Le Temps retrouvé...

zdjęcia i o zdjęciach - bez dogmatu
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Petro

Re: Zdjęcia tak stare, że nawet najstarsi Górale wymiękają

Post autor: Petro » 28 wrz 2019, 21:54

Po mojemu to 1932. Albowiem dziewiątka, ta pierwsza wygląda zupełnie inaczej niż ta ostatnia cyfra. Ale ja też na Heroda chyba za młody, więc mogę się mylić.

Jak po wojskowemu, to ja mam coś takiego (wprawdzie to trochę nie po drodze z ideą wątku, ale obiecuję, że to wybryk jednorazowy). Zdjęcia z roku 1943, z Katynia. Niemcy wysyłali tam ludzi (najczęściej więźniów) z aparatami, żeby robili zdjęcia. Bo oficjalnie nie było wolno. I jeden z takich skazańców przyniósł mi kiedyś negatyw z takimi zdjęciami. Odbitki, które zrobiłem, były pierwszymi odbitkami, jakie w ogóle zostały z tego filmu zrobione. Za jego zgodą wywołałem trzy sztuki dla siebie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 28 wrz 2019, 22:01

Karol... Nie umiem skomentować.

Awatar użytkownika
Petro

Post autor: Petro » 28 wrz 2019, 22:01

No ale co... Jest aż tak źle?

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 28 wrz 2019, 22:04

Bynajmniej nie ze zdjęciami.
Dobrze, że wrzuciłeś.

Awatar użytkownika
Petro

Post autor: Petro » 28 wrz 2019, 22:15

A to dziękuję. Bo już myślałem, że za poważnie zapodałem.

W takim razie jeszcze jedno, za którym stoi ciekawa historia. Otóż jest na nim mój stryjeczny dziadek (tak się chyba mówi na brata babci) i jego żona. Wyszła za niego, bo był wykształcony, przystojny i nie biedny. Był za to żołnierzem i ona tym gardziła. Gdy wybuchła wojna, Janek (bo tak miał na imię) oświadczył, że zamierza bronić kraju. Ona wtedy przedarła na pół ich ślubne zdjęcie i rzuciła mu pod nogi, razem z przekleństwem. Moja babcia, która była wtedy małą dziewczynką, podniosła go później z podłogi i zachowała. Tak trafiło do mnie.
Ta historia wiąże się o tyle z poprzednimi zdjęciami, że Wujek Janek (tak go nazywała babcia) zginął w Katyniu. Jego żona oczywiście pobierała do końca swoich dni rentę po "bohaterze wojennym", jako wdowa po nim. To, że nie chciała go znać, bo poszedł na tą wojnę, przemilczała.

Obrazek

Awatar użytkownika
Jaack

Post autor: Jaack » 28 wrz 2019, 22:21

Smutne...

Awatar użytkownika
Petro

Post autor: Petro » 28 wrz 2019, 22:29

Smutne to było, jak się o tym dowiedziałem. Kiedyś zauważyłem, że babcia siedzi nad jakąś gazetą, przy stole i płacze. Zapytałem co się stało, a babcia nic nie powiedziała, tylko dała mi do przeczytania artykuł...

Obrazek

A następnie wyszła i wróciła po jakichś pięciu minutach z tym zdjęciem

- Jaka to jest przewrotność na świecie - powiedziała. - Podarła to zdjęcie i rzuciła mu w twarz. A jak go przeklęła, to nawet nie można powtórzyć. A teraz jubilatka...
- No ale jak to możliwe? - zapytałem - Czemu to zrobiła?
- Cóż... Janek chciał iść na wojnę, a ona tylko po kawiarniach lubiła siadywać, bawić się... Nie podobało się jej, że wybrał co innego
- No ale jak po czymś takim można taki artykuł...?
- To wszystko prawie, co jest w tym artykule, to kłamstwo - zakończyła babcia. - Ale o tym wie tylko Pan Bóg i ja...

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 28 wrz 2019, 22:37

Dziękuję.

Awatar użytkownika
Petro

Post autor: Petro » 28 wrz 2019, 22:43

Ależ bardzo proszę.

Nie to, żebym traktował całą historię niepoważnie, ale zrobiło się może odrobinę za poważnie. Pozwolę więc sobie wrócić do głównej linii "programowej", mam nadzieję że się nie pogniewacie.

