Asahi Super (SMC, S-M-C) Takumar 50mm f1.4

o prawdziwych obiektywach ze szkła i metalu
puch24

Re: Asahi Super (SMC, S-M-C) Takumar 50mm f1.4

#11

Post autor: puch24 »

Nikt się z wiedzą nie urodził, Sebastianie, (wyobraź sobie, że ja też nie! :-P), i nie ma obowiązku jej posiadania. Od tego są takie fora, by jedni drugich "pouczali", byle kulturnie... ;-)
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38800
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Asahi Super (SMC, S-M-C) Takumar 50mm f1.4

#12

Post autor: wpk »

Owain pisze:Podobnie jak z tymi elementami, wyszło, że znam się na tym jak dupa na gwoździach:)
Był taki słynny teologiczny (ontologiczny? metafizyczny?) problemat, i to grubo przed wynalezieniem obiektywu, ale siłą rzeczy już po wynalezieniu gwoździa - ile dup mieści się na jego końcu... czy jakoś tak.
puch24

Re: Asahi Super (SMC, S-M-C) Takumar 50mm f1.4

#13

Post autor: puch24 »

Diabelskich dup?
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38800
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Asahi Super (SMC, S-M-C) Takumar 50mm f1.4

#14

Post autor: wpk »

Dupy to kawałki diabłów.
puch24

Re: Asahi Super (SMC, S-M-C) Takumar 50mm f1.4

#15

Post autor: puch24 »

Można nawet powiedzieć, że diabły wcielone.
A wracając do adremu, kto wrzuci zdjęcie z radioaktywnego Takumara? Bo ja takiego nie zaposiadowywuję.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38800
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Asahi Super (SMC, S-M-C) Takumar 50mm f1.4

#16

Post autor: wpk »

Proszę:

Obrazek
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38800
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Asahi Super (SMC, S-M-C) Takumar 50mm f1.4

#17

Post autor: wpk »

puch24 pisze:O promieniotwórczości jasnych Takumarów krążą pogłoski. Pewnie trzeba by było ją zbadać licznikiem Geigera.
Wątpię, by była ona jakaś znacząca czy szkodliwa, ale może lepiej na wszelki wypadek nie nosić ich w kieszeni spodni blisko... no, wiadomo. ;-)
W końcu, gdyby były silnie radioaktywne, zaświetlałyby błonę fotograficzną ;-), a tego nie robiły.

Nie tylko Asahi Optical stosowało takie szkła. Gdzieś czytałem, że większość jasnych obiektywów z lat 70-tych i 80-tych miała domieszki radioaktywne do szkła.
Ale nie tylko. Rosjanie wprost się do tego przyznawali w obiektywach Industar 61 L/D i L/Z. Wersja L/D, do aparatów dalmierzowych (D = Dalnomiernyj), była standardowym wyposażeniem aparatów FED, a wersja L/Z była obiektywem wymiennym do lustrzanek (Z = Zierkalnyj). To czterosoczewkowe (w trzech grupach) obiektywy typu Tessar, o parametrach 2,8/50 (czasem można spotkać się z oznaczeniem ogniskowej 53 mm, bo tyle ona mniej więcej faktycznie wynosi; zresztą większość obiektywów o nominalnej ogniskowej 50 mm ma faktyczną ogniskową ok. 52-53 mm).
L w oznaczeniu tych Industarów oznacza użycie szkła lantanowego, czyli też są w zasadzie radioaktywne... :-)
No i powinienem świecić w nocy w związku z tym, bo mam obie wersje...
Posty o Industarach poszły do wydzielonego wątku:
http://forum.psioniczni.pl/viewtopic.php?f=17&t=44
gavin

Re: Asahi Super (SMC, S-M-C) Takumar 50mm f1.4

#18

Post autor: gavin »

puch24 pisze: 21 lis 2016, 22:58 Można nawet powiedzieć, że diabły wcielone.
A wracając do adremu, kto wrzuci zdjęcie z radioaktywnego Takumara? Bo ja takiego nie zaposiadowywuję.
ja nie
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14707
Rejestracja: 11.2016

Re: Asahi Super (SMC, S-M-C) Takumar 50mm f1.4

#19

Post autor: Owain »

Ja bede sprzedawał Takumara. Chce kto?
Sowy nie są tym, czym się wydają...
gavin

Re: Asahi Super (SMC, S-M-C) Takumar 50mm f1.4

#20

Post autor: gavin »

a za wiela?
ODPOWIEDZ