Warte wzmianki obiektywy Tamrona

o prawdziwych obiektywach ze szkła i metalu
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38803
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#821

Post autor: wpk »

No to ma.
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9415
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#822

Post autor: rbit9n »

puch24 pisze: 15 maja 2020, 10:53 Mirroir w mirroir...

8/500 był jednym z najdłużej produkowanych Adaptalli-2 SP. Trudno powiedzieć, czy był bestsellerem, ale na pewno był flagshipem Tamrona.
oczywiście chodzi o 55BB, który był produkowany 23 lata. poprzednik, czyli 55B był produkowany cztery lata.
puch24 pisze: 15 maja 2020, 10:53 Ale flagshipem nr 1 i - znów nie wiem, czy best-sellerem, ale na pewno dobrym sellerem - był SP 2,5/90 makro, który produkowano przez dobre 17-18 lat, i który doczekał się nawet - krótkiej, co prawda - kariery w wersji AF.
52B - 9 lat,
52BB - 8 lat,
72B - 10 lat (inna konstrukcja niż 52B i 52BB).
a od 2012 robią AF, od 2016 AF o oznaczeniu F107.
te AF mają inną konstrukcję niż poprzednicy MF.

będzie dopa profesorze?
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38803
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#823

Post autor: wpk »

No cóż... Czytam nieustannie z zainteresowaniem, ale i tak żadnego Tamrona kupić nie zamierzam.
Awatar użytkownika
danz1ger
Posty: 5597
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#824

Post autor: danz1ger »

coś do obejrzenia przez pucha i innych, interesujących się ciekawymi obiektywami, tudzież zdjęciami nimi robionymi.
https://www.mathieustern.com/
Black & White is All Right!
puch24

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#825

Post autor: puch24 »

rbit9n pisze: 15 maja 2020, 17:46
oczywiście chodzi o 55BB, który był produkowany 23 lata. poprzednik, czyli 55B był produkowany cztery lata.

52B - 9 lat,
52BB - 8 lat,
72B - 10 lat (inna konstrukcja niż 52B i 52BB).
a od 2012 robią AF, od 2016 AF o oznaczeniu F107.
te AF mają inną konstrukcję niż poprzednicy MF.

będzie dopa profesorze?
Nie rozumiem.

Zsumowałem 55B i 55BB, a także 52B i 52BB, bo to te same konstrukcje optyczne, a symbole B i BB oznaczają zmodyfikowaną obudowę.

Lustrzany 8/500 55 B i BB był faktycznie bardzo długo produkowany i sprzedawany, natomiast nie wiem, czy można go nazwać bestsellerem, bo wątpię, by produkowano go w wielkich ilościach. Długo niekoniecznie musi oznaczać dużo.

Natomiast makro 2,5/90 52B i BB, a także E (AF) produkowano przez ok. 17 lat, ale na pewno w większych ilościach, o to on stał się bestsellerem.

A potem Tamron stał się potentatem w produkcji kompaktowych superzoomów, wypuszczając faktyczny bestseller 28-200 model 71A, który po niedługim czasie zmodyfikowano, wprowadzając IF i usuwając jego największą pierwotną wadę, ostrzenie od 2,1 metra. Nowa wersja, z mniejszą, ale zmienną MFD, zależną od ogniskowej, nosiła symbol 171, a kolejne modyfikacje, dalej poprawiające MFD - 271, 371, itd. W pewnym momencie Tamron świętował wyprodukowanie bodaj 2 milionów sztuk różnych wersji obiektywu x71. I to naprawdę był bestseller. I 171 był chyba pierwszym powszechnie dostępnym zoomem, w którym zastosowano IF, co raz na zawsze załatwiło problem MFD w zoomach, zwłaszcza tych o dużym zakresie.

Potem Tamron wyprodukował też już znacznie mniej popularny superzoom 28-300, a także, moim zdaniem niedoceniony, 24-135, który wypuszczono dla uczczenia 50-lecia Tamrona.
Później pojawiła się zupełnie nowa, jeszcze bardziej kompaktowa wersja 28-200, a gdy pojawiły się lustrzanki cyfrowe APS-C, Tamron był pierwszą firmą, która wypuściła obiektyw 18-200, niestety, słaby optycznie.
puch24

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#826

Post autor: puch24 »

W końcu pomacałem Tampona. Absolutnie niespektakularny obiektyw, ale w idealnym stanie, wygląda jak nieużywany. Bagnet oczywiście FD (co może tłumaczyć, dlaczego nieużywany ;-) ).
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38803
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#827

Post autor: wpk »

Ale o co chodzi?
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8566
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#828

Post autor: vid3 »

Towar macany należy do macanta.
puch24

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#829

Post autor: puch24 »

Chodzi o to, że obiektyw przyszedł paczką, gdy nie było mnie w domu i czekał prawie dwa tygodnie na rozpakowanie.
Obiektyw jest niespektakularny, a kupiłem go "do kompletu".
Jest to obiektyw z II połowy lat 80, z okresu, gdy Tamron musiał zmagać się z zalewem lustrzanek AF i system Adaptall-2 tracił popularność. Był to też moment, gdy Canon praktycznie porzucił bagnet FD, więc może dlatego ten obiektyw z tym adapterem nie był wiele używany. W przeciwieństwie do wcześniejszych, które były metalowe, ten jest już mocno plastikowy, jak i jego następcy, już zupełnie schyłkowi.
Optycznie chyba jednak nadal Tamron był w dość dobrej formie.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38803
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Warte wzmianki obiektywy Tamrona

#830

Post autor: wpk »

Ile waży (syn)? ;)
ODPOWIEDZ