To był początek mojej fascynacji motocyklami, a właściwie ich odmianą znaną jako "starerupieciecieknąceolejemiwiecznieniechcąceodpalić". Chłopaki z miasta robotniczego, z Plant, rok 1992

Obrazek

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 28 wrz 2019, 22:54

Sprowokowałeś mnie do oświadczenia, że ja, w kontekście tego, co tu piszę, nie chciałbym być, mimo zasług, odbierany jako 100% błazen.

Dawaj dalej.

Awatar użytkownika
Petro

Post autor: Petro » 28 wrz 2019, 23:08

Ależ nigdy w życiu bym tak nie pomyślał. Wydaje mi się, że po prostu nie tylko sowy nie są tym, czym się wydają. Na pierwszy rzut oka. :mrgreen:

Jutro coś jeszcze powygrzebuję. Bo właśnie jedna sowa wydarła się na mnie - Czego jeszcze nie śpisz!

Awatar użytkownika
puch24
Smętakon 3,5/28

Post autor: puch24 » 29 wrz 2019, 00:28

danz1ger pisze:
28 wrz 2019, 12:04
z lewej mój ojciec. reszta towarzystwa nn. tylko mnie zastanawia data na rewersie i nie wiem czy to 1939 czy 1932.
Na moje krzywe oko to jest 1932.

Dodano po 3 minutach 19 strzałach znikąd:
Petro pisze:
28 wrz 2019, 21:54
Po mojemu to 1932. Albowiem dziewiątka, ta pierwsza wygląda zupełnie inaczej niż ta ostatnia cyfra. Ale ja też na Heroda chyba za młody, więc mogę się mylić.

Jak po wojskowemu, to ja mam coś takiego (wprawdzie to trochę nie po drodze z ideą wątku, ale obiecuję, że to wybryk jednorazowy). Zdjęcia z roku 1943, z Katynia. Niemcy wysyłali tam ludzi (najczęściej więźniów) z aparatami, żeby robili zdjęcia. Bo oficjalnie nie było wolno. I jeden z takich skazańców przyniósł mi kiedyś negatyw z takimi zdjęciami. Odbitki, które zrobiłem, były pierwszymi odbitkami, jakie w ogóle zostały z tego filmu zrobione. Za jego zgodą wywołałem trzy sztuki dla siebie.
Jedno z tych... tego... owych... wykopanych... to mógł być mój dziadek.
Poszedł jako oficer rezerwy. Podobno w drodze do Katynia miał okazję do ucieczki, z której nie skorzystał, bo "honor polskiego oficera mu nie pozwalał". Jego koledzy uciekli, wrócili do domu i przekazali o nim informacje babci.
Tyle warta jest duma, honor, itd. :-(

Awatar użytkownika
Owain
Prank

Post autor: Owain » 29 wrz 2019, 09:35

Już kiedyś wrzucałem. Sorry, że małe, ale skanowane ze 20 lat temu. Zygmunt Nosek, brat mojego dziadka. Niemcy odesłali wraz z rzeczami osobistymi po zabiciu go.

Obrazek
Sowy nie są tym, czym się wydają...

Awatar użytkownika
Petro

Post autor: Petro » 03 paź 2019, 21:37

Mój dziadek miał trochę więcej "szczęścia", ponieważ przeżył obóz koncentracyjny. Był później wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, ale po wojnie wrócił. Był jednak tak schorowany po tym wszystkim, że wziął się i zawinął, nie mając jeszcze 60 lat. Jakby jeszcze tego było mało, to władza ludowa też mu utrudniała życie, bo był "kułakiem". On był jajcarz trochę i lubił na targu zwołać wszystkie dzieciaki i pytał je, czy widziały kiedyś kułaka. A później obdarowywał je jabłkami, gruszkami i co tam miał na wozie i przykazywał - Pamiętajcie zawsze, że dostaliście to od kułaka...

A tutaj dziadek w Szkole Oficerskiej w Popowie, w 1929 (leży na dole fotografii)

Obrazek

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 03 paź 2019, 21:43

Kurde, duży format... Nawet na skanie z odbitki robi wrażenie.

Awatar użytkownika
vid3

Post autor: vid3 » 03 paź 2019, 21:55

Dlaczego na starych zdjęciach (zbiorowych) niektóre twarze wyglądają jakby je ktoś je wyciął i wkleił?

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 03 paź 2019, 21:56

LFy tak mają. Pooglądaj Shorpy'ego.

