Wszystkie Kluskany duże i małe

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Wszystkie Kluskany duże i małe

Post autor: wpk » 28 sty 2020, 22:55

Było, a raczej jest, tak:

Po ostatnim spotkaniu ludzi ze studiów naciągnąłem kumpla - i siebie przy okazji - na skanowanie jego archiwum.
(Bo między innymi też się w nim pojawiam.)
No i przysłał mi wszystko, co miał - bagatela, jakieś 2 kilo filmów 35 mm - rolki, paski, ramki, w tym niektóre z nalotem ni to martwej pleśni, ni to resztek utrwalacza.
Dziś zacząłem, i to od albumu z tymi brudnymi.
Najpierw 5000ED z Hameryki, czyli zapasowy, podpięty aktualnie, wypluł pierwszy pasek. Raz, drugi, trzeci, jeden pasek, drugi - że nie może załadować, albo nawet potem że nie może wysunąć i wyjmij podajnik. Sobie myślę - zjebał się? Przepiąłem na mój pierwszy - to samo. Kurde, myślę, podajnik się zjebał, SA-30, a mam tylko jeden. A może tylko usyfiony, bo przecież nigdy nie czyszczony? Wyjąłem, czyszczę Izopropanolem faktycznie brudne rolki, przecieram (na sucho) faktycznie zakurzoną diodę czujnika. Zakładam, próbuję - to samo. Zerkam na eBaya - SA-30 są, ale głównie w kompletnie chorych pieniądzach. Lecz ktoś też oferuje przeróbkę SA-21, czyli standardowego połykacza pasków 2 do 6 klatek, na SA-30, czyli na całe rolki. Hmmm… Przecież mam SA-21, dziewiczy, choć nastoletni. Idę do stodoły po oryginalne pudła, wyciągam z folii SA-21 - na oko są niemal identyczne, tylko SA-30 ma jeszcze w zestawie diabelski młyn i stopkę. Wciórności... Warto by zobaczyć, czym się tak naprawdę różnią. Ale może potem, bo przecież teraz skanuję paski, nie całe rolki.
Zapinam - kurwa, to samo - te paski tak samo nie smakują. Czasami pomaga włożenie tyłem naprzód, ale wtedy - jako pieprzony pedant - muszę poprawiać numerację...
Zatem - chyba wina warstwy syfu na filmach. Myć i suszyć? Niektóre przechodzą, niektóre w ogóle.
A może by tak na którymś z 9000ED sprawdzić?
No i duży zeskanował bez problemu, tyle, że znacznie dłużej, niż mały - bo tak po prostu z nimi jest.
Ważne, że robi, ale muszę "grać na dwa playery".

Wniosek: Kluskan duży jest mniej wybredny od Kluskana małego.

Awatar użytkownika
puch24
Chrust brawężnik

Re: Wszystkie Kluskany duże i małe

Post autor: puch24 » 28 sty 2020, 23:12

No i dobrze, bo na dwa Kluskany na raz zrobisz dwa razy więcej w tym samym czasie.
Scolopendra

Awatar użytkownika
vid3

Post autor: vid3 » 28 sty 2020, 23:12

... do stodoły ...

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 28 sty 2020, 23:32

puch24 pisze:
28 sty 2020, 23:12
No i dobrze, bo na dwa Kluskany na raz zrobisz dwa razy więcej w tym samym czasie.
To tak nie działa.

Awatar użytkownika
puch24
Chrust brawężnik

Post autor: puch24 » 28 sty 2020, 23:40

Na dwa Kluskany przy dwóch komputerach?
Scolopendra

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 29 sty 2020, 07:28

Tak to owszem, ale nie chce mi się drugiego peceta stawiać. Niby mógłby być notebook do małego, bo USB, ale i tak wyszłaby z każdego inna numeracja...
Więc to jak z teoretyczną szybkostrzelnością chicagowskich pianin i innych tego typu wynalazków - w praktyce była znacznie mniejsza. :D

Awatar użytkownika
Metanoia
Siostra Badziewitka

Post autor: Metanoia » 29 sty 2020, 09:10

Miałam to samo na ED5000 i SA21
na starych filmach głupiał traktor
Nie pamiętam dokładnie jak to odczarowywałam ale upierdliwa robota.
Śmierć nie przychodzi kiedy czekam.
Bóg tego świata ma na imię RUCHAĆ.

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 29 sty 2020, 09:55

To chyba dlatego, że w małym czujnik świeci na film, a w dużym na ramkę, w której w ogóle może być nic.

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 29 sty 2020, 21:26

Maciek, dzięki Ci, bo zasiałeś we mnie ziarenko ciekawości. :)
Otóż z temy Kluskany jest tak, że narpiew trza któryś włączyć i poczekać, aż mrugać zielonem oczkiem przestanie (te duże migajo i migajo...) i dopieroż uruchomić Nikon Scana.
Gdy mus się z jednego na drugi przestawić, to trzeba zamknąć NS, wyłączyć ten włączony i włączyć niewłączony.
No ale żeś napisał, coś napisał, i mnie to od wczoraj nurtowało.
Usiadłszy dziś tedy, włączyłem dużego, jak to dużego, na FW, i małego, jak to małego, na USB. Pomigały i się uspokoiły. Sobie myślę - OK, ale odpalę NS, i się wysypie. I odpaliłem.
A on się nie wysypał, tylko otworzył dwa zestawy okien - do dużego i do małego. Byłem, jestem i będę pod wrażeniem.
Załadowałem pasek małemu, puściłem skanowanie, jedno, drugie, ente, ale znów napotkałem na paski usyfione i mały się pluł. Załadowałem więc dużemu, NS obsłużył podgląd, puściłem skanowanie... i w trakcie załadowałem kolejny małemu, czekając, co będzie.
Załadował się, ale NS podglądu już nie uruchomił - czekał na koniec skanowania na dużym. Ale gdy się zakończyło, podgląd ruszył, i batch do skanowania pokazał kolejny, właściwy numer.
Czyli multitasking tak sobie, ale i tak dobrze, bo mam oba na raz włączone.
Dzięki Ci raz jeszcze, a siebie w łeb pukam, że przez tyle lat na to nie wpadłem. :D

Awatar użytkownika
puch24
Chrust brawężnik

Post autor: puch24 » 29 sty 2020, 21:47

No patrz, nawet nie wiedziałem, że mimowolnie ziarno zasiałem (w Tobie!) i w wieku lat 56 ojcem zostanę, a Ty matką. :-D

Dodano po 3 minutach 30 strzałach znikąd:
Żeby nie było, od początku myślałem, że z dwoma na raz mogą być sęki, a już raczej na pewno komputer nie wytrzyma DWÓCH TAKICH transferów danych na raz - i po prostu na pozwoli na skanowanie równoległe, więc od początku myślałem do dwóch skanerach przy dwóch kompach.
Scolopendra

ODPOWIEDZ