pierwszym Nikonem, który w ogóle mógł je obsłużyć, modele wcześniejsze (F501, 401, 801, 401s) i nawet późniejsze, ale niższe (F601, 401x i chyba F50) tego nie mogą.

W każdym razie, nawet w obrębie samego Nikona współpraca korpusów z obiektywami wcale nie jest pewna, i przed zakupem należy dokładnie sprawdzić tabelki kompatybilności w instrukcji aparatu i najlepiej także obiektywu.
W przypadku osprzętu innych marek jest o wiele gorzej, bo nikt niczego nie gwarantuje.
Można mieć starszy korpus i obce obiektywy, lampy, akumulatory, grip, i wszystko działa, i wystarczy kupić nowy korpus aparatu, albo nawet zaktualizować firmware starego, i nagle coś przestaje działać.
Nie można czynić żadnych założeń, że to będzie działało, tylko trzeba sprawdzić.
Dlatego zakup obcego wyposażenia zawsze jest ryzykowny - nawet jeśli to działa w tej chwili, nie ma żadnej pewności, że tak będzie w przyszłości.
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9415
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#606

Post autor: rbit9n »

tak napisał:
flonidan pisze: 20 lis 2018, 19:30 Ten Tamron to 90mm AF 1/2,8 Macro 1:1 SP Di
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
puch24

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#607

Post autor: puch24 »

Pietrek, masz rację, to dla mnie nie jest żadne nihil novi, tylko puszka z pandorą. ;-)

Kanonierzy podobno mają jeszcze gorzej, bo im się aparaty z obcymi obiektywami albo zacinają, albo obiektywy tylko bzykają AFem lub przysłoną, ale zdjęciów nie robią.
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8566
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#608

Post autor: vid3 »

Obejrzyjcie to co mówi ten człowiek w po 21 minucie (Canon/Sony).

gavin

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#609

Post autor: gavin »

Gupi cy cuś?
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8566
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#610

Post autor: vid3 »

A może prorok.
ODPOWIEDZ