YonGuano 35 i 85?

o prawdziwych obiektywach ze szkła i metalu
ODPOWIEDZ
zdyboo

Re: YonGuano 35 i 85?

#61

Post autor: zdyboo »

Obrazek
puch24

Re: YonGuano 35 i 85?

#62

Post autor: puch24 »

He, he! Dobre!

Dodano po 1 godzinie 27 minutach 24 strzałach znikąd:
Ciekawostka.
Znalazłem zdjęcia - prawdopodobnie nowszych wersji - tych obiektywów Yongnuo 2/35, i mają inne okienko, z prawdziwą skalą głębi ostrości dla przysłony 16. Kreski wydają się wypadać pomiędzy tymi nieopisanymi na okienku wersji starszej. Czyli po jakimś czasie najwidoczniej się ogarnęli. :-D
Z drugiej strony, skala ostrości jest tak "precyzyjna", że w sumie i tak jest to raczej dekoracją. ;-)
puch24

Re: YonGuano 35 i 85?

#63

Post autor: puch24 »

Kolejną ciekawostką tego obiektywu 2/35 jest to, że jego obudowa wydaje się być identyczna z Yongnuo 1,8/50, i pasuje do nich osłona przeciwsłoneczna Nikon HB-47, przeznaczona do AF-S Nikkora G 1,8/50, do którego zresztą te obiektywy Yongnuo są bardzo podobne. Co ciekawe, osłona ta, choć przeznaczona do 50-tki, nie wydaje się winietować na 35 (oczywiście mam tanią chińską kopię oryginalnej HB-47, firmy Mengs, za niecałe 10 zł.) Osłona jest okrągła, ale gdyby okazało się, że jednak trochę winietuje, bez problemu i bez wielkiej straty można ją przerobić na tulipan, wypiłowując pilnikiem odpowiednie wcięcia.

Obiektyw działa jako-tako, założony do Nikona FA. Oczywiście tylko w trybie P lub S, ze względu na brak pierścienia przysłony, i tylko przy pełnym otworze, który to obiektyw raportuje do korpusu jako 1,4. Chińczycy nie zdołali prawidłowo skopiować fragmentu bagnetu AI, informującego o maksymalnym otworze obiektywu.

Założony do Nikona F90, w zakresie ekspozycji działa prawidłowo w trybach P i S, jak mi się wydaje, natomiast dziwne rzeczy dzieją się z AF, który czasem działa, czasem w ogóle nie chce ruszyć (ale silniczek bardzo cichutko pobzykuje), a czasem ustawia ostrość, ale źle.

Chcę jeszcze go sprawdzić z F80, ale wyczerpały mi się w nim baterie litowe CR123; muszę poszukać, bo gdzieś chyba mam, albo kupić, a drogie to draństwo.

Właściwości optycznych ciągle nie przetestowałem.
Awatar użytkownika
danz1ger
Posty: 5597
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk

Re: YonGuano 35 i 85?

#64

Post autor: danz1ger »

Do F80 kupiłem kiedyś grip co służy jako pojemnik na cztery AA. Ale gdy się aparata nie używa to trzeba szufladę z bateriami lekko wysunąć albo włożyć kawałek papieru między baterie, bo potrafi wyżreć prund do dna. A F75 jeszcze szybciej.
Black & White is All Right!
zdyboo

Re: YonGuano 35 i 85?

#65

Post autor: zdyboo »

Z ciekawostek napędowych. Mam oryginalny napęd MD-12 do FM2n . Napęd wymaga 8xAA, ja tam zapodaję Eneloopy. I kiedyś tak zapodałem, że jeden obróciłem biegunami. Napędowi to różnicy nie zrobiło.
puch24

Re: YonGuano 35 i 85?

#66

Post autor: puch24 »

danz1ger pisze: 12 lis 2020, 21:03 Do F80 kupiłem kiedyś grip co służy jako pojemnik na cztery AA. Ale gdy się aparata nie używa to trzeba szufladę z bateriami lekko wysunąć albo włożyć kawałek papieru między baterie, bo potrafi wyżreć prund do dna. A F75 jeszcze szybciej.
To się nazywa MB-16. Też chciałem kupić, ale rzadko się trafia i bywa drogi. Na A nie ma, na jebaju teraz ze dwie sztuki, i nie tanio.
Jak się okazało, odłożyłem na półkę włączony aparat. A tak w ogóle, to mam w nim film, od nie wiem ilu lat. Od jeszcze dawniej mam naświetlone 15 zdjęć w F90S, i jeszcze jeden film w FA, który nawet nie wiem, gdzie w tej chwili jest (YN sprawdzałem z inną sztuką FA, która jest czarna i pusta, a tamten z filmem jest srebrny i ma MF-16).
Mnie coś ostatnio wyżarło w kilka dni do cna dwa akumulatory w D7000 (w korpusie i w gripie), i zastanawiam się, czy to wadliwy grip (zdarza im się), czy Yongnuo 2/35 (też podobno niektórym YN się zdarza). Teraz leży z YN bez gripa, i czekam, co będzie.

Tomku, dobrze, że Ci nic nie wybuchło w tym MD-12. Akumulatory potrafią oddać ogromne prądy.

Swoją drogą, rekord bił chyba Canon Motor Drive MA do A-1 i AE-1 Program - miał kilka wymiennych źródeł zasilania, a pojemnik na baterie R6 mieścił ich chyba 12. Motor do nowego F-1 też chyba był na 12 paluszków.
Nie pamiętam, ile wchodzi do MD-4 do F3... ;-)
puch24

Re: YonGuano 35 i 85?

#67

Post autor: puch24 »

Sprawdziłem tego YonGuano 2/35 z Nikonem F80 i AF działa opacznie, choć trochę inaczej, niż z F90. W każdym razie, AF jest raczej nieużyteczne.
Najwidoczniej Nikon jednak coś zmienił w protokole komunikacji korpus-obiektyw, przechodząc ze srebra na cyfrę, w taki sposób, że nie dotknęło to obiektywów własnych, ale niektóre nowe niezależne obiektywy nie działają z analogami - wydaje mi się, że czytałem coś podobnego nie tylko o Yongnuo, ale też o niektórych innych obiektywach.
puch24

Re: YonGuano 35 i 85?

#68

Post autor: puch24 »

Wyprowadziłem dziś D700 z YN 35 na spacer. Zdjęcia muszę zrzucić na kompa, żeby obejrzeć dokładnie, ale na zdjęciach widać, że osłona do 50-tki jednak winietuje w rogach, czego na matówce nie widać. Trza będzie chyba trochę wypiłować.
Ogólne rzecz biorąc, obiektyw działa.
Jak będę chciał i humor miał, to porównam z innymi 35; okaże się, czy YN jest obiektywem z odrobiną sensu czy zupełnie bez sensu.
Awatar użytkownika
poor
Rich poor
Posty: 4053
Rejestracja: 07.2018
Lokalizacja: Kraków

Re: YonGuano 35 i 85?

#69

Post autor: poor »

dociekliwosc zostanie nagrodzona
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38803
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: YonGuano 35 i 85?

#70

Post autor: wpk »

Zapewne. Tylko kwestia, czym?
ODPOWIEDZ