Lampa wspomagająca AF - przeszkadza?

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
puch24

Lampa wspomagająca AF - przeszkadza?

#1

Post autor: puch24 »

Właśnie odkryłem ciekawostkę. Śmieszne, że tak późno, bo przecież mam te aparaty od lat, a jakoś nie zwróciłem uwagi.
Otóż Samsungi NX mają silną zieloną diodę oświetlającą obiekt gdy jest ciemno, żeby wspomóc AF. Zauważyłem, że gdy jest dość ciemno, by lampa się włączyła, ale nie aż tak ciemno, by AF bez lampy był niemożliwy, oświetlenie tą silną diodą powoduje, że AF szuka ostrości sporo dłużej niż bez oświetlenia lampą. A więc, wygląda na to, że przy dość słabym oświetleniu lampa nie pomaga, tylko przeszkadza, innymi słowy, lampa niepotrzebnie włącza się zbyt wcześnie. Szkoda, że można ją tylko włączyć i wyłączyć, no i nie można tego przypisać pod żaden guzik.

To jest właśnie różnica pomiędzy porządnym, konfigurowalnym aparatem, a produktem firmy, dla której foto stanowiło ułamek procenta działalności.
gavin

Re: Lampa wspomagająca AF - przeszkadza?

#2

Post autor: gavin »

Historia stara jak świat, już za czasów nex3 pierwsze co to się wyłączało diode wspomagania.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Lampa wspomagająca AF - przeszkadza?

#3

Post autor: wpk »

Ale że zielona??? No to Samsung ma u mnie wielki plus.
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8573
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Lampa wspomagająca AF - przeszkadza?

#4

Post autor: vid3 »

Wydłubać i zakleić gumą do żucia.
Teraz gumy do żucia są lepsze niż kiedyś i zalecane przez stomatologów do powszechnego (u)żucia.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Lampa wspomagająca AF - przeszkadza?

#5

Post autor: wpk »

E, to zbyt drastyczne.
Ale podejrzewam, że na Aliexpressie "za kilka dolarów więcej" idzie kupić dedykowaną do Samsungów blendę, regulowaną 0-100% silniczkiem krokowym, zapinaną na sanki i sterowaną czujnikiem oświetlenia lub ręcznie przez Wi-Fi z aplikacji na smartfona.
puch24

Re: Lampa wspomagająca AF - przeszkadza?

#6

Post autor: puch24 »

gavin pisze: 03 lut 2019, 06:57 Historia stara jak świat, już za czasów nex3 pierwsze co to się wyłączało diode wspomagania.
No właśnie tego nie wiedziałem.

Dodano po 47 strzałach znikąd:
wpk pisze: 03 lut 2019, 10:31 E, to zbyt drastyczne.
Ale podejrzewam, że na Aliexpressie "za kilka dolarów więcej" idzie kupić dedykowaną do Samsungów blendę, regulowaną 0-100% silniczkiem krokowym, zapinaną na sanki i sterowaną czujnikiem oświetlenia lub ręcznie przez Wi-Fi z aplikacji na smartfona.
Very funny.

Dodano po 9 minutach 59 strzałach znikąd:
Można po prostu palcem zasłonić. Tyle, że to trwa dłużej, niż polowanie na ostrość przez AF.
Natomiast kiedy jest naprawdę ciemno, AF się poddaje.
Lampa powinna się włączać, gdy jest naprawdę ciemno.
Albo powinien być guzik szybko włączający lampę gdy aparat nie może złapać ostrości.
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8573
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Lampa wspomagająca AF - przeszkadza?

#7

Post autor: vid3 »

Ja zawsze wyłączam tę diodę bo ...
1. Gówno daje,
2. Świeci nie tam gdzie trzeba w związku z tym patrz punkt 1,
3. Jest zasłaniana przez obiektyw w związku z tym patrz punkt 1,
4. Zdradza pozycję fotografa w związku z tym ... można dostać wpierdol.

Dodano po 5 minutach 49 strzałach znikąd:
Chociaż, kiedyś robiłem zdjęcia aparacikiem ... J5 w zupełnej ciemności błyskałem wbudowaną lampą błyskową.
I powiem, że dawało radę ... oświetlić, żebym do dziury jakiejś nie wpadł, i wyostrzyć przed strzałem.

O tu jeszcze mam kilka fotek z tego ... Fort VI Tietzen.

Obrazek
puch24

Re: Lampa wspomagająca AF - przeszkadza?

#8

Post autor: puch24 »

Hmmm... No może.

Niestety, AF nie jest super mocną stroną Samsungów NX i gdy jest ciemno albo brak szczegółów, AF nie łapie. Lampa LED niestety przydaje się i dlatego jej nie wyłączam. Natomiast stwierdziłem tylko, że w pewnych, konkretnych warunkach ta lampa spowalnia AF zamiast pomagać. Ale przeważnie jest potrzebna.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Lampa wspomagająca AF - przeszkadza?

#9

Post autor: wpk »

F tym wortu Soldaten in Dreien scheißen auf Befehl?
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8573
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Lampa wspomagająca AF - przeszkadza?

#10

Post autor: vid3 »

jak ich przyciśnie ...
ODPOWIEDZ