Bokeh w filmie

o kulturze i sztuce innej niż fotograficzna
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38852
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Bokeh w filmie

#1

Post autor: wpk »

Otóż odkąd zrobiła się w fotografii moda na zdjęcia z jasnych i w pełni otwartych szkieł z ciekawym bokehem, znaczy się bokehomania, zauważam też taką tendencję we współczesnym filmie.
Ale może tylko mi się wydaje...
Dla przykładu pierwszego z brzegu, obejrzeliśmy dziś z Jolą "Chciwość" z 2011 (niezły, jest na Netfliksie) - i ujrzeliśmy prawie wyłącznie ujęcia z minimalną głębią i pięknym bokehem, z niemal trioplanowymi obwódkami plam świetlnych.
Co Towarzystwo o tym sądzi?
Awatar użytkownika
Owain
Nasz Czelnik
Posty: 14733
Rejestracja: 11.2016

Re: Bokeh w filmie

#2

Post autor: Owain »

To ja z innej nieco beczki, bo kilka miesięcy temu oglądaliśmy film "Zjawa" z diKarpio. I kurwa, w każdej niemal scenie jako arrtystyczny chyba wyraz była fijoletowa flara z obiektywu. Może w filmie o Nju Jorku w XXI w. okej, ale tam te flary, niejednokrotnie przesłaniające cały kadr, były jak dupa do jeża.
Sowy nie są tym, czym się wydają...
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38852
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Bokeh w filmie

#3

Post autor: wpk »

A weź... Masz rację, ale Zjawa to kompletny gniot. Szkoda strzępić klawisze.

PS Zachęcam do meritum. ;)
cz4rnuch

Re: Bokeh w filmie

#4

Post autor: cz4rnuch »

Mody nie zauważyłem (no chyba, że na jutubie i w kinematografii weselnej), a co do jasnej optyki to świra na tym punkcie miał m.in Kubrick, który np w "Barry Lyndon" używał wyprodukowanych na potrzeby NASA cajsów ze światełkiem f/0,7. Tyle, że świr to chyba nieodpowiednie słowo, bo brakowało mu nie bokehu a światła w oświetlonych jedynie świeczkami pomieszczeniach.

Obrazek
Herr X

Re: Bokeh w filmie

#5

Post autor: Herr X »

Owain pisze:To ja z innej nieco beczki, bo kilka miesięcy temu oglądaliśmy film "Zjawa" z diKarpio. I kurwa, w każdej niemal scenie jako arrtystyczny chyba wyraz była fijoletowa flara z obiektywu. Może w filmie o Nju Jorku w XXI w. okej, ale tam te flary, niejednokrotnie przesłaniające cały kadr, były jak dupa do jeża.
Proszę bardzo.



Hen.
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38852
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Bokeh w filmie

#6

Post autor: wpk »

Nie no, fajnie, tylko jak się to ma do bokehu? ;)

O Zeissach 0.7 czytałem, a jakże - każdy, kto cierpi na jasne szkła chyba czytał. ;P
Ale teraz zerknąłem na kadry z Lyndona w necie - słabo tam z zeissowskim lookiem, i to chyba nie tylko przez bardzo wysoką czułość taśmy - wszystko jest bardzo miękkie...
cz4rnuch

Re: Bokeh w filmie

#7

Post autor: cz4rnuch »

Obiektywy zaprojektowano w określonym celu i raczej nie było nim uzyskanie zeissowskiego looku, bardziej filmowanie (czy też focenie) w ciemnej dupie. W tym samym celu użył ich Kubrick. Chyba na Planete był kiedyś dokument o tym jak sfilmowano Barrego. Wracając do mody to mi akurat nie rzuciło się to w oczy, ale skoro to moda i stosuje się to w nadmiarze to chyba minie równie szybko jak HDRy, 3D czy inne niewiele wnoszące bajery, które w nadmiarze denerwują i zamiast wow efektu wywołują torsje. A wracając do "Chciwości", bo nie oglądałem, to zrobiono to tam dobrze czy źle? Może są jakieś inne ciekawe przykłady?
Awatar użytkownika
wpk
wpkx
Posty: 38852
Rejestracja: 10.2016
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Re: Bokeh w filmie

#8

Post autor: wpk »

Wg mnie dobrze, bo oglądałem z przyjemnością. A innych nie mogę sobie przypomnieć, znaczy konkretnych tytułów, więc liczę na Towarzystwo. ;P
Awatar użytkownika
danz1ger
Posty: 5732
Rejestracja: 11.2016
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bokeh w filmie

#9

Post autor: danz1ger »

Owain pisze:To ja z innej nieco beczki, bo kilka miesięcy temu oglądaliśmy film "Zjawa" z diKarpio. I kurwa, w każdej niemal scenie jako arrtystyczny chyba wyraz była fijoletowa flara z obiektywu. Może w filmie o Nju Jorku w XXI w. okej, ale tam te flary, niejednokrotnie przesłaniające cały kadr, były jak dupa do jeża.
jeżeli robiony na taśmie filmowej, to może to efekt użycia obiektywu anamorficznego.
Shoot First, Ask Questions Later.
cz4rnuch

Re: Bokeh w filmie

#10

Post autor: cz4rnuch »

Takie były plany, ale projekt porzucono i chyba wsio nagrano Arri Alexa 65.

link
ODPOWIEDZ