W poszukiwaniu Św. Grilla

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
_13_jacek
Solona Alicja
Posty: 985
Rejestracja: 11.2016

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#131

Post autor: _13_jacek »

Ligo pisze:Dla mnie migawka to wyznacznik klasy aparatu. Jeśli ma 1/4000s, to klasa amatorska/taka sobie, jeśli 1/8000s i więcej, to porządna/(semi)pro..
Co :?:

W moim GM1 mam 1/16000s :shock:

Dodano po 2 minutach 37 sekundach:
Cholera teraz nie wyjmę go z kieszeni bo to taki (semi)pro...x2
ożesz ja :shock:
"wogrodachpamięciwpałacusennychmarzeń"
nordenvind

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#132

Post autor: nordenvind »

W GM1 1/16000s chyba elektroniczna tylko ?

Miałem kiedyś Nikkora 105/2.8 D i to było dobre szkło.
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#133

Post autor: puch24 »

Ligo, tym stwierdzeniem o migawce w D750 natchnąłeś mnie wiarą, że jednak nie jestem jebnięty. Albo przynajmniej odosobniony. :-)
cz4rnuch

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#134

Post autor: cz4rnuch »

Dla mnie pro były kiedyś Najkony z czarnymi spustami migawki. Niestety ostatnio chyba coś się zmieniło i już nic z tego nie rozumiem. Jak żyć?
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#135

Post autor: puch24 »

cz4rnuch pisze:Dla mnie pro były kiedyś Najkony z czarnymispustami migawki.
No, w Twoim przypadku to jak najbardziej uzasadnione... :-P
madebyzosiek pisze:
puch24 pisze:A mnie tak trochę naszło na legendarnego 2,5/105, o którym wspomniał wupekaiks.
Polecam, jest wart grzechu :) Mi się udało wylicytować wersję AiS z zasuwaną osłoną za coś ok 500 pln. Stan jest taki sobie, ale obrazek świetny :)

135 2.8 NonAi. Tylko jego do dzisiejszego bagnetu Nikona nie podłączysz... Ja go używam z Nikonem FE, bo tam mam "ząbek" symulatora przysłony podnoszony. Bardzo ładnie maluje, wyczerpałem za chyba 400 zł :)
Rysunek tego 2,5/105 bardzo mi się podoba. I nie tylko mi, podoba się ludziom od 60 lat! :-)

Natomiast ten 2,8/135 wręcz przeciwnie, to tło nie podoba mi się zupełnie, jest takie rozedrgane i odwraca uwagę. Chyba, żeby wykorzystać je jako element artystyczny.

Te stare 2,8/135 non-AI miały budowę 4/4, z wyjątkiem najnowszego, który miał 4/5, i którego potem przerobili na AI i AI-S i w tej postaci doczekał do końca. Ponieważ Series E też miał budowę 4/4, jak te starsze non-AI, to myślałem, że może NIkon wykorzystał starą konstrukcję optyczną w Series E, ale nie, schemat optyczny jest zupełnie inny. Stare non-AI mają jedną bardzo grubą soczewkę w środku, co przypomina konstrukcję radzieckich Tairów.


Kup sobie Df, on ma odchylany zaczep AI. ;-)

Mam kilka starych Vivitarów non-AI, nie pitoliłem się z nimi, tylko wziąłem pilnik/Dremela i załatwiłem sprawę. Nie wygląda, i wartość obiektywu spadła pewnie o 90%, ale działa. Powiecie, że jestem barbarzyńcą, ale zapinam je do każdego Nikona, z wyjątkiem tych elektronicznych, które nie mają AI - one z kolei mają czujnik przekręcenia pierścienia przysłon do minimalnego otworu, i on wchodzi w kolizję z niewypiłowanym pierścieniem, ale już nie chciało mi się bardziej piłować. Ale oryginalnego Nikona chyba bym tak nie potraktował. :?
Ligo

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#136

Post autor: Ligo »

_13_jacek pisze:
Ligo pisze:Dla mnie migawka to wyznacznik klasy aparatu. Jeśli ma 1/4000s, to klasa amatorska/taka sobie, jeśli 1/8000s i więcej, to porządna/(semi)pro..
Co :?:

W moim GM1 mam 1/16000s :shock:

Dodano po 2 minutach 37 sekundach:
Cholera teraz nie wyjmę go z kieszeni bo to taki (semi)pro...x2
ożesz ja :shock:
Jacku, rozmawiamy o migawce, nie o matrycy. :P
Awatar użytkownika
_13_jacek
Solona Alicja
Posty: 985
Rejestracja: 11.2016

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#137

Post autor: _13_jacek »

Ligo pisze:
_13_jacek pisze:
Ligo pisze:Dla mnie migawka to wyznacznik klasy aparatu. Jeśli ma 1/4000s, to klasa amatorska/taka sobie, jeśli 1/8000s i więcej, to porządna/(semi)pro..
Co :?:

W moim GM1 mam 1/16000s :shock:

Dodano po 2 minutach 37 sekundach:
Cholera teraz nie wyjmę go z kieszeni bo to taki (semi)pro...x2
ożesz ja :shock:
Jacku, rozmawiamy o migawce, nie o matrycy. :P
Tak, tak a ja ja o migawce elektronicznej 1/16000s ;)
"wogrodachpamięciwpałacusennychmarzeń"
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#138

Post autor: puch24 »

Jeśli aparat ma migawkę elektroniczną do 1/16000 a mechaniczną do 1/4000 i X=1/200, to znaczy, że migawka mechaniczna jest... tania... :-(
Ligo

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#139

Post autor: Ligo »

puch24 pisze:Ligo, tym stwierdzeniem o migawce w D750 natchnąłeś mnie wiarą, że jednak nie jestem jebnięty. Albo przynajmniej odosobniony. :-)
W tym względzie raczej nie. ;-)
Taki podział wydawał mi się naturalny i oczywisty od zawsze, dlatego nieco się zdziwiłem, kiedy napisałeś: "Możesz się śmiać, ale..."
puch24

Re: W poszukiwaniu Św. Graala

#140

Post autor: puch24 »

No bo najczęściej można usłyszeć: "po co Ci 1/8000s, ile zdjęć zrobiłeś z takim czasem?”
X=1/200s już trochę bardziej przemawia do przekonania, bo 1/250 jest lepsza.
Ale parametry migawki świadczą o klasie podzespołu, w tym przypadku o tym, że producent zaoszczędził.
ODPOWIEDZ