Strachy na lachy

off-duty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8573
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Strachy na lachy

#1

Post autor: vid3 »

Normalnie strach się bać.
Straszą wszyscy ... media, politycy, producenci AGD.
Straszą czym się da i kogo się da.

Ostatnio straszą dziurą w Intelu.
Okazuje się, że przez ostatnie lata ludziom wciskano dziurawe procesory.

Avast mnie codziennie straszy ...
- że znalazł w komputerze niezabezpieczone hasło,
- że znalazł (i przeniósł do kwarantanny) mój własnoręcznie zrobiony przed sekundą plik setup.exe który to podobno często jest używany do instalacji złośliwego oprogramowania,
- zablokował stronę internetową (którą przed chwilą zrobiłem) ponieważ ... jest mało popularna !

I jak tu żyć ...
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Strachy na lachy

#2

Post autor: wpk »

Bo powinieneś ten setup i tę stronę najpierw rozspamować po całym świecie, a potem sprawdzać.

"Rabbiego z Otyni często widywano w oknie, jak ślęczał za stołem nad grubymi foliałami. Okna parterowego domku wychodziły na plac Trynitarski. W godzinach popołudniowych plac ten służył naszym najmłodszym jako ulubione miejsce do gry w berka oraz w wilka i owce.
Pewnego razu krzyki harcujących dzieciaków wzmogły się do tego stopnia, że uczony mąż co chwila tracił wątek swych dociekań.
Wreszcie wyczerpała się jego cierpliwość. Stary cadyk wychylił się przez okno i zawołał:
- Hej, wy, bachory! Za lasem łysieckim pokazał się smok!
Dzieci pobiegły w kierunku lasu. Uciszyło się na chwilę. Aliści po kilku minutach szyby jego pokoiku rozbrzęczały się od pośpiesznego tupotu setek obutych i bosych stóp.
Biegli młodzi i starzy, zdrowi i chorzy, biedni i bogaci.
Mędrzec zamknął księgi, wziął laskę i skierował się ku wyjściu.
- Dokąd idziesz, szalony człowieku? - zdziwiła się połowica. - Przecież ty sam wymyśliłeś tę historię ze smokiem!
- Masz rację, gołąbko - odparł łagodnie starzec. - Ale widzisz, całe miasto biegnie... Więc kto wie? Może się naprawdę ten smok ukazał?"
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8573
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Strachy na lachy

#3

Post autor: vid3 »

O tu będzie dobre miejsce na moje wypociny.

Strachy na lachy 2, czyli JPK-a

Potraktujcie to jako mój monolog na temat spraw oczywistych.
Chyba, że ktoś chce się przyłączyć.

Ostatnio media straszą szarych obywateli przedsiębiorców nowym obowiązkiem wobec fiskusa.
Na oficjalne stronie ministerstwa do naszych pieniędzy https://www.finanse.mf.gov.pl/aktualnos ... TANCE_Id8O_
umieszczono komunikat o treści : 1 lipca 2018 r. rusza JPK na żądanie

W związku z tym, że popełniłem kiedyś kilka programów obsługujących rejestry VAT musiałem również zgłębić temat JPK_VAT.
Jakoś poszło, udało się.

Teraz kolejny etap od 1 lipca:
Obrazek

Miało być prosto.
Mamy firmę, mamy księgę, urzędnik chce obejrzeć naszą księgę, generujemy JPK_PKPIR i za pomocą aplikacji JPK 2.0 wysyłamy ją do KAS.

Obrazek

Od razu pierwszy zonk na stronie którą wskazałem.

Linki podłączone do obrazków nie prowadzą do materiałów wyjaśniających (struktur JPK czy programów do pobrania).
Prowadzą do samych siebie - czyli do obrazków PNG.
Ale to taki mały pikuś na początek tej historii.

Dodano po 15 minutach 21 strzałach znikąd:
Trochę historii na temat JPK.

JPK_VAT czyli jednolity plik kontrolny został wprowadzony chyba w 2016 roku.
Na początek dla dużych przedsiębiorstw. W każdym razie w 2017 roku mój poprzedni pracodawca już taki plik co miesiąc wysyłał.
W pliku tym było dużo rożnych informacji. Struktura tego pliku była zmieniana pewne elementy zostały uproszczone w dość logiczny sposób.

