Poprawna instalacja profili icc w Win 10

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14716
Rejestracja: 11.2016

Poprawna instalacja profili icc w Win 10

#1

Post autor: Owain »

Taki temat zakładam, choć jak zwykle grozi obśmianiem. Nie liczę też, że przyciągnę Wielkiego Ahaba - Czornowo. Jakoś nie jest to oczywiste i w sieci (póki co) nie znalazłem dobrego tutoriala. Każdy się mądrzy, jednak chyba nie jest to takie proste. Wiadomix, że trzeba profil z pliku icm albo skopiować do C:\Windows\System32\spool\drivers\color albo kliknąć go prawym i zainstalować w systemie, ale potem każdy ma inny pomysł, jakie winny być ustawienia zakładki 'zaawansowane' w 'Zarządzaniu kolorami' karty graficznej. W szczególności czy po ustawieniu profilu wygenerowanego przez kalibrator lub posiadanego z pliku w polu "Profil urządzeń", co należy zaznaczyć w polu "Profil warunków wyświetlania", czy zaznaczać opcję "Użyj kalibracji ekranu systemu Windows oraz czy zmieniać ustawienia w oknie, które otworzy się po kliknięciu pola "Zmień ustawienia domyślne systemu". Złe machanie tymi szuwaksami może spowodować wysypywanie się profilu albo ujowe ładowanie się profilu i inne gówna.

Oczywiście można też, jak wupeka, kupić monitor za pierdylion i go wcale nie kalibrować :D :P
Sowy nie są tym, czym się wydają...
Conik

Re: Poprawna instalacja profili icc w Win 10

#2

Post autor: Conik »

ma troche racji z tym pierdylionem.... ale ja robie to inaczej... mam taka fajna kolezanke co ma kalibrator;) czy jak sie to tam nazywa;)

Dodano po 39 strzałach znikąd:
a te profile to skond dokond masz;)?

Dodano po 23 strzałach znikąd:
i coto za monitor
Awatar użytkownika
sorevell
Posty: 2514
Rejestracja: 11.2016

Re: Poprawna instalacja profili icc w Win 10

#3

Post autor: sorevell »

Monitor pewnie Precisionowy. A z Rzeszy do Krakowa to chyba nie tak daleko... ;)
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14716
Rejestracja: 11.2016

Re: Poprawna instalacja profili icc w Win 10

#4

Post autor: Owain »

Tak, monitor precisionowy, połączenie wygody z wystarczającym dla mnie 100% sRGB, bo na wuja mi więcej. Chyba, że chcecie mi papierową wystawę zorganizować ;) A profile chciałem szkłem dupę utrzeć i zakupiłem za 9 dolarów trzy profile dedykowane do precisiona ze strony http://laptopmedia.com/review/dell-prec ... essionals/
W sumie to miało być taniej, ale mnie paypal oszukał, bo gratisowe 20 zł co niby obiecywali, dodano mi do kolejnych zakupów :P Więc jestem w plecy 35 zł :D

Takoż pewnie przejadę się do kolegi z Dębicy i wydam 100 zł za kalibrację, która jest jednak ważna i to nie tyle z powodów kolorów, na których się Wy capy i tak nie znacie, ale z powodów znacznie istotniejszych, bo w profilach icc zaknute są nie tylko kolory ale i tajemnicza gamma, która powinna być dla Was, onanizujących się rozpiętością tonalną w matrycach, zawartością cieni w cieniach i jaśni w jaśniach - bardzo ważna. Niestety zajebisty domyślny profil monitrora precisiona ma gammę 2.1, czyli o 0.1 wujowszą od rekomendowanej, zaś profilek mnie interesujący zakupiony ma już gammę 2.4, czyli o 0.3 wujowszą od rekomendowanej 2.2. Co żywotnie przekłada się na jakość odbioru fot, nie tylko cz-b, bo może w cieniach taki kurewski banding wychodzić, jakbym miał faktycznie CGA. Tą samą zabawę mam ze swoim projektorem multimedialnym, bo mnie chuje oszukały przy zakupie płótna projekcyjnego, które jest 10 droższe i 10 razy wujowsze od puszki tikkurilli for screen i musiałem gamę podbijać, by nie mieć wszystkiego zlanego w czerń, co właśnie objawić się może czasem wujowym bandingiem.

