Najkon Bzik

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8573
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Najkon BZ!

#11

Post autor: vid3 »

Cenię opinię z pierwszej ręki.

Dodano po 5 minutach 17 strzałach znikąd:
Opiniotwórcze fora (np. N) bazują na powtarzaniu plotek osób które nigdy nie miały w ręku tego o czym piszą i nie zamierzają mieć.

Dodano po 1 minucie 19 strzałach znikąd:
Można też ustawić się w kolejce macantów na najbliższym zlocie optycznych w Łochowie.
puch24

Re: Najkon BZ!

#12

Post autor: puch24 »

Samku, no, niestety, stare, klasyczne obiektywy np. 1,4/50, zbudowane z 7 soczewek w 6 grupach, projektowane w latach 70, i produkowane w sumie do tej pory, po prostu nie wyrabiają na nowych matrycach rzędu 50 MP. Już przy 16-20 MP zaczęło się okazywać, że matryca ma większe możliwości niż obiektywy.

Pamiętam test standardowych zoomów Nikona do lustrzanek DX, opublikowany przez Foto ok. 2005/6 roku. Testowali zupełnie amatorski 3,5-5,6/18-55, średni 3,5-4,5/18-70, i "wysoki" 2,8/17-55. W testach rozdzielczości okazało się, że te obiektywy... prawie się nie różnią! Oczywiście były różnice w budowie, w winietowniu, odblaskach czy dystorsji, ale w liniach na mm ich ostrość była prawie taka sama. Wynikało to naturalnie z tego, że najlepszy wtedy Nikon miał 6 MP... w zasadzie dowolny obiektyw był lepszy wtedy od matrycy.
Teraz się to odwróciło.

Poza tym, w dawnych czasach mało kto faktycznie testował obiektywy w warunkach granicznych.
A w tej chwili każdy robi sobie zdjęcie czegokolwiek, powiększa sobie sam róg na ekranie do pojedynczych pikseli, i czepia się, że jest nieostro. ;-) I oczywiście od razu mówi/pisze o tym na swoim vlogu/blogu, kanale YouTube, itd. No i idzie w świat wiadomość: taki to a taki obiektyw jest nieostry!

Dodano po 5 minutach 46 strzałach znikąd:
Na forum N już zaczęło się wybrzydzanie, że to nie takie, tamto nie takie, że dużo szumu o właściwie nic...
Że AF taki sobie, a 4K na cropie... i ogólnie do dupy.
cz4rnuch

Re: Najkon BZ!

#13

Post autor: cz4rnuch »

samek pisze: 23 sie 2018, 08:32 Pomijając brak kasy na takie wynalazki, to sam z siebie i tak odetchłem.
Nic, ale to absolutnie nic, nie podszeptuje wewnętrznie: kup se.
Z samek-o rana wstałem i chyba zaspany byłem, bo sobie pomyślałem, ale fajny. Potem zobaczyłem harmono z obiektywami na najbliższe latka (a tam same f/1.8) to już byłem na maksa zajarany. Ale potem wypiłem kompo z bzu, oczyściłem umysł, zobaczyłem ceny obiektywów oraz ich rozmiary i jak ręką odjął przeszło. A teraz sporządzam listę niedoróbek i ograniczeń by się utwierdzić w przekonaniu. Trochę tego jest.

PS I taka refleksja mnie jeszcze naszła, że w najbliższej przyszłości jak człek będzie chciał się zaopatrzyć w kompaktowy sprzęt to będzie musiał po ebayach szukać luszczanek z obiektywami, które przy dzisiejszych bezlustrzanych nic nie ważą i prawie ich nie widać, takie małe.

Dodano po 3 minutach 31 strzałach znikąd:
puch24 pisze: 23 sie 2018, 10:22...i ogólnie do dupy.
Bo i taka prawda. Ale ładnie wygląda.
samek

Re: Najkon BZ!

