bezgrawitacyjny watek odmoozdzeniowy

off-duty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: bezgrawitacyjny watek odmoozdzeniowy

#361

Post autor: wpk »

To może dedefragmentacja.
aisoglaM

Re: bezgrawitacyjny watek odmoozdzeniowy

#362

Post autor: aisoglaM »

zdyboo pisze: 27 sty 2021, 15:46 A nie czasem "defragmentacja"? Poza tym to oznacza scalanie. To co Karol na zdjęciu pokazał to raczej fragmentacja.
Hmm cno i masz, błysnęła ;) rozczłonkowanie, rozkawałkowanie
A propos - Tomek ja mam szukasz 17 czy 19 cali i czy przerzutki Shimanno czy Acera?
zdyboo

Re: bezgrawitacyjny watek odmoozdzeniowy

#363

Post autor: zdyboo »

Raczej 17. Ja jeżdżę na 19-20", ale celowo, bo lubię małe ramy. Przy moich 189 cm, powonieniem mieć 21". Wszystko zależy ile masz wzrostu.
Acera to grupa Shimano. W kolejności od najsłabszej/najtańszej: Tourney, Altus, Acera, Alivio, Deore, LX lub SLX, Deore XT, XTR.
Ta grupa Tourney nie ma swoich oznaczeń i najczęściej tylko jest napisane właśnie Shimano. W tym wypadku sugerowałbym Acera.
Zapytaj czy rower ma kasetę, czy wolnobieg. MZ warto dopłacić do kasety i to bardziej niż do lepszej przerzutki.
aisoglaM

Re: bezgrawitacyjny watek odmoozdzeniowy

#364

Post autor: aisoglaM »

164 cm
Dobrze, zapytam czy ma.
zdyboo

Re: bezgrawitacyjny watek odmoozdzeniowy

#365

Post autor: zdyboo »

Jeżeli chodzi o crossa to 17" i nie więcej. Mam koleżankę, co twierdzi, że ma 165 cm, ale ja jej nie wierzę. Jak szukała MTB, to był wielki problem, żeby znaleźć coś z 15" ramą, ale to MTB. Tam ramy są mniejsze. W każdym razie kupiła, zadowolona, ale rower z 15" ramą i na kołach 26", bo większych mieć nie może, postawiony koło MTB na 29" kołach wygląda jak rower dziecięcy. Zresztą crossa raczej nie dostaniesz z 15" ramą. Tam są koła 28" i one w ramie mniejszej niż 17" powodują, że rower dziwnie wygląda.
Załóż spodnie jak będziesz jechała do sklepu, buty bez obcasów i stań okrakiem nad ramą. Rama nie powinna sprawiać, że będziesz musiała stanąć inaczej niż normalnie. Nawet powinien być zapas, tak na szerokość dłoni. Oczywiście piszę o normalnej tzw. "męskiej" ramie. Tzw. "damskie" ramy mają górną rurę poprowadzoną nisko i problem nie powinien występować.
aisoglaM

Re: bezgrawitacyjny watek odmoozdzeniowy

#366

Post autor: aisoglaM »

No fakt, dodałam sobie dwa cm w dowodzie, bo chciałam mieć wzrost "wysoki" a od 166 był :D (w tych starych dowodach). Nie chcę dziecięcego. Okej. Pojdę się przymierzać :) Będę raportować.
puch24

Re: bezgrawitacyjny watek odmoozdzeniowy

#367

Post autor: puch24 »

Czym się różni kaseta od wolnobiegu?
zdyboo

Re: bezgrawitacyjny watek odmoozdzeniowy

#368

Post autor: zdyboo »

puch24 pisze: 27 sty 2021, 17:29 Czym się różni kaseta od wolnobiegu?
Wolnobieg jak się obraca to słychać cyk-cyk-cyk, a kaseta jak się obraca to słychać co tam wcześniej zostało nagrane.

Wolnobieg jest nakręcany na gwint piasty i cały mechanizm sprzęgła, który pozwala się swobodnie obracać zębatkom w jedną stronę, a w drugą tylko razem z kołem jest zawarty w wolnobiegu. W przypadku kasety jest ona mocowana na tzw. bębenku, który to jest częścią piasty i zawiera w sobie mechanizm sprzęgła. Konsekwencją taki różnic konstrukcyjnych jest możliwość szerszego rozstawienia łożysk w piaście pod kasetę. Przez co oś piasty jest sztywniejsza i trudniej ją wygiąć. W piastach z wolnobiegiem dosyć często wygina się oś. I to nawet nie z powodu jakiegoś skakania tylko zwyczajnie od jeżdżenia.
Wolnobieg przez to, że gwint dokręca się w trakcie jazdy bardzo trudno zdemontować z piasty, kaseta jest przytrzymywana nakrętką, którą bez większych problemów da się odkręcić, bo to tylko 40 Nm momentu obrotowego kontra chuj wie ile w przypadku wolnobiegu. Obecnie piasta pod kasetę to standard, aczkolwiek w tanich rowerach nadal można bez problemu spotkać wolnobieg.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: bezgrawitacyjny watek odmoozdzeniowy

#369

Post autor: wpk »

Ja tam problemu z odkręcaniem wolnobiegu nie miałem.
Mocowałem w imadle skobel od kłódki, nadziewałem nań koło wycięciami w wolnobiegu, lekko pokręcałem obręczą i już.
zdyboo

Re: bezgrawitacyjny watek odmoozdzeniowy

#370

Post autor: zdyboo »

Ja nakrętkę kasety odkręcam jednym kluczem, niezbyt długim nawet. Drugim łańcuchowym przytrzymuję kasetę. Przy wolnobiegu już właśnie imadło jest potrzebne.
ODPOWIEDZ