Wołacz. O!

wszystko, co chcielibyście wiedzieć o technice, ale boicie się zapytać
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sorevell
Posty: 2492
Rejestracja: 11.2016

Re: Wołacz. O!

#1771

Post autor: sorevell »

I jeszcze taki link mi się napatoczył. Typek wymyślił od nowa procesor do wołania i chce zań 400 ojro.

https://www.filmomat.eu/shop/filmomat-l ... lW8pqKclog
Awatar użytkownika
danz1ger
Posty: 5597
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wołacz. O!

#1772

Post autor: danz1ger »

Ostatnio zaświtało mi, że chyba zostanę przy cz/b fotografii. Mój wybór to Ilford xp2 400/135/36 process c-41. Czarno-biały jak cholera i umożliwiający usuwanie paprochów i zadrapań w trakcie skanowania, poza tym pozwalający na trochę luźne podejście do prawidłowego naświetlenia ( co wyjdzie w praniu ). Kiedy zaczynałem robić zdjęcia ( pamiętają tylko najstarsi górale ) najsampierw nie było koloru, potem był ale mocno drogi, a jeszcze później całkiem dostępny, a teraz znowu drogi, chociaż, jak odpisał mi jeden z forumowych kolegów, od czasu do czasu można coś kolorowego, nawet odwracalnego kupić, nie zaboli. Ale czegoś czarnobiała fotografia leży mi najbardziej. I tak: cyfrowe kolor a film cz/b i basta. Pamiętam te różne wypowiedzi, że cz/b zdjęcia przerobione z kolorowych raw-ów to silenie się na "artyzm". W dupie mam. Zaczynałem w cz/b i tak skończę. I ostrzegam, nie będa to arcydzieła, ani nawet poprawne fotki. Po prostu będą.
Ale się nagadałem.

Dodano po 3 minutach 18 strzałach znikąd:
Jedyna niedogodność to wołanie w labie, ale WTF, niech trochę zarobią, głodny nie będę.
Black & White is All Right!
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38800
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Wołacz. O!

#1773

Post autor: wpk »

Wciórności.
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8566
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Wołacz. O!

#1774

Post autor: vid3 »

Można jeszcze raz, tylko wolniej?
Awatar użytkownika
danz1ger
Posty: 5597
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wołacz. O!

#1775

Post autor: danz1ger »

3xTak.

Dodano po 1 minucie 49 strzałach znikąd:
vid3 pisze: 03 sie 2023, 00:22 Można jeszcze raz, tylko wolniej?
Można. vidu, powiedz jak bardzo zwolnić.
Black & White is All Right!
Awatar użytkownika
vid3
Posty: 8566
Rejestracja: 07.2017
Lokalizacja: Miasto robotnicze
Kontakt:

Re: Wołacz. O!

#1776

Post autor: vid3 »

W jakim labie? Myślałem, że ortodoksyjne podejście do bw to tylko ręczne robótki.

Dodano po 2 minutach 3 strzałach znikąd:
Ja tam się nie znam. Że 40 lat już tym się nie bawiłem. Jak mi zajebali powiększalnik z piwnicy to mi przeszło.
Awatar użytkownika
danz1ger
Posty: 5597
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wołacz. O!

#1777

Post autor: danz1ger »

Ale ten Ilford to czarno biały do procesu C-41. Kodak też robił taki film, ale niestety: No More. Ze wszystkich sklepów internetowych Bratex https://bratex.org/ jest najtańszy.

Dodano po 9 minutach 6 strzałach znikąd:
vid3 pisze: 03 sie 2023, 00:27 W jakim labie? Myślałem, że ortodoksyjne podejście do bw to tylko ręczne robótki.

Dodano po 2 minutach 3 strzałach znikąd:
Ja tam się nie znam. Że 40 lat już tym się nie bawiłem. Jak mi zajebali powiększalnik z piwnicy to mi przeszło.
Znaczy, nie bawię się w ciemni. Film cz/b wrzucam do koreksu używając namiotu ciemniowego, wywołuję i skanuję. W C-41 nie chcę się bawić, stąd ten lab. A potem skaner i jak chcę to czarno-biała drukarka Epson M105 i matowy papier do archiwizacji. Nie potrzeba kartridży. Atrament wlewam do zbiornika i: Ognia! Drukuje naprawdę zajefajnie.
Black & White is All Right!
Awatar użytkownika
danz1ger
Posty: 5597
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wołacz. O!

#1778

Post autor: danz1ger »

Wczoraj wywołałem FP 4 + naświetlony Ikaretą 6x9. Film w trakcie pstrykania nawinął się trochę luźno i brzegi taśmy trochę się zaświetliły po wyjęciu z aparatu. Poza tym ostrość słabsza niż na Kodakacch. Się mię wydaje, że to m.in. z powodu wyraźnie cieńszego podkładu Ilfordów. W ogóle ten Ilford był jakiś dziwny, bo mimo że przewijałem film dokladnie do następnego kadru, to parę klatek nałożyło się na siebie częściowo i ( to już moja wina ) było też parę podwójnych. :evil:
Black & White is All Right!
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38800
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Wołacz. O!

#1779

Post autor: wpk »

Tak, zwalaj na Ilforda...
Że niekolorowy to pewnie też jego wina.
Awatar użytkownika
danz1ger
Posty: 5597
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wołacz. O!

#1780

Post autor: danz1ger »

Sie nie czepiam. Wyglądam jak nietoperz? Jeszcze nie. :P Nie zwalam na Ilforda tylko napisałem, że Ikareta nie lubi cienkich filmów, a poza tym dekiel nie ma czym docisnąć filmu do korpusu. Na dodatek na taśmie papierowej w miejscu klejenia była jakaś fałda (nigdy przedtem niczego takiego nie widziałem, ale teraz mam już zaliczone). W Mamijach nic takiego się mię nie zdarzyło.

Obrazek
Black & White is All Right!
ODPOWIEDZ