Awatar użytkownika
Petro

Post autor: Petro » 03 paź 2019, 21:56

Nooo... To pocztówka, ale ostra jak żyleta. Nie wiem, czy w ogóle nie stykówka z jakiejś większej kliszy. A poniżej coś dziś już całkiem zapomnianego, czyli tablo. To tego "Wujka Janka", który zginął w Katyniu. Niestety robiłem zdjęcie czymś strasznym, nawet nie wiem, czy nie telefonem, dlatego nie oddaje rzeczywistości.
Wujek Janek w czwartym rzędzie od góry, pierwszy z prawej.

Obrazek

Dodano po 14 minutach 48 strzałach znikąd:
Żeby tak znów trochę zmienić temat i wrócić na drogę, którą było się zaczęło, to jest moje pierwsze zdjęcie, które zrobiłem moim pierwszym aparatem. Wcześniej były jakieś próby Smieną, com ją dostał na 1 komunię, ale ojciec mi ją schował, "żebym nie popsuł". Dopiero jak miałem 20 lat, mój starszy brat (ten, który wywoływał ze mną deszcz), wyciągł swojego Feda 5B, na strychu znaleźliśmy jakąś HLkę w puszce, ździebko po terminie i jeszcze tej samej nocy wywołaliśmy mój pierwszy negatyw. A zdjęcia... Ot, jak widać. Wygłupy.

Obrazek

Dodano po 52 strzałach znikąd:
Znaczy, zima 1993

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 03 paź 2019, 22:19

Za pierwsze zdjęcie bezwzględne ostrzegnięcie!

Awatar użytkownika
Petro

Post autor: Petro » 03 paź 2019, 22:20

O, a właśnie znalazłem jeszcze jedno zdjęcie z tych dużoformatowych, to wrzucę. Bo już myślałem, że go nie mam. Szkoła podstawowa w rodzinnej wsi mojego dziadka. Przed wojną oszywiście...

Obrazek

Dodano po 1 minucie 38 strzałach znikąd:
A za oszczegnięcie dziękuję oszywiście.

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 03 paź 2019, 22:23

Kuuurwaaa… Ten duży zawsze mnie rozpierdala...

Dodano po 1 minucie 14 strzałach znikąd:
Każda twarz to oddzielny portret.

Awatar użytkownika
Petro

Post autor: Petro » 03 paź 2019, 22:25

Nooo... A wspomniany przez Ciebie Shorpy, to moja ulubiona strona. Jak zacznę oglądać, to siedzę do rana i nie mogę się oderwać. Już parę razy przez dziada zaspałem...

Awatar użytkownika
puch24
Smętakon 3,5/28

Post autor: puch24 » 04 paź 2019, 00:04

No, dobra, moje pierwsze zdjęcie ever, z mojego aparatu:

Obrazek

01-1-01-1
by Maciej, on Flickr

Sierpień 1976 roku, plaża w Jastrzębiej Górze. Ta osoba po lewej to prawdopodobnie moja mama... ;-)

Zorkij 4K z Industarem 50, 3,5/50, błona Fotopan F.

A to niżej podpisany, to samo miejsce, zapewne ten sam dzień. Jak kto inny trzymał aparat, to zdjęcia lepsze wychodziły. ;-)

Obrazek01-1-02-2 by Maciej, on Flickr

Też ja, w Jastrzębiej Górze. Złapałem wtedy świnkę. Świnka na wakacjach to po prostu marzenie. Przez klika dni miałem blisko 40 stopni. Myślałem, że wykituję.

Obrazek01-1-12-3a by Maciej, on Flickr

Pierwsze ostre i prawidłowo naświetlone zdjęcie, jakie w ogóle zrobiłem. Łódź, blokowisko Teofilów "C", w którym mieszkałem. Późny sierpień lub wrzesień 1976.
Oczywiście Zorkij 4K z Industarem, Fotopan F.

Obrazek01-2-01-2 by Maciej, on Flickr

Moja siostra i ja, las pod Aleksandrowem Łódzkim, wrzesień 1976. Zdjęcie robił nasz ojciec. Jak się okazuje, nie tylko dla mnie zrobienie nieporuszonego zdjęcia Zorką było problemem. Aparat miał piekielnie twardy spust. Długo trwało, zanim nauczyłem się go trzymać. Oczywiście też Fotopan F. Przy czułości 18 DIN i obiektywie 3,5 nie było łatwo. Czasy wychodziły długawe, a to nie ułatwiało.

