Na-tych-miast! ;P

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Na-tych-miast! ;P

#61

Post autor: wpk »

sorevell pisze: 06 wrz 2017, 07:12 W weekend udało mi się wywołać i zeskanować zaległości, więc jak tylko znajdę chwilę wieczorem, to wrzucę.
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14716
Rejestracja: 11.2016

Re: Na-tych-miast! ;P

#62

Post autor: Owain »

A te negatywy to z Jeleniej Góry? ;)
Sowy nie są tym, czym się wydają...
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Na-tych-miast! ;P

#63

Post autor: wpk »

Pan nie wie, kto po nich stąpał! :razz:
Awatar użytkownika
sorevell
Posty: 2516
Rejestracja: 11.2016

Re: Na-tych-miast! ;P

#64

Post autor: sorevell »

sorevell pisze: 30 lip 2017, 23:26 Pierwsze koty za płoty. Niestety mój FP-100 przeterminował się w 2012, a leżał sobie w szafie, bo w lodówce nie było nań miejsca. Chyba dlatego pojawiły się takie białe mazy na środku zdjęcia. Paprochy to z kolei wynik mojej niecierpliwości - zacząłem kleić negatyw do szyby za szybko po oderwaniu od odbitki - chemia nie zdążyła wyschnąć, a papier, którym wycierałem szybę okazał się pylić... Dodajmy do tego jeszcze, że dawno nie robiłem wielkim i przy pierwszym strzale z bliska zapomniałem o korekcie na wyciąg miecha... Niekończące się pasmo nieszczęść normalnie...

Obrazek
No i niespodzianka. Negatyw po umyciu wyglądał nieźle, ale po zeskanowaniu jest dużo gorzej. Daję oczywiście surowy skan, jedyna obróbka to zmniejszenie do 2000px po długim boku. W zdjęciu powyżej też raczej nie gmerałem.

Obrazek

Dodano po 4 minutach 23 sekundach:
Kurwa, a ja wszystkie polaroidy umyłem przed skanowaniem...

Obrazek

Dodano po 15 minutach 49 sekundach:
Hmmm... a może ja go za słabo umyłem. Bo jak myłem poprzednie negatywy, to z ich powierzchni odchodziła wyraźna warstewka białawej mazi, której niedomyte, rozmazane resztki widać będzie poniżej. Przy myciu negatywu powyższego takiego zjawiska nie pamiętam, więc chyba spróbuję jeszcze raz.

Obrazek
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Na-tych-miast! ;P

#65

Post autor: wpk »

Dla mnie niespodzianka tym większa, bo Twój umyty wygląda jednak zupełnie normalnie w porównaniu z moimi, które są kompletnie zdegradowane.
Opisz, proszę, dokładnie Twoją procedurę mycia.
Awatar użytkownika
sorevell
Posty: 2516
Rejestracja: 11.2016

Re: Na-tych-miast! ;P

#66

Post autor: sorevell »

Może zacznę od tego, że w tygodniu nie mam czasu robić zdjęć w ten sposób, więc robię je w weekendy. A w weekendy bywam w lecie na tzw. działce. Nie mam tam za bardzo zaplecza technicznego (nie licząc tego na zdjęciu poniżej) do zabawy w chemika, więc po zrobieniu zdjęcia i oderwaniu od negatywu wszystkich papierów wieszam je na sznurku w garażu do wyschnięcia. Myję dopiero po powrocie do Warszawy, więc negatyw schnie sobie przez co najmniej 24h, a z pewnością bywało dłużej. Powierzchnia od strony emulsji robi się taka mleczna. Jak już znajdę chwilę, wsadzam negatyw emulsją do góry pod strumień ciepłej wody (temperatury nie mierzyłem, ale zdecydowanie ciepła, pewnie cieplejsza niż do C-41) i trzymając palcami negatyw kciukami pocieram go od strony emulsji tak, że widzę, jak zaczynają rozpuszczać się i schodzić z powierzchni płaty tej mlecznej warstwy. Jak przelecę całą powierzchnię w ten sposób, to kropelka płynu do zmywania w charakterze zmiękczacza i voila, negatyw idzie się suszyć.

Obrazek
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Na-tych-miast! ;P

#67

Post autor: wpk »

O widzisz. Ja prawdopodobnie myłem zbyt szybko i emulsja nie była jeszcze utrwalona.
Zatem należy spróbować ponownie.

PS Fajna ta "martwa natura". ;)
ODPOWIEDZ