Ale w sumie po co Wam ta wiedza? Przecież obśmiać można :)

Dodano po 14 minutach 55 strzałach znikąd:
Aha, jak chcecie sobie sprawdzić Wasze wyjebiste monitory (które może i są wyjebiste, ale niekoniecznie dobrze skalibrowane), to popatrzcie sobie, czy wszystkie kwadraciki się od siebie różnią, a może niektóre się jednak nie różnią :twisted:

http://www.lagom.nl/lcd-test/white.php

http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php


(firefoksik i chromik nowy już mają zarządzanie barwą właściwe).
Sowy nie są tym, czym się wydają...
Awatar użytkownika
sorevell
Posty: 2514
Rejestracja: 11.2016

Re: Poprawna instalacja profili icc w Win 10

#5

Post autor: sorevell »

Kurwa, jak ja się cieszę, że w większości przypadków wystarcza mi jotpeg z GRa bądź skan z Fomapana.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Poprawna instalacja profili icc w Win 10

#6

Post autor: wpk »

Wesołe jest życie Owaina,
Wesołe jak piosnka jest ta:
Czy jawna profila czy tajna,
Owainin zabawę z nią ma.
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14716
Rejestracja: 11.2016

Re: Poprawna instalacja profili icc w Win 10

#7

Post autor: Owain »

Wiesz, niby tak. Ale ja kolorów nie rozróżniam za bardzo, przerost formy, bo porównywaliśmy z wpk kolory na tanim inspironie, makbókó i pierdylionowym monitorze i różnicę widać było (istotną) tylko na próbkach kolorów. Natomiast owa gamma wujowo ustawiona może powodować, że zamiast foty, którą Ty widzisz oki, ktoś inny będzie widział wycinankę. Mało to awantur na N. o banding?

Dodano po 2 minutach 18 strzałach znikąd:
wpk pisze: 24 kwie 2018, 21:11 Wesołe jest życie Owaina,
Wesołe jak piosnka jest ta:
Czy jawna profila czy tajna,
Owainin zabawę z nią ma.
Jesteś karmą dla Banth. :P
Sowy nie są tym, czym się wydają...
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9432
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Poprawna instalacja profili icc w Win 10

#8

Post autor: rbit9n »

ja ostatnio lupy do ostrzenia na ziarno nawet nie potrzebuję, a kolega z takimi tematami wyjeżdża.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
namoamo

Re: Poprawna instalacja profili icc w Win 10

#9

Post autor: namoamo »

Jak w zeszłym roku zgłębiałem temat, rzucilo mi się kilka haseł:
-Po załadowaniu profilu niczego nie ruszać w windowsie;
-Tym bardziej nie ruszać niczego w ustawieniach karty graficznej;
-Profile wstawia się po kalibracji, a nie ściaga z netu;
-wyłaczyć wszystkie opcje oszczedzania energii w monitorze, w laptopie(automatyczna jasność).

Źródło wiedzy na powyższy temat jest w Polsce jedno - mva.
skinny500 vel Pluszczyk też ma fajny poradnik.
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14716
Rejestracja: 11.2016

Re: Poprawna instalacja profili icc w Win 10

#10

Post autor: Owain »

namoamo pisze: 25 kwie 2018, 09:35 Jak w zeszłym roku zgłębiałem temat, rzucilo mi się kilka haseł:
-Po załadowaniu profilu niczego nie ruszać w windowsie;
-Tym bardziej nie ruszać niczego w ustawieniach karty graficznej;
-Profile wstawia się po kalibracji, a nie ściaga z netu;
-wyłaczyć wszystkie opcje oszczedzania energii w monitorze, w laptopie(automatyczna jasność).

Źródło wiedzy na powyższy temat jest w Polsce jedno - mva.
skinny500 vel Pluszczyk też ma fajny poradnik.
Dasz linka? Wszystko się zgadza, profilowanie przez kalibrator już tam wszystko ustawia w tzw Look Up table (LUT) karty graficznej. Jedyna zmienna i nie do końca wiadoma to jasność jaką należy ustawić przy kalibracji. Bo kalibrator "patrzy" na ekran ustawiony na określoną jasność, więc to jest jedyna chyba zmienna, którą możemy źle ustawić kalibrując. Ja mam zagwozdkę, bo domyślny profil w precisionie jest ujowy i powoduje mi widoczny banding w niektórych fotach (mam wrażenie że w tych traktowanych bardziej clarity). Rozpiętość tonalna jest znacznie gorsza niż w inspironie po kalibracji. Nie da się tego pokazać, ale wystarczy popatrzeć na tą tablicę kontrolną:

http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php

Mniej więcej biega o to, że w inspironie po kalibracji widać niemal każdy kwadrat, no może z wyjątkiem nr 1, a każdy kolejny jest o stopień jaśniejszy. W precisionie niestety nie widać wcale kwadratów 1-4, a nr 5 jest już wyraźnie (zbyt wyraźnie) widoczny. Znaczy że krzywa gamma nie jest łagodna a urywa się jak klif pod Brighton. Liczę, że kalibracja to wyprostuje, bo jak nie - trzeba będzie lapka zwracać :>
Sowy nie są tym, czym się wydają...
ODPOWIEDZ