Obrazek01-2-06-2 by Maciej, on Flickr

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 04 paź 2019, 07:02

Piersze najlebsze! :D
A koszulka w samochody czad.

Awatar użytkownika
Petro

Post autor: Petro » 04 paź 2019, 08:53

Pierwszy raz poprosze, wezcie ostszegnijcie tego misia. Zwlaszcza za koszulke. Ja mialem "gazete". :mrgreen:

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 04 paź 2019, 08:57

Już ostrzegnięty z rana.

Awatar użytkownika
Petro

Post autor: Petro » 04 paź 2019, 22:02

Ostrzegnięcie z rana jak śmietana.

Jeszcze mam trochę takich zdjęć, co robił mój starszy brat i przez jakiś czas będę Was nimi męczył. To jedno z nich.

Obrazek

Biegnę ja, za mną młodszy kuzyn, niestety już nie żyje. Wpakował się w nieodpowiednie towarzycho (ćpunów) i kiedyś go tak pobili na jakiejś imprezie, że się zawinął, w wieku 17 lat. Dalej moja starsza kuzynka, siedzi w Stanach, ma końcu jej ojciec, a mój wujo, zmarł jakieś 12 lat temu...
Jak ten czas cholera leci...

Dodano po 11 minutach 19 strzałach znikąd:
A tu, że tak powiem, mój pierwszy wóz... No dobra, żartuję. Najpierw rdzewiał u ojca na podwórku. Później zobaczyli go moi koledzy i jeden się napalił, że będzie robił. Wydobyto go z pokrzyw i przewieziono do miasta, uczciwszy wcześniej całą rzecz odpowiednią ilością wódki.
A później zardzewiał do reszty. Z tą różnica, że w mieście! A co!

Obrazek

Dodano po 6 minutach 7 strzałach znikąd:
Kolega był oczywiście do tego grata bardzo przywiązany...

Obrazek

... Ale to niewiele pomogło

Awatar użytkownika
puch24
Smętakon 3,5/28

Post autor: puch24 » 04 paź 2019, 23:57

A pamiętasz, co to było? (marka/model)
Bo wygląda jak Fiat 500 Topolino lub jego wersja licencyjna pod marką Simca.

Awatar użytkownika
Petro

Post autor: Petro » 05 paź 2019, 10:12

Zaiste, byl to Fiat Topolino 500. Wytrzasnal go skads moj kuzyn, z uszkodzonym silnikiem i chcac wziac udzial w rajdzie starych samochodow (w latach 70) wstawil do niego motor z Syreny. Oczywiscie ten byl za mocny i wysokoobrotowy (dwusuw), wiec skrzynia biegow poszla w drzazgi. Rzecz jasna, zostal tez zdyskwalifikowany za nie oryginalne czesci.
Po tym wszystkim przywiozl biedaka do mojego ojca, a ten, zamiast probowac reanimacji (wtedy do zabytkowych pojazdow mialo sie inne podejscie), przerobil podwozie na traktor, a karoserie postawil w krzakach, gdzie sobie spokojnie niszczala. Dalszy - smutny - ciag tej historii juz znacie...

Awatar użytkownika
Petro

Post autor: Petro » 06 paź 2019, 17:52

Pierwszą Komunię miałem w 1981. Dostałem wtedy Smienę 8M, którą bawiłem się zaledwie przez pierwsze dwa dni. Ponieważ mój tato uważał, że ośmiolatkowi w żadnym wypadku nie należy dawać tak skomplikowanych i niebezpiecznych urządzeń, więc obdarował mnie tabelą naświetlań, a Smienę (dla mojego dobra) zabrał i schował. Użył jej po raz pierwszy podczas tzw "pielgrzymki pokomunijnej", na którą przeważnie udawano się do Częstochowy. Większość zdjęć jednak nie wyszła. Właściwie jedyny film jaki wyszedł, to ten poniżej, robiony ciut później, bo około 1986. Znaczy... Był zaczęty w 1986, a skończony 12 lat później. Pomyślałem, że nic nie będę zmieniał, czyścił, ulepszał, te zdjęcia po prostu takie są. Ze względu na swoją unikalność (jedyny film ze Smieny, jaki się zachował), mają dla mnie pewną wartość sentymentalną...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
gavin

