Jaki średni format?

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
abishai
Osia mówiła - Abiszabi
Posty: 1521
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Swindon

Jaki średni format?

#21

Post autor: abishai »

Tak na bardzo szybko, nie tak profesjonalnie jak by to Puch zrobił, zwyczajnie - łopatologicznie:
W wizjerze widzisz wiecej niz obejmuje kadr, w zależności jakie szkuo podepniesz, ramka pokaże Ci ile z obrazu w wizjerze będzie na filmie dla danej ogniskowej.

Zawsze jednak możesz kupić najbardziej kompaktowe 6x7 czyli Plaubel Makina67 jeszcze jak upolujesz z Nikkor’em 2.8.. będzie pan zadowolony :)
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14716
Rejestracja: 11.2016

Re: Jaki średni format?

#22

Post autor: Owain »

Marzy mi się coś kominkowego, bo chyba wygodniej trzymać, ja słabe rączki mam, niż wielgachne coś z okiem przy wizjerze. Albo coś ze statywki z wężykiem ;p No aby filmy były w miarę dostępne. Przypomnijcie mi przelicznik ogniskowej dla małego obrazka, dzielić przez 0,6?
Sowy nie są tym, czym się wydają...
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Jaki średni format?

#23

Post autor: wpk »

Chcesz lustrzankę, nie dalmierz. I dla 6x6 standardem (odpowiednikiem 50 dla 35) jest 80, a dla 6x7 105.
Awatar użytkownika
abishai
Osia mówiła - Abiszabi
Posty: 1521
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Swindon

Re: Jaki średni format?

#24

Post autor: abishai »

Wszystko kominkowe bedzie znacznie większe i cięższe.

Obrazek
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Jaki średni format?

#25

Post autor: wpk »

A szkła do dalmierzowej Mamki są faktycznie nad wyraz ostre, ale bokeh mają zupełnie nijaki.
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14716
Rejestracja: 11.2016

Re: Jaki średni format?

#26

Post autor: Owain »

Powiem Wam, że nie tyle idzie mi o bokeh, co o ten fajny look wynikający z większej głębi ostrości albo nie wiem... Bo większość to 2.8, ale coś na tych średnioformatowych fotkach wychodzi tak jakoś inaczej dla oka.
Sowy nie są tym, czym się wydają...
puch24

Re: Jaki średni format?

#27

Post autor: puch24 »

Owain pisze: 26 maja 2019, 08:32 Czym do kurwy nendzy jest "przełącznik ramek"? Może Puch by zrobił jakiś mały wykład dla początkujących?
Nie znam się na średnim formacie.
A tam są rozwiązania inne, niż w małoobrazkowych.

Na przykład, lustrzanki dwuobiektywowe (Twin Lens Reflex) robiono praktycznie niemal wyłącznie na film 6-cm typu 120 (lub jego odmianę 620), i były jakieś śladowe ilości TLR na film 4 cm typ 127 (jak 120, tylko węższy).

Także lustrzanki jednoobiektywowe modułowe, z wymiennymi wizjerami i magazynkami, jak Hasselblad czy Kijew 88, były produkowane niemal wyłącznie na film typu 120. Słyszałem o tylko jednej takiej lustrzance na błonę typu 135 - Rolleiflex SL 2000 - która wielkim sukcesem rynkowym nie była, a jeden z recenzentów napisał, że Rollei powinien był przed uruchomieniem produkcji lepiej zapoznać się z ludzką anatomią.

W każdym razie, duża część aparatów typu 120 to zupełnie inna bajka niż to, co znam.

Nigdy nie miałem żadnej SLR na film 120, więc nie mam o czym gadać.
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9432
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Jaki średni format?

#28

Post autor: rbit9n »

gość chce kupić tanio, to mu memiya 6 polecają, albo hasselbladzia. weźcie Wy się. zresztą hasselbladź ma tak upierdliwą obsługę, że ludzie o słabszych nerwach sprzedają i kupują Bronikę.

Seba, jak mówiłem, będę miał na dniach Bronikę S2a (prawdopodobnie), dám Ci w leasing, zapuścisz wąs i będziesz mógł się zapuścić na Rajsze jak Jerzy Jawczak.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14716
Rejestracja: 11.2016

Re: Jaki średni format?

#29

Post autor: Owain »

A jakie szkuo ma ta bronia? :>
Sowy nie są tym, czym się wydają...
Awatar użytkownika
rbit9n
Ribitibi
Posty: 9432
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Kolonia pod Rzeszowem - Za Torem

Re: Jaki średni format?

#30

Post autor: rbit9n »

był taki prototyp, ale chyba uznali, że to bez sensu.

http://www.maitani-fan.com/maitani_fan2/omx.html?i=1



Dodano po 1 minucie 3 strzałach znikąd:
Owain pisze:A jakie szkuo ma ta bronia? :>
Nikkor P-C 75mm 1:2,8 i Komura 200mm 1:4.
nie, nie tobie ja służę, ja służę bzdurze!
ODPOWIEDZ