Słuchawki

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
danz1ger
Posty: 5641
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Słuchawki

#61

Post autor: danz1ger »

to tym bardziej lepiej być w domu.
A jednak ktoś kręci.
nordenvind

Re: Słuchawki

#62

Post autor: nordenvind »

puch24 pisze: 04 mar 2020, 14:13 Nie, nie, to nie płyta, tylko maszynka do odwirowywania używanych płyt CD w przeciwnym kierunku.
To wyglądało trochę jak Discman, do którego wkładało się płytę, i on kręcił nią w przeciwnym kierunku niż normalne odtwarzacze.
Założenie było takie, że płyta, wirując w odtwarzaczu, w polu magnetycznym Ziemi, ma się ponoć magnesować, co ma degradować dźwięk z tej płyty, więc potem trzeba ją odmagnesować, odwirowując ją w przeciwnym kierunku. Genialne w swej prostocie!
Trzeba będzie spróbować, mama maszynkę na korbkę do czyszczenia płyt CD... :mrgreen:
zdyboo

Re: Słuchawki

#63

Post autor: zdyboo »

Zawsze mam bekę z audiofilskiego voodoo.
Warstwa metalu na płycie kompaktowej to glin czyli amelinium dla tych co jak chemia była to akurat chorzy byli. Glin jest paramagnetykiem, czyli trzeba potężnego magnesu, żeby w ogóle pole magnetyczne wywierało wpływ na taki materiał. Pole magnetyczne Ziemii jest dosyć słabe. Stanowi tło. Odczyt z płyty jest optyczny, potrzeba potężnych elektromagnesów, aby odchylić strumień światła.
Zapis wytłoczony na płycie jest całkowicie cyfrowy, co znaczy, że sygnał analogowy jakim jest dźwięk, został poddany próbkowaniu, a następnie dyskretyzacji. Czyli z łagodnego zbocza zrobiły się schody. Sygnał cyfrowy ma taką wadę, że poniżej pewnego poziomu nie daje się odczytać w ogóle. W analogu to wiadomo nie ma wizji, ale jest fonia, zatem nadal jest łączność. Niemniej jednak, cyfrowy sygnał trudniej popsuć i łatwiej go szyfrować. Już chyba nawet wojsko się przekonało do łączności cyfrowej.
Poza tym kompakt to nie winyl, że ścieżka jest po kolei, dane są rozproszone i tam silnik krokowy miota laserem jak szatan.
Zatem sorry, ale albo jedziecie z winyla i jest się o co bić, albo z kompaktu i już na początku macie ułomne źródło i dorabiacie ideologię.
Takie tam bredzenie elektronika.
gavin

Re: Słuchawki

#64

Post autor: gavin »

tylko jedno się liczy
zdyboo

Re: Słuchawki

#65

Post autor: zdyboo »

Szacunek ludzi ulicy.
gavin

Re: Słuchawki

#66

Post autor: gavin »

niee, muszi być p i e r d o l n i e n c i e
Awatar użytkownika
danz1ger
Posty: 5641
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Słuchawki

#67

Post autor: danz1ger »

no i zaczęły się schody, wiedziałem!
A jednak ktoś kręci.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38825
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Słuchawki

#68

Post autor: wpk »

Do nieba?
nordenvind

Re: Słuchawki

#69

Post autor: nordenvind »

zdyboo pisze: 04 mar 2020, 20:14 Zawsze mam bekę z audiofilskiego voodoo.
Zapis wytłoczony na płycie jest całkowicie cyfrowy, co znaczy, że sygnał analogowy jakim jest dźwięk, został poddany próbkowaniu, a następnie dyskretyzacji. Czyli z łagodnego zbocza zrobiły się schody. Sygnał cyfrowy ma taką wadę, że poniżej pewnego poziomu nie daje się odczytać w ogóle.
Wstaw sobie zamiast zwykłego oscylatora kwarcowego w napędzie CD taki bardziej precyzyjny, najlepiej dedykowany zegar i zdziwisz się , że te
0 i 1 mogą być "lepszej jakości" i nie jest to żadne voodoo tylko czysta inżynieria :mrgreen: Niestety precyzja toru cyfrowego który sczytuje dane z płyty na bardzo duże znaczenie. Skutek jest taki, że naprędce wyjęty transport wyjęty z śmieciowego bomboxa gra często lepiej niż taki specjalistyczny ze sklepu za 10tys.

Obrazek

Za tego boomboxa zapłaciłem 50zeta, jakiś zwrot do aldika :mrgreen: Akurat miał bardzo dobry tani laser Sanyo.
Wyjąłem sam laser z częścią cyfrową i sterowanie, trochę "pogmerałem" w elektronice, dałem solidne zasilanie, dołożyłem zegar,
wyprowadziłem sygnał cyfrowy i hulaj dusza. W obudowę nawet nie chciało mi się bawić :mrgreen:
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8573
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Słuchawki

#70

Post autor: vid3 »

czarny z pomarańczowym to do czego?
I który to zegar?
a ta deska to z jakiego drzewa?
ODPOWIEDZ