Ostatni (prawie) gwizdek czyli jak skanować stare zdjęcia.

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
jo44

Re: Ostatni (prawie) gwizdek czyli jak skanować stare zdjęcia.

#51

Post autor: jo44 »

Methanoia pisze:(...)a internet 450MHz (...)
A cóż to jest, bo może chciałbym to mieć...
Metanoia

Re: Ostatni (prawie) gwizdek czyli jak skanować stare zdjęcia.

#52

Post autor: Metanoia »

Orange CDMA chodzi na starym paśmie 450MHz wykorzystując architekturę Centertel'a.
samek

Re: Ostatni (prawie) gwizdek czyli jak skanować stare zdjęcia.

#53

Post autor: samek »

nordenvind pisze:...Ja nie wiem jak wyglądają pliki z coolscana, może coś wrzucisz ?
Se pozwole na szybko tym co mam pod ręką. Z coolscana 8000 ed.
To był jakiś negatyw z przełomu 80/90 - sorki, ale nie będę grzebał za szczegółami.
Żadne wybitne szkło - nie miałem takich :)
Całość - dane całości - krop.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
puch24

Re: Ostatni (prawie) gwizdek czyli jak skanować stare zdjęcia.

#54

Post autor: puch24 »

No nieźle to wygląda.
Na tej stronie o skanerach www.scandig.de wyczytałem, że - przynajmniej ich zdaniem - typowy film ISO 100 rzadko ma realną rozdzielczość powyżej 20 MP, a film ISO 400 - 14 MP. Więc skaner 4000 dpi (czyli 24 MP), a tym bardziej 5000 dpi (37,5 MP), to najczęściej overkill. Inna rzecz, że, wg ich testów, średnie skanery do błon osiągają rzeczywistą rozdzielczość na poziomie 70-75% deklarowanej, dobre - 80%, a bardzo dobre - ok. 90%. Czyli, tak czy tak, skanery te produkują obrazy niepotrzebnie rozdmuchane, z pikselami, które nie niosą żadnej użytecznej informacji, szczególnie te słabsze, w których marnuje się nawet 30% i więcej rozdzielczości deklarowanej.
nordenvind

Re: Ostatni (prawie) gwizdek czyli jak skanować stare zdjęcia.

#55

Post autor: nordenvind »

samek pisze:
nordenvind pisze:...Ja nie wiem jak wyglądają pliki z coolscana, może coś wrzucisz ?
Se pozwole na szybko tym co mam pod ręką. Z coolscana 8000 ed.
Dzięki samek, eleganckie skany jak na negatywy z tego okresu.
jo44

Re: Ostatni (prawie) gwizdek czyli jak skanować stare zdjęcia.

#56

Post autor: jo44 »

Methanoia pisze:Orange CDMA chodzi na starym paśmie 450MHz wykorzystując architekturę Centertel'a.
Dzięki, musi mi wystarczyć Orange LTE. :)
JacekB

Re: Ostatni (prawie) gwizdek czyli jak skanować stare zdjęcia.

#57

Post autor: JacekB »

Se weźta światłowodowego interneta w pakiecie z telewizornią, to przynajmniej w abonamencie jest Eurosport 2 i można jak cywilizowany człowiek Bundesligę oglądać zamiast wrednych pysków naszych polityków. :P

A wracając do skanerów, to z literatury przedmiotu jasno wynika, że max. tego, co można wyciągnąć z najlepszych filmów małooobrazkowych, to jest mniej więcej poziom cyfrowego 20-24 MP. Powszechnie wiadomo, że każdy łańcuch jest tak mocny, jak mocne jest jego najsłabsze ogniwo. Na łańcuch tradycyjnej fotografii, niesłusznie i niesprawiedliwie nazywanej analogową, w interesującym nas tutaj hybrydowym procesie składają się co najmniej (być może nieopatrznie coś pominąłem) pewna ręka fotografa, obiektyw, film, proces wywołania, skaner, komputer, program do obróbki zdjęć i ew. drukarka plus papier. Nie ma sensu wyskakiwanie daleko przed szereg z bardzo wyrafinowanym skanerem, jeżeli pozostałe ogniwa łańcucha będą gówniane. Analogicznie jest z każdym spośród elementów tej układanki. Jak to zazwyczaj w życiu bywa, dobrze jest zachować we wszystkim umiar, zdrowy rozsądek i równowagę.

