W poszukiwaniu Św. Grilla

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2131

Post autor: puch24 »

Pitaszki ćwierczą, że na targach CES w LasVegasie Nikon ma przedstawić nową lustrzankę FF, D780, która ma być następcą D750, i, być może, zoom Z 2,8/70-200, do bezlusterkowców Z.
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2132

Post autor: puch24 »

A ja zawsze (od 1978/9) marzyłem o Nikonie i uważałem go za najlepszą japońską markę, która nie goniła za blichtrem. W awatarze mam tę historyczną reklamę, która wówczas zwróciła moją uwagę wśród innych (Fujica, Pentax, Minolta...). Oczywiście, minęły lata i sytuacja jest zupełnie inna. W 1978 roku Nikon nie produkował (jeszcze) ani jednego aparatu ani obiektywu, przeznaczonego na rynek typowo amatorski, a przeciętny aparat czy obiektyw Nikona kosztował o przynajmniej 30-50% więcej od odpowiednika z innej japońskiej firmy.

A o co konkretnie Ci chodzi z tym zdobyciem rynku przez Nikona w nieczysty sposób.
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2133

Post autor: puch24 »

I tak, i nie...

Ta historia jest chyba trochę bardziej skomplikowana.
Japończycy wymietli Niemców z rynku profesjonalnego w jeszcze inny sposób - nie dążyli do perfekcji. Firmy niemieckie - te najpoważniejsze, jak Leitz czy Zeiss - próbowały wyprodukować wyrób idealny. Spędzały bardzo dużo czasu na projektowaniu, budowaniu przedprototypów, testowaniu, przeprojektowywaniu, budowaniu kolejnych prototypów, dokładnym testowaniu, budowaniu linii produkcyjnej, wypuszczaniu serii próbnej i dokładnym testowaniu, wprowadzaniu ostatnich zmian, i w końcu po kilku latach od rozpoczęcia prac produkt trafiał do klientów. Oczywiście obciążony kosztem tych kilku lat badań, prób, testów, przedprototypów, itd.
Japończycy za to sprzedawali produkty, które ich zdaniem były "wystarczająco dobre".
Oczywiście były firmy i firmy. Bardzo wiele firm japońskich w latach 40 i 50 produkowało kompletne barachło fotograficzne, ale Nikon akurat się do nich nie zaliczał. Zawsze mierzył wysoko i raczej nie zadowalał się wyrobami, które były "dość dobre". Musiały być przynajmniej "jeszcze trochę lepsze". W latach 30 nawet produkował obiektywy dla Canona, który produkował aparaty na wzór Leiki, ale nie miał własnych zasobów do produkcji optyki. A potem stali się zaciekłymi konkurentami.
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2134

Post autor: puch24 »

Nikon właśnie odwoalował nowego D780, który ma być następcą D750.
W zasadzie jest to lustrzanka z bardzo nowoczesną elektroniką z bezlusterkowca Z6, i w trybie LiveView ma osiągi podobne do najlepszych bezlusterkowców, m.in. ma w matrycy chyba ponad 2 tys. fazowych czujników AF, pokrywających prawie cały kadr, rozpoznawanie i śledzenie twarzy, itp.
Wygląda na to, że jest połączeniem dwóch światów i można w danym momencie mieć to, co akurat potrzebne: lustrzankę albo bezlusterkowca.
Ideałem byłoby, gdyby wbudowali jeszcze wizjer EVF.
nordenvind

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2135

Post autor: nordenvind »

Ta, wypuszczą hybrydę bezlusterkowca-lusterkowego i fstaną z kolan :mrgreen:
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2136

Post autor: puch24 »

Pewnie nie, ale może właśnie tędy droga do pogodzenia dwóch światów?
nordenvind

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2137

Post autor: nordenvind »

Tylko, że na horyzoncie migawka centralna.
W bezlusterkach zlikwidują tradycyjną i gotowe.
W luszczankach dodatkowo wyrzucą lustro i powstanie bezlustro :mrgreen:
Tylko po co komu takie dziwactwo z nieproporcjonalnie dużym rejestrem....
cybulski

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2138

Post autor: cybulski »

nordenvind pisze: 07 sty 2020, 16:52 Tylko, że na horyzoncie migawka centralna.
W bezlusterkach zlikwidują tradycyjną i gotowe.
W luszczankach dodatkowo wyrzucą lustro i powstanie bezlustro :mrgreen:
Tylko po co komu takie dziwactwo z nieproporcjonalnie dużym rejestrem....
Też tak sądzę. Jest to body na które może i czekają posiadacze szkieł F i d750. Nie czekają użytkownicy innych systemów. Nikon teoretycznie robi najlepsze specyfikacje. Pytanie co nie gra, że nie pozwala im to być number 1 a obecnie są już chyba number 3.
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2139

Post autor: puch24 »

D780 ma migawkę elektroniczną w trybie LiveView
nordenvind

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#2140

Post autor: nordenvind »

cybulski pisze: 07 sty 2020, 18:37
Pytanie co nie gra, że nie pozwala im to być number 1 a obecnie są już chyba number 3.
Wypuszczą tą 780tkę i będzie do czego podpinać te wszystkie ARTy i SPORTy.
Może dlatego spada im obrót ?
Jak czytam na N co kupić to 90% Sigma :mrgreen:
ODPOWIEDZ