Sława i chwała naszego forum na forach ościennych ;)

off-duty
ODPOWIEDZ
nordenvind

Re: Sława i chwała naszego forum na forach ościennych ;)

#2051

Post autor: nordenvind »

Piergolenie, stary canun 70-200 f4 L robi bardzo ładny obrazek na 42,7mpx... i pomimo wszystko ten obrazek jest lepszy niż na
24mpx. Miałem fizycznie dwie A7 w tym samym czasie, więc nie są to puste dywagacje..
puch24

Re: Sława i chwała naszego forum na forach ościennych ;)

#2052

Post autor: puch24 »

Poza tym, z perspektywy lat okazało się, że Canon w latach 80 poszedł właściwą drogą, zmieniając mocowanie obiektywów, a Nikon popełnił błąd, uparcie chcąc zachować kompatybilność, która już wtedy była wątpliwa, bo w przeciągu 10 lat stosował 4 istotne modyfikacje bagnetu - non-AI, AI, AI-S oraz AI-S AF. No i wypuścił tańsze modele, wymagające obiektywów AF (z procesorem), żeby działał pomiar światła. I niedługo potem okazało się, że silnik w korpusie sprawdza się tylko z małymi obiektywami, i poszedł drogą Canona, wbudowując silniki w teleobiektywy, tworząc kolejne odmiany AF-I i AF-S. I mniej więcej w tym samym czasie wprowadził obiektywy AF-D, a niedługo potem - AF-G, bez pierścienia przysłony, przy czym niektóre są na śrubokręt, a niektóre mają silnik AF-S. Zaraz potem Nikon wypuścił tanie korpusy bez silnika, w których AF działa tylko z obiektywami AF-S. Minęło parę lat, i Nikon znów poszedł w ślady Canona i wprowadził elektroniczne sterowanie przysłoną. Na szczęście, myśleli o tym od dłuższego czasu, bo gdy pojawił się pierwszy taki obiektyw, były już korpusy, które miały taką możliwość - ale tylko niektóre nowsze. No i w końcu Nikon wprowadził też tanie obiektywy AF-P z ostrzeniem "by wire" - no i okazało się, że kompatybilne są z tym tylko niektóre najnowsze korpusy - i tego żadne upgrade'y firmware'u nie poprawią.
Kompatybilność obiektywów i korpusów jest więc iluzją, bo nawet te dostępne w sklepach w tym samym czasie nie są ze sobą kompatybilne. Co trochę na FB w różnych grupach można przeczytać: "Kupiłem obiektyw do korpusu (czy odwrotnie), i nie działa - co zrobić?".
Tabelki kompatybilności dla każdego konkretnego korpusu mają po 15 pionowych kolumn z funkcjami i trybami, i po 15 poziomych rzędów z typami i rodzajami obiektywów, a na ich przecięciu jest ze 6 różnych symboli, oznaczających 6 różnych stopni kompatybilności i ograniczeń, a do tego jeszcze pod tabelką jest ze 25 gwiazdek, oznaczających rozmaite wykluczenia, wyjątki i ograniczenia.

Nikon, którego skądinąd lubię, dał dupy po całości.

Dodano po 5 minutach 46 strzałach znikąd:
nordenvind pisze: 28 paź 2019, 20:42 Piergolenie, stary canun 70-200 f4 L robi bardzo ładny obrazek na 42,7mpx... i pomimo wszystko ten obrazek jest lepszy niż na
24mpx. Miałem fizycznie dwie A7 w tym samym czasie, więc nie są to puste dywagacje..
Oczywiście możesz mieć rację, ale rozmaite testy wykazują, że np. nowe obiektywy Nikona 1,8/50 i 1,4/50 są lepsze od starych 1,8 i 1,4/50, które przez wiele lat się sprawdzały, ale, widać, przestały w miarę rozwoju matryc.
nordenvind

Re: Sława i chwała naszego forum na forach ościennych ;)

#2053

Post autor: nordenvind »

Chodziło mi o to, że tkzw profesjonalne wersje z bieżącego stulecia :) , lub inaczej profesjonalna półka szkieł nadal będzie użyteczna niezależnie od gęstości matryc w zakresie 24-40costam mpx. Nie wiem jak sytuacja na tych 60mpx w Sony, czy 80mpx którymi odgraża się Canun :) Stare i kiepskie obiektywy zawsze będą kiepskie, bo były i to jest grzech pierworodny.

Dodano po 19 minutach 8 strzałach znikąd:
Poza tym ta lepszość nowości (oczywiście o porównywalnych parametrach fizycznych do staroci) często jest wspierana cyfrową korekcją w puszce.
puch24

Re: Sława i chwała naszego forum na forach ościennych ;)

#2054

Post autor: puch24 »

To prawda. Od jakichś 10-12 lat prawie wszystkie obiektywy w kompaktach i ogromna część tych w bezlusterkowcach ma prawo bytu tylko i wyłącznie dzięki korekcie elektronicznej w aparacie albo na komputerze.

Obrazek2017-01-31_22-58-52_IMG_3208_Canon PowerShot SX130 IS (1) by Maciej, on Flickr
nordenvind

Re: Sława i chwała naszego forum na forach ościennych ;)

#2055

Post autor: nordenvind »

Doskonały przykład postępu :)
Niedługo zastąpią prawdziwą przysłonę wirtualną... i będzie można sobie wybrać płynnie suwakiem rodzaj bokehu, od budyniu do hiper nerwowego... hehe
Ostatnio zmieniony 28 paź 2019, 22:17 przez nordenvind, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8576
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Sława i chwała naszego forum na forach ościennych ;)

#2056

Post autor: vid3 »

Gdzieś już widziałem taką obrotową półkę.
puch24

Re: Sława i chwała naszego forum na forach ościennych ;)

#2057

Post autor: puch24 »

He, he, he! :-D

Sam robiłem. Myślisz, że łatwo mi było tak powyginać te płyty wiórowa? ;-)
nordenvind

Re: Sława i chwała naszego forum na forach ościennych ;)

#2058

Post autor: nordenvind »

vid3 pisze: 28 paź 2019, 22:16 Gdzieś już widziałem taką obrotową półkę.
W gabinecie owalnym ? :mrgreen:
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38833
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Sława i chwała naszego forum na forach ościennych ;)

#2059

Post autor: wpk »

puch24 pisze: 28 paź 2019, 22:22 Sam robiłem. Myślisz, że łatwo mi było tak powyginać te płyty wiórowe? ;-)
Nietrudno, bo to płyty wirowe.
puch24

Re: Sława i chwała naszego forum na forach ościennych ;)

#2060

Post autor: puch24 »

To nie są płyty wiórowe, tylko płyty wiórowa - płytę wynalazł słynny radziecki akademik Wiórow - no bo jest płyta wiórowa.

Torebkę wynalazł Foliow.
Stację - Kolejow.
Klatkę - Schodow.
A deskę - Sedesow.
Choć niektórzy twierdzą, że Klozetow.
Ale to nieprawda, bo Klozetow wynalazł babcię.
ODPOWIEDZ