Na czym polegały zmiany w kolejnych wersjach ...

W pierwszej wersji jak na spowiedzi u plebana należało podać NIP, REGON, imię, nazwisko, województwo, ulicę, miejscowość, gminę, kod pocztowy, pocztę, kod urzędu skarbowego, ... i dalej wykaz faktur sprzedaży i zakupu z mnóstwem kolumn.

Ktoś w końcu się zreflektował, że mając NIP resztę danych o przedsiębiorcy komputery US są w stanie odszukać w czeluściach baz danych KAS.

Obecnie obowiązuje trzecia wersja pliku JPK_VAT w której to NIP wraz z podpisem elektronicznym definiuje całkowicie i wystarczająco przedsiębiorcę.

I to byłby koniec dobrych wiadomości.

Dodano po 17 minutach 13 strzałach znikąd:
Teraz trochę o sensie istnienia JPK_VAT i obowiązku przesyłania.

Z jednej strony upierdliwość a z drugiej wcześniejsza możliwość skorygowania błędów.
US chwali się milionowymi oszczędnościami z tytułu VAT po wprowadzeniu obowiązku.

Ja patrząc od strony żuczków co to pchają ten wózek widzę, że szczególnej analizie podlegają faktury zakupowe.
W momencie weryfikacji przez JPK 20 (aplikację do wysyłki) odrzucane są JPK_VAT z błędnymi danymi dostawców.
Czyli takich których NIP nie figuruje w bazie aktywnych płatników VAT.
Jest to o tyle dobre, że nie musi się biedny żuczek tłumaczyć za parę lat z fikcyjnej faktury tylko od razu do kosza.

Algorytmy w KAS wyłapują inne przypadki które nie zostały odrzucone przed wysyłką.
US potrafi w ciągu miesiąca przesłać "prośbę" o wyjaśnienie niezgodności np NIP-u i adresu dostawcy w konkretnej fakturze.

Trudniej zrobić błąd. Trudniej zrobić przekręt. Jakiś sens to ma.

Dodano po 25 minutach 12 strzałach znikąd:
Teraz o narzędziach (programach) dla żuczków (przedsiębiorców) i o tworzeniu tych narzędzi.

Plik JPK_VAT trzeba jakoś zmajstrować.
Najlepiej mieć program w którym mamy nasze dane (rejestr VAT) , a w tym programie funkcję do exportu danych do pliku w odpowiednim formacie.
Taki program można sobie kupić.
Można też skorzystać darmowej aplikacji przygotowanej przez MF o nazwie mikrofirma.
Można też użyć arkusza EXCEL pomęczyć się, zapisać to do CSV następnie za pomocą aplikacji JPK2.0 przekonwertować do xml i wysłać.
Można skorzystać z usług biura rachunkowego i mieć to pod ogonem.

No dobrze, ale wróćmy do opcji - kupujemy program który to za nas zrobi.
Ktoś ten program musiał zrobić.
Programista zrobił to w oparciu o dane opublikowane przez MF na stronie np tej :

https://www.mf.gov.pl/krajowa-administr ... uktury-jpk

Są tu udostępnione struktury plików JPK w postaci opisu w PDF i specjalnego pliku xsd.

Jak tak sobie popatrzymy na wykaz tych struktur zobaczymy, że JPK_VAT zmieniał się trzy razy.
Tak jak wspomniałem został dość logicznie uproszczony.

JPK_PKPIR - zmieniany był dwa razy. Ostatnia wersja (2) obowiązuje od ... 1 stycznia 2017 roku.
Czyli już 1,5 roku !!!
A struktury opracowano w 2016 roku.

Dlaczego mnie to dziwi napiszę troszkę dalej.

Pozostałe struktury nie były aktualizowane do momentu powstania czyli od 2016 roku.

Obowiązek przesyłania na żądanie mamy od 1 lipca tego roku, a struktury przygotowane były dwa lata wcześniej z hakiem.
Firmy programistyczne tworzące narzędzia miały dużo czasu aby takie narzędzia przygotować i sprzedać żuczkom i biurom rachunkowym.

Gówno prawda, ale o tym za chwilę.

Dodano po 39 minutach 11 strzałach znikąd:
Weźmy teraz pod lupę jeden z plików wchodzących w skład "przesyłanych na żądanie".