Gdyby bezczelny Nikon nie zaprzestał produkcji Coolscanów, zanim dojrzałem do skanowania filmów (wcześniej robiłem tylko papierowe odbitki i sporadycznie skanowałem niektóre płaszczakiem, ale miejsca na albumy zaczęło w domu brakować :P), to niewątpliwie zakupiłbym Coolscana. Skoro zaprzestał, to moja Reflecta Proscan 7200, kupiona w nader umiarkowanej cenie (coś rzędu ponad 300 euro za nowe urządzenie, dokładnie nie pamiętam) wypluwa z siebie na bazie normalnie dostępnych w handlu filmów ze średniej i w miarę możliwości wyższej półki eleganckie, dające się swobodnie obrabiać na nieprzesadnie nowych komputerach pliki o wielkości niespełna 100 MB w formacie TIFF, względnie ok. 10 MB jako JPG, na poziomie rozdzielczości 14-16 MP, co mi się wydaje być bardzo zdrowym kompromisem, dającym więcej niż dobre efekty na ekranie, a jeszcze lepsze na wydrukach formatu DIN A4 i DIN A3. Przy innych priorytetach (np. tylko do internetów albo gdy się chce ogarnąć średni format) dobra byłaby całkiem inna konfiguracja. Howgh. :)
puch24

Re: Ostatni (prawie) gwizdek czyli jak skanować stare zdjęcia.

#58

Post autor: puch24 »

Nigdy nie pojmę, jak można się podniecać 22-ma półgołymi facetami ganiającymi przez 90 minut za nadętym powietrzem kawałkiem gumy, obszytym skórą... :-P

A jeśli chodzi o łańcuch, to wydaje mi się, że działa tu prawo sumy odwrotności: 1/a + 1/b + 1/c +... = 1/suma. Więc na każdym etapie następuje strata, a nie zysk. Więc dążenie do jak najlepszej jakości na każdym etapie wpływa jednak na wynik ostateczny.

Przeglądałem sobie opisy i testy skanerów na www.scandig.de (zresztą znam tę witrynę, poznałem ją, gdy kupiłem mój pierwszy "zielony" skaner 1800) Obrazek2016-11-14_04-28-45 by Maciej, on Flickr
i pod wpływem tego, co tam napisali, postanowiłem kupić sobie SilverFast.
Wg ich testów Reflecta CrystalScan 7200 ICE http://www.filmscanner.info/en/Reflecta ... n7200.html nie ma znaczących przewag pod względem jakości obrazu nad moją Reflectą iScan 3600 http://www.filmscanner.info/en/ReflectaIScan3600.html (no, jest trochę lepsza), więc chyba sobie ją odpuszczę, bo nie chcę wydawać 1100 zł za urządzenie, które da mi niewielki zysk, jeśli w ogóle.
Natomiast z ich opisów spodobała mi się Reflecta Proscan 10T http://www.filmscanner.info/en/ReflectaProScan10T.html, a jeszcze bardziej: Reflecta RPS10M http://www.filmscanner.info/en/ReflectaRPS10M.html. No, niestety, jest to już "nieco" inna półka cenowa, ale może warto jednak się szarpnąć? Nie dziś i nie jutro, ale...
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9432
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Ostatni (prawie) gwizdek czyli jak skanować stare zdjęcia.

#59

Post autor: rbit9n »

nordenvind pisze:Nie chce pchać się w kolejne sprzęty i znalazłem taką ofertę w sprawdzonym fotolabie.
Skan negatywu na CD w wyższej rozdzielczości - 3360 x 2240, 0,65gr.
Sprzęt mają dobry i z skanami standardowymi w kolorze 4x mniejszymi można coś zrobić do
internetu.
za 65 groszy cudów nie oczekiwałbym. chyba że na kiju.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Ostatni (prawie) gwizdek czyli jak skanować stare zdjęcia.

#60

Post autor: wpk »

puch24 pisze:Nigdy nie pojmę, jak można się podniecać 22-ma półgołymi facetami ganiającymi przez 90 minut za nadętym powietrzem kawałkiem gumy, obszytym skórą... :-P
:mrgreen:
:mrgreen:
:mrgreen:

- Maciek, zrobiło mi się cieplej na sercu, że nie jestem sam. :D
ODPOWIEDZ