A ja żem przeczytała/ał

o kulturze i sztuce innej niż fotograficzna
ODPOWIEDZ
aisoglaM

A ja żem przeczytała/ał

#1

Post autor: aisoglaM »

Obrazek
Dzielmy się dobrą książką.

27 śmierci Toby’ego Obeda - Joanna Gierak-Onoszko
Szokujący reportaż o Kanadzie. W mojej wyobraźni pełno jest stereotypów na temat tego kraju.. No wiecie syrop klonowy, tolerancja, przystojny premier w kolorowych skarpetkach, dzika przyroda.
Z każdą przeczytaną stroną czar psyka. Historia Kanady naznaczona jest niewyobrażalną tragedią rdzennych mieszkańców. Rola kościoła znowu jest dominująca. Trudno pozostać biernym. Naprawdę. Rodzą się refleksje skąd w ludziach tyle zła. Jak bardzo można nienawidzić dzieci. Głowa mała. Przemoc w każdym możliwym aspekcie. Kwestia odszkodowań za doznawanie tych prześladowań do dzisiaj pozostaje otwarta. Czy da się przeliczyć gwałt waginalny to tyle pkt a analny to tyle. Przymuszanie do zjadania wymiocin to ile? Na ile wycenisz cierpienie psychiczne? Ile razy można umrzeć i na ile sposobów?
Dzieci były zabierane od rodziców niby w celach edukacyjnych. Już na samym początku ścinano im włosy, co było dla malucha szokiem, bo od najwcześniejszych lat słyszało od rodziców, że we włosach tkwi siła człowieka, później następowała lawina znęcania się z szerokim wachlarzem kar.
Od strony technicznej reportaż jest nieco chaotyczny. Niemniej temat tak mnie wciągnął, że robiłam notatki, doczytywałam, oglądałam zdjęcia bohaterów, przez co jeszcze bardziej ta książka wali w serce jak tsunami. Już nigdy nie będę używać słów Indianin czy Eskimos, są uważane za obraźliwe - to tak jakbyśmy używali nazewnictwa "ciapaci".
Nie ma miejsca na świecie, które by człowiek nie spieprzył w imię swoich przekonań.
Obrazek
Obrazek
Mocna rzecz, łamiąca stereotypy.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38803
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: A ja żem przeczytała/ał

#2

Post autor: wpk »

O matko...
A słowo "czarnuch"?
Kiedy to się dzieje?

PS Samice mają bardziej przejebane - dosłownie i w przenośni, gdyż 3in1.
Samców nie można zgwałcić waginalnie, lecz tylko 2in1.
I dlatego dominuje patriarchat.
Awatar użytkownika
no_gravity_Carlos
Posty: 4381
Rejestracja: 06.2019

Re: A ja żem przeczytała/ał

#3

Post autor: no_gravity_Carlos »

wszystkie zboczence w pizze wladowac i zakopac
cz4rnuch

Re: A ja żem przeczytała/ał

#4

Post autor: cz4rnuch »

Dobre repo. Czytałem jakiś czas temu. I chyba nawet tu gdzieś polecałem, bo człowiek z gDyni.
puch24

Re: A ja żem przeczytała/ał

#5

Post autor: puch24 »

Jak słyszałem, jeszcze całkiem niedawno, a może i do tej pory, w Australii popełniano straszne okrucieństwa wobec Aborygenów.
Nie wiem, jak w NZ z Maorysami, ale może wcale niekoniecznie było lepiej.
Tylko Papuasi jeszcze się jakoś trzymają. ;-)
Awatar użytkownika
no_gravity_Carlos
Posty: 4381
Rejestracja: 06.2019

Re: A ja żem przeczytała/ał

#6

Post autor: no_gravity_Carlos »

tez slyszalem, ze za wschodnia granica 100mln ludzi padlo, daje do myslenia
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38803
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: A ja żem przeczytała/ał

#7

Post autor: wpk »

Ale czyją wschodnią?
zdyboo

Re: A ja żem przeczytała/ał

#8

Post autor: zdyboo »

Maorysom się "udało", chyba tylko dlatego, że kolonizacja odbyła sie stosunkowo późno, bo w XIX wieku. Były oczywiście incydenty, dwie wojny nawet, ale uniknęli ludobójstwa. Stracili sporo ziemi, choć część została im zwrócona.

Z bliższych odległościowo i czasowo spraw jak w Kanadzie to Irlandia i kościelne sierocińce lub kościelne domy samotnych matek. Do tej pory od czasu do czasu są znajdowane masowe groby pozostałe po tych przybytkach.
Awatar użytkownika
no_gravity_Carlos
Posty: 4381
Rejestracja: 06.2019

Re: A ja żem przeczytała/ał

#9

Post autor: no_gravity_Carlos »

Ty to jestes jak Dell Precission, ladnie sie urobili;)

Dodano po 3 minutach 43 strzałach znikąd:
zdyboo pisze:Maorysom się "udało", chyba tylko dlatego, że kolonizacja odbyła sie stosunkowo późno, bo w XIX wieku. Były oczywiście incydenty, dwie wojny nawet, ale uniknęli ludobójstwa. Stracili sporo ziemi, choć część została im zwrócona.

Z bliższych odległościowo i czasowo spraw jak w Kanadzie to Irlandia i kościelne sierocińce lub kościelne domy samotnych matek. Do tej pory od czasu do czasu są znajdowane masowe groby pozostałe po tych przybytkach.
nic nie boli bardziej po utracie ojca jak utrata ojcowizny
Awatar użytkownika
no_gravity_Carlos
Posty: 4381
Rejestracja: 06.2019

Re: A ja żem przeczytała/ał

#10

Post autor: no_gravity_Carlos »

zdyboo pisze:Maorysom się "udało", chyba tylko dlatego, że kolonizacja odbyła sie stosunkowo późno, bo w XIX wieku. Były oczywiście incydenty, dwie wojny nawet, ale uniknęli ludobójstwa. Stracili sporo ziemi, choć część została im zwrócona.

Z bliższych odległościowo i czasowo spraw jak w Kanadzie to Irlandia i kościelne sierocińce lub kościelne domy samotnych matek. Do tej pory od czasu do czasu są znajdowane masowe groby pozostałe po tych przybytkach.
nic nie boli bardziej po utracie ojca jak utrata ojcowizny
ODPOWIEDZ