Post autor: gavin » 07 paź 2019, 20:56

cyk walenty naboksentymęty

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 08 paź 2019, 22:19

Kleryków, maj 1982, czyli stan wojenny.
Wnętrze Zastawy 1100p pana Bogdana Kowalczyka, który aktualnie siedział na milicyjnym dołku z powodu członkostwa w "Solidarności", a z którego to faktu jego beztroski wtedy syn Wojtuś skwapliwie skorzystał i przyjechał sobie na uczelnię.
We wnętrzu Małgosia, dziewczyna wojtusiowego kumpla Jacka, w której Wojtuś kochał się przez prawie całe studia, "porwana" w celu odwiezienia do domu...
Dwa lata później Małgosia i Jacek się pobrali, a Wojtuś był ślubnym fotografem (negatywy niestety oddał nowożeńcom).
Krótko po ślubie w małgosinym kolanie stwierdzono bardzo złośliwy nowotwór kości.
Po roku walki, amputacji nogi w biodrze i obronie pracy dyplomowej, Małgosia, przeżywszy 24 lata, zmarła.
Wojtuś na pogrzeb nie pojechał.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
puch24
Smętakon 3,5/28

Post autor: puch24 » 08 paź 2019, 22:57

Jprdl! :-(

Ps.
Czy wiesz, co po serbsku znaczy "zastava"? (Z akcentem na pierwszą sylabę, btw.)

Awatar użytkownika
Owain
Prank

Post autor: Owain » 09 paź 2019, 08:31

Nic pisac nie miałem, bo milczenie warte więcej niż 1000 słów. Ale dziś w nocy śniła mi się moja koleżanka ze studiów, w której się może nie podkochiwałem, ale coś tam było na rzeczy, szkoda że nigdy nie spróbowałem uderzyć, choć była rok starsza. I mimo, że Jola koniec końców została sędzią, to nigdy nie straciła swego punkowego ducha, jeżdżenia na koncerty no i niestety zadurzania się po uszy w punkowcach, pijakach, muzykach. W jednym tak się nieszczęśliwie zadurzyła, że ponoć z tej przyczyny popełniła samobójstwo w 2013 r.

Od lewej pierwsza Jola, drugi ja. Ale wszyscy wyglądamy poyebanie, bo to helołin był, a my gothy przecie.

Obrazek
Sowy nie są tym, czym się wydają...

Awatar użytkownika
nordenvind

Post autor: nordenvind » 09 paź 2019, 11:20

wot takaja żiźń... :(

Awatar użytkownika
wpk
Zołzanon 1.0/50 vel wpkx
Kontakt:

Post autor: wpk » 09 paź 2019, 15:26

OLD_1300_35 Eye in the Sky
(Maj 1982 w naszym domu, sztafażują Sanseveria i moja siostra.)

Obrazek

Awatar użytkownika
Petro

Post autor: Petro » 13 paź 2019, 20:29

Zima 1993, zaraz po pierwszym moim filmie, którym była nieodżałowanej pamięci HL-ka, założyłem do Feda coś, co było w cipuszce, w dużej rolce (już znacznie zużytej) i o czym mój starszy brat Wojtek powiedział - To jest przeterminowane, ale powinno być dobre. Filmy o tak niskiej czułości są odporne na upływ czasu. Z drugiej strony, są bardzo kontrastowe, więc nie wiadomo, czy coś wyjdzie. Ale prawie w ogóle nie mają ziarna!
No i założyłem. Prosz Państwa - Błona graficzna 10 DIN. Parking milicyjny w robotniczem mieście. Kolega chciał sobie ospojlerować swojego Scirocco i dowiedział się, że na tymże parkingu jest taki. Uzyskał pozwolenie od milicji i poszliśmy. I to był mój drugi film... A Wojciech miał rację. Zwróćcie uwagę, że choć coś widać, to jest bardzo kontrastowo, zwłaszcza że na śniegu, a ziarna faktycznie prawie ni ma.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
nordenvind

Post autor: nordenvind » 13 paź 2019, 21:35

Kochałem HL-kę na małej rolce i na 120stce za 27DIN hehe...

Awatar użytkownika
puch24
Smętakon 3,5/28

Post autor: puch24 » 14 paź 2019, 03:22

Ja też.

Awatar użytkownika
Petro

Post autor: Petro » 14 paź 2019, 18:21

Poza tym HL-ka miała przezajeśliczniutenienie ziarno. I do tej pory mogliby ją robić, gdyby nie zamordowali Fotonu z zimną krwią i szczególnym okrucieństwem.

ODPOWIEDZ