Plik JPK_FA.

Czym on różni się od JPK_VAT ?

US może zażądać tego pliku ze wskazaniem okresu.
Może to być miesiąc, kwartał, rok ...
Plik ten zawiera wykaz faktur sprzedażowych wraz z pozycjami.
Czyli praktycznie to samo co JPK_VAT tylko bardziej szczegółowo i dotyczące tylko sprzedaży czyli faktur generowanych przez żuczka.

Dodatkowych szczegółów jest dużo.
Na tyle dużo, że prowadząc normalne fakturowanie i wprowadzanie faktur do systemu rejestru VAT może się okazać,
że wyeksportowany plik JPK_FA nie będzie kompletny.
Oraz, że będzie konieczność odszukania i uzupełnienia wymaganych danych.

Co więcej, struktura tego pliku opracowana dawno temu nadal zawiera pola takie jak :
NIP, REGON, imię, nazwisko, województwo, ulicę, miejscowość, gminę, kod pocztowy, pocztę, kod urzędu skarbowego
Czyli to co było w pierwszej wersji JPK_VAT a co zostało słusznie usunięte !!!

Widzę tu pewien brak logiki i wieszczę rychłą zmianę.
Ktoś się wkrótce obudzi i opublikuje nową wersję wymaganych struktur - wymusi to zmianę wersji programów i konieczność ich aktualizacji.
Problem mały, firmy informatyczne będą miały co robić.

Ale brnijmy w to dalej.

Pliki JPK_VAT i JPK FA i podobno pozostałe) wysyła się aplikacją JPK.
Aplikacja ta ma funkcję merytorycznej kontroli poprawności przygotowanego pliku JPK.
Czyli przed wysyłką możemy sprawdzić czy przygotowany plik ma prawidłową strukturę.
W nagłówku pliku xml zawarte są definicje i odnośniki do obowiązującego wzoru.

No i ok, klikamy, sprawdzamy, jest ok, albo są błędy.
Wykaz błędów nieco zamotany ale można coś tam wywnioskować i poprawić.

Ale, ale ...
Wspomniana aplikacja sprawdza plik JPK_VAT, sprawdza JPK_FA ale już JPK_PKPIR NIE !!!

Podaje komuniakt, że obowiązujący wzór pliku JPK_PKIPR(2) jest ... NIE AKTUALNY !!!

Wniosek można wysnuć taki, że
1. albo aplikacja do wysyłki nie jest przeznaczona do wysyłki JPK_PKPIR - zanosimy do US na pendrajwie coś czego nie jesteśmy pewni, że jest poprawne,
2. albo struktury JPK_PKPIR nie są aktualne i prace trwają,
3. albo plik przygotowany przeze mnie jest przygotowany źle.

ad 3 - do plików VAT i FA MF udostępnił pliki przykładowe. Do PKPIR nie ma NIC.
ad 2 - struktura JPK_PKPIR jest podobnie jak JPK_FA opracowana dosyć dawno i również zawiera kupę niepotrzebnych danych tak jak VAT w wersji 1.
ad 1 - to byłaby jakaś chujnia.

Na koniec dzisiejszego brawężenia jeszcze jeden kwiatek.
WALUTA
Jeżeli ktoś wystawia faktury w rożnych walutach to będzie miał problem.
W pliku JPK_FA waluta definiowana jest raz dla całego pliku.
Zatem nie jest możliwe ujęcie w jednym pliku faktur w rożnych walutach.
Na forach padają pytania - czy to znaczy, że należy przeliczać dolary na PLN ? Po jakim kursie, z jakiego dnia, itd.
W końcu wymyślono, że US będzie wskazywał jaką chce walutę.
Albo żuczek będzie musiał przygotować oddzielne pliki JPK_FA dla każdej z użytych walut.
Ja bym raczej spodziewał się zmiany struktury pliku.

