Nikkor 1,2/50?

o prawdziwych obiektywach ze szkła i metalu
ODPOWIEDZ
puch24

Nikkor 1,2/50?

#1

Post autor: puch24 »

Powiedzcie mi proszę, Uczeni W Piśmie, czy byłby sens zabawy w zakup Nikkora 1,2/50? Co prawda na razie jest to pytanie zupełnie teoretyczne, ale może się tak zdarzyć, że będę mógł i chciał przetracić tę kasę na absolutną zabawkę, czyli jakiś zakup zupełnie rozrywkowy i nielogiczny, i zastanawiam się, czy zakup obiektywu 1,2 ma sens w sytuacji, gdy mam 1,4?
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Nikkor 1,2/50?

#2

Post autor: wpk »

Pewnie, że ma. Np. będę mógł pisać, że masz przyspawaną osłonę z teleobiektywu i w ogóle.
puch24

Re: Nikkor 1,2/50?

#3

Post autor: puch24 »

:mrgreen:
A tak beznabiałowo, tylko bardziej seriuśnie?
cz4rnuch

Re: Nikkor 1,2/50?

#4

Post autor: cz4rnuch »

Jeśli zakup ma być absolutnie zabawowy to po co się silić na argumenty? Masz kaprys to kupuj i się baw. Czasami trzeba sobie dogodzić i tyle.
puch24

Re: Nikkor 1,2/50?

#5

Post autor: puch24 »

Kaprys mam, gorzej z $$$. :cry:
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Nikkor 1,2/50?

#6

Post autor: wpk »

Kapry$$$.
puch24

Re: Nikkor 1,2/50?

#7

Post autor: puch24 »

Zacząłem serczować Internaty w temacie 1,2 vs 1,4, i nie wiem już, co myśleć. Jedni piszą tak, inni inaczej. Zdjęcia pokazywują. Jedno ciągnie w tę stronę, drugie w przeciwną. Jedni twierdzą, że 1,2 jest ogólnie ostrzejszy od 1,4, inni przeciwnie.
1,2 troszkę bardziej rozmywa tło, ale troszkę. Jest to zauważalne na zdjęciach, ale... w zasadzie z sófmiarką. ;-)
Jeden i drugi rozmywają tło dość paskudnie. :-(

Okazuje się, że generalnie rzecz biorąc, jeśli chciałbym kupić taki obiektyw, to najrozsądniejszym wyborem byłby nowy Nikkor 1,4/50 G SWM, który jest optycznie lepszy od obu starych, 1,2 i 1,4. No ale to byłby wybór rozsądny, a nie fanaberyjno-kaprysowy. :roll:
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9432
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Nikkor 1,2/50?

#8

Post autor: rbit9n »

osobiście bym wolał Zuiko Auto-S 1:1,2/50 mm.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Nikkor 1,2/50?

#9

Post autor: wpk »

A ja Noct-Nikkora. :razz:
puch24

Re: Nikkor 1,2/50?

#10

Post autor: puch24 »

Tyle, że Ziutka nie podłączę do Nikona... :-(
A Nocty są praktycznie nieosiągalne.
Poza tym, z testów wynika, że Noct jest poza centrum MNIEJ ostry od zwykłego 1,2. Przewagą Nocta jest JEDYNIE lepsza korekta aberracji sferycznej, co daje ładniejszą reprodukcję punktów światła na zdjęciach nocnych. I do tego głównie jest przeznaczony, jak zresztą nazwa wskazywuje. Natomiast na zwykłych zdjęciach, robionych w dzień, bez takich jasnych punktów światła, Noct jest ogólnie gorszy niż zwykły 1,2. Podobno.
ODPOWIEDZ