TOP 10 - literatura

o kulturze i sztuce innej niż fotograficzna
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14716
Rejestracja: 11.2016

Re: TOP 10 - literatura

#11

Post autor: Owain »

Gdama pisze: Może dawajcie też znać, co teraz czytacie? "Co Was kręci, co Was podnieca" czytelniczo ;)
No to zakładaj:) Na Starym Forum Castleparty, z którego tu robię pewien zaciąg, był temat: "Właśnie czytam...". Ja nie założę, bo ostatnio czytam takie fascynujące pozycje jak "Praca więźniów w wybranych krajach europejskich" :ble:
Sowy nie są tym, czym się wydają...
cz4rnuch

Re: TOP 10 - literatura

#12

Post autor: cz4rnuch »

Gdama pisze:...Ostatnio ciągnie mnie do Chin...
Mnie też i właśnie nadrabiam zaległości. Przeczytałem "Żaby" i właśnie zabieram się za "Klan czerwonego sorga". Do tego dochodzą jeszcze "Kraina wódki" i "Obfite piersi, pełne biodra". Mo Yan wymiata.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: TOP 10 - literatura

#13

Post autor: wpk »

Z moich ulubionych - odkrycie sprzed 10 lat - Stefan Grabiński... Bo cudze chwalicie, a swego nie znacie. ;P
Ale po kolei.
Po raz pierwszy spotkałem się z tym nazwiskiem w 1994 - o jego powieściach traktowała jedna z prac magisterskich przepisywanych przez nas domową fuchą. Jednak wtedy uznałem go za manierycznego i słusznie zapomnianego pisarzynę, wyciągniętego z lamusa przez studentkę klerykowskiej WSP dla dyplomu. Może takie moje podejście spowodowały tytuły "Cień Bafometa" i "Wyspa Itongo", wydające mi się szczytem przedwojennej tandety i pretensjonalności? W każdym razie przez długi czas podśmiewałem się z Pana Stefana... Aż - już nie pamiętam w jakich okolicznościach - natrafiłem na kilka opowiadań w necie.
Eureka!
I Hau, hau! spod stołu, by odszczekać.
Momentalnie zamówiłem na Allegro praktycznie wszystko, co wydano, łącznie z nieszczęsnymi powieściami (nie ma tego dużo). I tych powieści nie polecam - są kiepskie. Natomiast większość opowiadań to mistrzostwo świata - wg mnie najpiękniejsza polska literatura. Język - uczta dla mózgu - niby kwiecisty i zaskakująco metaforyczny, ale wbrew temu niespotykanie klarowny i przyswajalny. A klimat... Nie darmo, jak się okazało, dla koneserów Grabiński to polski E. A. Poe... Dla mnie lepszy, bo mniej egzotyczny, łatwiejszy do wczucia się w fabułę, poczucia dreszczu...
Zresztą, nawet kilka filmów (i to, jak się okazało, znanych mi wcześniej), nakręcono na podstawie, niestety raczej takich sobie.
I tyle, bo krytykiem nie jestem i wody lać nie umiem. ;P
tomfoot

Re: TOP 10 - literatura

#14

Post autor: tomfoot »

No dobra, ale które to filmy?
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: TOP 10 - literatura

#15

Post autor: wpk »

Czarnobiałe bodajże.
tomfoot

Re: TOP 10 - literatura

#16

Post autor: tomfoot »

Świetnie. Dzięki tej informacji łatwiej będzie obejrzeć.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: TOP 10 - literatura

#17

Post autor: wpk »

cz4rnuch

Re: TOP 10 - literatura

#18

Post autor: cz4rnuch »

Chory pisze:Mistrz i Małgorzata, zawsze i wszędzie, czyli średnio raz w tygodniu...
Czytałeś może wersję w nowym przekładzie Grzegorza Przebindy? Planuję sobie przypomnieć i widzę, że akurat dziś jest w promocji.

Obrazek
cz4rnuch

Re: TOP 10 - literatura

#19

Post autor: cz4rnuch »

wpk pisze:Z moich ulubionych - odkrycie sprzed 10 lat - Stefan Grabiński... Bo cudze chwalicie, a swego nie znacie. ;P...
Zaciekawiłeś. Na wolne lektury pl można za darmo pobrać kilka z jego opowiadań i ewentualnie coś zamówić. O ile się spodoba.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: TOP 10 - literatura

#20

Post autor: wpk »

Tu masz kilka od już: http://mpzabik.republika.pl. ;)
ODPOWIEDZ