TOP 10 - literatura

o kulturze i sztuce innej niż fotograficzna
ODPOWIEDZ
Chory

Re: TOP 10 - literatura

#21

Post autor: Chory »

cz4rnuch pisze:
Chory pisze:Mistrz i Małgorzata, zawsze i wszędzie, czyli średnio raz w tygodniu...
Czytałeś może wersję w nowym przekładzie Grzegorza Przebindy? Planuję sobie przypomnieć i widzę, że akurat dziś jest w promocji.
Bez wątpienia przeczytam, czytałem natomiast po angielsku i próbowałem po rosyjsku. Rosyjska literatura, jeśli nie w oryginale, stanowczo lepiej prezentuje się po polsku niż pa anglijskamu jazyku. Generalnie fajnie byłoby czytać w języku autora, pamiętam pierwszą moją książkę po angielsku, Rok 1984 - kolosalne wrażenie.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: TOP 10 - literatura

#22

Post autor: wpk »

Błogosławiony w łasce swej ten, któremu dane jest czytać w oryginale tak, jak w swym języku... Zazdroszczę.
Bo kim jest tłumacz i jaka jego rola? Dobry rzemieślnik? Na pewno. Ale nie ma tłumaczy "przezroczystych". Tym bardziej, że nie da się jednego języka przełożyć na drugi 1:1.
Więc też dobry pisarz... Ba! Im lepszy, tym większe ryzyko, że powstanie dzieło różne od oryginału...
Dupa. ;)
puch24

Re: TOP 10 - literatura

#23

Post autor: puch24 »

To prawda. Próbowałem czytać Eden Lema po angielsku. Dupa. Jakieś kompletnie drewniane. Styl Lema zgubił się zupełnie.
cz4rnuch

Re: TOP 10 - literatura

#24

Post autor: cz4rnuch »

puch24 pisze:...Dupa...
Nie ten wątek ;)
d90

Re: TOP 10 - literatura

#25

Post autor: d90 »

Jak macie jeszcze linki do poczytania za free, to ja poprosze.
Sam znaleźć nie potrafie. A poczytać wolną chwilą na fonie jest fajnie.

(Tym bardziej, że ostatnie długie lata jakoś zupełnie nie czytam. Praca, dzieci, brak czasu...)
czarny75

Re: TOP 10 - literatura

#26

Post autor: czarny75 »

Tyrmand
Hłasko
Kapuściński
Pilch
Mrożek
to z naszych..
a tak to jestem fanatykiem czeskiego pióra:
Hrabal
Kundera
Hasek
Awatar użytkownika
Gdama
Gdriada
Posty: 2359
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk/Jantar

Re: TOP 10 - literatura

#27

Post autor: Gdama »

d90 pisze:Jak macie jeszcze linki do poczytania za free, to ja poprosze.
Sam znaleźć nie potrafie. A poczytać wolną chwilą na fonie jest fajnie.

(Tym bardziej, że ostatnie długie lata jakoś zupełnie nie czytam. Praca, dzieci, brak czasu...)
Napisz, na co masz ochotę. I adresa zapodaj, to wyślę. A mam tego dużo i gęsto - w formacie mobi i epub.
cz4rnuch

Re: TOP 10 - literatura

#28

Post autor: cz4rnuch »

Też mam ok setki mobików i epubów i jakby co to służę pomocą. Za jakiś czas mogę wrzucić listę, ale większość to raczej względnie nowe rzeczy.
Ligo

Re: TOP 10 - literatura

#29

Post autor: Ligo »

Cizia Zyke
Lee Child
Dean Koontz
Borys Akunin
Sergiusz Piasecki jak najbardziej.
Sapkowski też, zresztą dla mnie znacznie lepszy od Tolkiena.
Lubię Grishama, Piekarę i oczywiście Kinga.
To tak w skrócie. Jak widać literatura zdecydowanie niepoważna.

Cz4rnuch - jeśli lubisz atmosferę strachu, polecam Koontza.
Chociaż może nie tyle strachu, co zła. Wszechogarniającego, epatującego...
czornyj

Re: TOP 10 - literatura

#30

Post autor: czornyj »

Na okrągło czytam "Czarodziejską Górę" Manna i "Dzienniki" Gombrowicza, ogólnie mam słabość do naszego trio Gombrowicz-Schultz-Witkiewicz. Z współczesnych zdecydowanie Huelle (Weiser Dawidek mistrz), Pliszek z którym czuję wspólnotę alkoholowego zacągu (Pod mocnym aniołem, Tysiąc spokojnych miast). Skoro jesteśmy przy Huelle, który popełnił literacki hołd dla wzmiankowanego Manna (Castorp), jak i dla Hrabala (Mercedes-Benz - Woytek, polecam Twojej atencji), to Hrabala również mam pełną półkę (podobnie jak Kundery), a skoro jesteśmy przy Hrabalu, to przywodzi mi na myśl realismo magico (przy odrobinie wyobraźni nawet przepitką można się najebać) i tu również parę srogich pozycji się znajdzie...
ODPOWIEDZ