Na dziś byłoby tyle.
klasyk

Re: Strachy na lachy

#4

Post autor: klasyk »

Sprawę swoich starych programów załatwiłem tak, że doradzam klientom zakup gotowego generatora (program-jpk), który umożliwia wymianę danych przez DBF, XLS lub api. W ten sposób za nic nie biorę odpowiedzialności. Dany generator jest narzędziem wysoce specjalistycznym wyłącznie do plików jpk.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Strachy na lachy

#5

Post autor: wpk »

W zeszłym roku jeden z moich klientów (w cytacie zastąpiony słowem "firma") dostał taki oto e-mail, nota bene na adres pracownika, który nie był odpowiedzialny za JPK:

"------------------------------------
From: MF-DPP [mailto:jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl]
Sent: Thursday, April 27, 2017 11:42 AM
To: [FIRMA][adres mailowy]
Subject: Powiadomienie JPK-VAT-7-[NIP firmy]

MINISTERSTWO FINANSÓW

[FIRMA]
[NIP firmy]

POWIADOMIENIE
Ministerstwo Finansów Departament Poboru Podatków uprzejmie informuje, że w wyniku – przeprowadzonych w złożonym przez Panią/Pana/Państwa Jednolitym Pliku Kontrolnym [dalej: JPK] za miesiąc luty 2017r. – czynności analitycznych stwierdzono zaistnienie niezgodności pomiędzy wartością wykazanych w Pani/Pana/Państwa rejestrze zakupów za ten okres transakcji zakupu towarów i usług od następującego dostawcy:

NIP Kontrahenta Nazwa Kontrahenta
6551021998 "ELTRAKON KOMPUTERY" WOJCIECH P. KOWALCZYK

w zakresie podatku naliczonego VAT a wartością zadeklarowanego przez tego dostawcę za miesiąc luty 2017r. podatku należnego VAT.

W tej sytuacji przypomina się, że jeżeli przy sporządzaniu deklaracji (zeznania) popełniono błąd dotyczący określenia wysokości zobowiązania podatkowego, wysokości kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku oraz innych danych zawartych w ich treści - istnieje możliwość poprawy błędu poprzez złożenie właściwej korekty deklaracji.

Złożenie korekty deklaracji jest równoznaczne z koniecznością złożenia korekty pliku JPK_VAT za ten okres.

W związku z powyższym tut. organ uprzejmie zwraca się z prośbą w przypadku stwierdzenia w obliczeniach omyłki o dokonanie zmiany, uzupełnienia danych poprzez złożenie korekty Jednolitego Pliku Kontrolnego za wskazany okres oraz skorygowanie złożonej za ten okres deklaracji VAT w terminie do dnia 10 maja 2017r.

Jednocześnie informuje się, że reakcja Pani/Pana/Państwa na niniejsze pismo będzie monitorowana.

Informuje się, iż działania naruszające istniejący porządek prawny monitorowane są przez właściwe organy skarbowe. W związku z powyższym prosimy o zachowanie należytej staranności w wypełnianiu Jednolitych Plików Kontrolnych.

W razie wątpliwości oraz pytań należy skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym.

Ministerstwo Finansów
Departament Poboru Podatków
Wiadomość została wygenerowana automatycznie. Prosimy na nią nie odpowiadać.
------------------------------------"

Podkreślenie moje.
Dodam, że w/w klient jest na tyle duży, że JPKi musiał wysyłać od początku, natomiast moja firma wtedy, czyli w lutym 2017, nie.
I o co chodzi nie wiedział nikt - ani księgowość klienta, ani moja.
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8573
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Strachy na lachy

#6

Post autor: vid3 »

Jakaś bzdura totalna.
Tak jak piszesz, jeżeli jeszcze nie składałeś JPK to MF/US/KAS nie posiadał materiałów do jakiegokolwiek porównania.
Bardziej to jakimś pishingiem pachnie.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Strachy na lachy

#7

Post autor: wpk »

I tak też wszyscy myśleli - znaczy obie księgowości - ichniejsza i moja.
Natomiast ja zacząłem googlować frazy i w końcu znalazłem:
http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finan ... ol_count=1
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8573
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Strachy na lachy

#8

Post autor: vid3 »

Z tego to tylko punkt 3 tłumaczyłby taką reakcję. :)
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Strachy na lachy

#9

Post autor: wpk »

Prawda, że bardzo śmieszne?
Prawie jak u tych znanych komediopisarzy - Kafki i Orwella.
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9432
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Strachy na lachy

#10

Post autor: rbit9n »

widzę, że przy tym Portal Potencjału na Portalu Świadczeniodawcy NFZ to bułka z wawrzonem.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
ODPOWIEDZ