O monitorach

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
Ligo

O monitorach

#1

Post autor: Ligo »

Nie było dotąd na naszym forum działu stricte komputerowego, więc coś na początek.

Otóż (nie, nie Otus) przymierzam się do zmiany monitora, jako że mojemu zabytkowi, mimo że świeci jak ta lala, uzbierało się prawie 30 tysięcy godzin. Pytałem na forum monitorowym i wyszło na to, że jednak NEC PA272W, ponieważ ma wbudowany ekspres do kawy. No, ale pozostają jeszcze szczególy i nie chcę im tam dupy zawracać, więc może ma ktoś u nas ten monitor i mógłbym podręczyć kogoś trochę?
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: O monitorach

#2

Post autor: wpk »

Czor-nyj! Czor-nyj!
Metanoia

Re: O monitorach

#3

Post autor: Metanoia »

Tom01 ! Tom01!

Ja bym kupiła tego Benq 27(SWT2700PT) cali co to ma kaptur i kalibrację ale ja pracuję na gównianym biurowym chłamie i się nie znam.
Poza tym jak przeszłam z 27'' 1900x1200 na 30'' 2560x1600 zauważyłam, że bardzo męczy mi się wzrok.
Jednak punkt ekranowy 0.33mm wobec 0.25mm ma znaczenie.
2560x1600 przy 27 calach sobie nie wyobrażam. Windows to tak skaluje, że już mnie boli głowa jak tylko o tym pomyślę.
Dobrze, że RT wypuścili w wersji GTK3 gdzie skalowanie fontów już działa a co dopiero na 4K????
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14716
Rejestracja: 11.2016

Re: O monitorach

#4

Post autor: Owain »

No to ja kurwa przestaję robić zdjęcia. Bo obrabiam je na laptopku 15.6 cali i to jeszcze 1366-768. Pokrycia sRGB nawet nie znam i wątpię, czy bym odróżnił takie z 65% od takiego z 95%. Ja rozumiem, jak ktoś robi w firmie graficznej, reklamowej, gdzie na wydruki i tip top. Ale dla hobby? Hm:> No dobra, już zmilczę, Wy Moje Cne i Bogate Ahaby! ;)
Sowy nie są tym, czym się wydają...
Metanoia

Re: O monitorach

#5

Post autor: Metanoia »

Ja tylko szanuję swój wzrok. Mam duży monitor ale jest on tak jak ja całkowicie nieprofesjonalny więc się dogadujemy.
Poza tym nie stać mnie na laptopa
Ostatnio zmieniony 06 mar 2017, 12:15 przez Metanoia, łącznie zmieniany 1 raz.
puch24

Re: O monitorach

#6

Post autor: puch24 »

No ale też i gust. Bo na wzrok to może działać wielkość (odstęp) punktu i rozdzielczość, ale nie precyzja kolorów. Wzrokowi jest obojętne, czy czerwone jest czerwone, czy zielone. To nasz gust na tym cierpi. Jak ktoś jest ahtystą przez wielkie H. ;-)
Ligo

Re: O monitorach

#7

Post autor: Ligo »

Methanoia pisze:Poza tym jak przeszłam z 27'' 1900x1200 na 30'' 2560x1600 zauważyłam, że bardzo męczy mi się wzrok.
No i to jest właśnie jeden z tych niuansów, o których chciałem pogadać, jako że moje doświadczenia z obrazem w wysokiej rozdzielczości są żadne. Jak sobie z tym radzić? Czy pozostaje tylko kląć i unikać monitora?
Mam w tej chwili 1024x768, malutko ale chociaż ikony duże i tekst wyrażny. Nigdy mnie oczy nie bolały nawet po całym dniu patrzenia w ten monitor. Natomiast ostatnio oglądałem monitory w markecie i dosłownie po paru minutach oczy zaczęły mnie szczypać.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: O monitorach

#8

Post autor: wpk »

Ligo pisze:Mam w tej chwili 1024x768
Obrabiasz zdjęcia na nawigacji? Czy na Kindle'u? Pobiłeś Owaina!
Ligo

Re: O monitorach

#9

Post autor: Ligo »

Nie, przepraszam. Walnąłem się. Rozdzielczość jest znacznie wyższa - 1280x1024.
puch24

Re: O monitorach

#10

Post autor: puch24 »

Kpijcie sobie dalej! Ja też używam lapka z 15" 1366*768 (czy jakoś tak), a jako drugi monitor mam 17" 1280*1024. Mam jeszcze 19" 1280*1024, ale nie używam, bo nie mam go GDZIE postawić, więc i oczywiście mowy nie ma o niczym większym. :-(
ODPOWIEDZ