#14

Post autor: samek »

vid3 pisze: 23 sie 2018, 10:15 Opiniotwórcze fora (np. N) ...
Że jakie?
puch24 pisze: 23 sie 2018, 10:16 Samku, no, niestety...
Puchu - oczywiście masz rację. Lecz ja wypowiadam się za siebie.
A dla mnie od lat nie zmieniło się nic.
Motocykl służy mi do jazdy tam gdzie potrzebuję, a nie do czyszczenia w garażu i jazdy 50 km na miesiąc.
Aparatki używam do robienia zdjęć by je oglądać wydrukowane lub na monitorze.
W łazience na ścianie mam wydruk B1 z D200 - wiem jak to wygląda.
Od paru lat wiem, że dobre 24 MP, to jest dla mnie absolutnie max. To, że używam D800, to po części przypadek, a nie konieczność.
No, ale rynek ma swoje prawa i ja se mogę marudzić :)
cz4rnuch pisze: 23 sie 2018, 10:27 ...A teraz sporządzam listę niedoróbek i ograniczeń...
Że też Ci się chce.
cz4rnuch pisze: 23 sie 2018, 10:27 ...by się utwierdzić w przekonaniu...
No chyba, że dlatego :)

Edyta gada, że gupio samego siebie cytować, ale...
samek pisze: 23 sie 2018, 10:27 ...dobre 24 MP, to jest dla mnie absolutnie max...
I już wiem, jak to miałem napisać. Gdy ukazał się Df, to autentycznie byłem przekonany, że to jest to.
Wystarczająca matryca i jeszcze mi się bardzo podobał.
Już go widziałem z 24 2.8D, 60 2.8D Micro i 105 2DC czy jakoś tak.
Tylko, że potem go wziąłem do ręki w sklepie...
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9432
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Najkon BZ!

#15

Post autor: rbit9n »

ja nie musiałem brać, wystarczyło, że popatrzyłem przez szybkę. szczególnie, że obok stał OM-D E-M5.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
gavin

Re: Najkon BZ!

#16

Post autor: gavin »

Co nie tak z tym Df?
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9432
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Najkon BZ!

#17

Post autor: rbit9n »

bo na zdjęciach promo wyglądał zgrabnie jak na przykład FM-3.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
samek

Re: Najkon BZ!

#18

Post autor: samek »

rbit9n pisze: 23 sie 2018, 11:13 ja nie musiałem brać, wystarczyło, że popatrzyłem przez szybkę...
Jak już byłem, to wziąłem.
gavin pisze: 23 sie 2018, 11:16 Co nie tak z tym Df?
To jest olbrzymie bydlę.
I złociutki to nie do Pana!
rbit9n pisze: 23 sie 2018, 11:18 bo na zdjęciach promo wyglądał zgrabnie jak na przykład FM-3.
Otóż to właśnie.
gavin

Re: Najkon BZ!

#19

Post autor: gavin »

To Wy jesteście za mali chłopczyki :D nie najkon za duzi.
puch24

Re: Najkon BZ!

#20

Post autor: puch24 »

rbit9n pisze: 23 sie 2018, 11:18 bo na zdjęciach promo wyglądał zgrabnie jak na przykład FM-3.
Oczywiście. Moim ideałem aparatu do tej pory jest FE/FE-2/FA, i powiedzmy, że FM-2n i FM-3A.
Df wyglądał jak one i kusił. Pomijam już cenę, na którą po prostu mnie nie stać, ale ten wygląd...
No ale potem zobaczyłem sobie zdjęcie, na którym obok siebie jest Df i chyba FA (który i tak jest z nich największy), i mi przeszło.
Do tego jeszcze przeczytałem, że Df ma migawkę do 1/4000 i X 1/200 (chyba), i przeszło mi jeszcze bardziej. Nie mówię, że codziennie robi się zdjęcia przy 1/8000 (ale przydaje się, jeśli chce się użyć przysłony 1,4), i synchronizacja przy 1/250 też by się przydała, zwłaszcza, że takie rzeczy miał F-801 30 lat temu. 1/4000 i X 1/200 to rozwiązania klasy zupełnie amatorskiej obecnie, można je znaleźć w D3x00...
No i cena... :-(
Do tego porąbany system sterowania ze staromodną tarczą czasów do wartości pełnych, ale kółkiem sterowania, jeśli chce się ustawić co 1/3. Niby ukłon w stronę retro, ale po co? Mogli sobie to darować. I też retro - odchylany wodzik AI, jak w FE i FM... Może jedna na tysiąc osób by z tego skorzystała. Nikon sensownie postąpił z tym w F5 - taki odchylany wodzik AI można było mieć na życzenie, jako fabryczną czy serwisową modyfikację za dopłatą. W Df był to bajer absolutny. Tak, wiem, Zośkowi się to podobało... ;-)

Wiem, że to takie trochę narzekanie na kwaśne winogrona. Być może gdyby można było Df kupić, powiedzmy, za dwa tysiące używanego, to bym go kupił i nie narzekał, ale tak... :-(
ODPOWIEDZ